S Alpine na koncert: vylepšení zvuku v obytném voze

Aktualizace:

 • 23.7.2022 – rozšířen popis alternativ, přidána zmínka o nabídce společnosti Karavanypro.CZ
 • 3.9.2022 – nevhodnost subwooferu Alpine pro Ducato 8 (model 2022)

Kvalita zvukového systému standardně dodávaného v dodávce Ducato a klonech není zrovna příkladná. Umístnění i kvalitu reproduktorů lze označit spíše za podprůměrnou. A nezachrání to ani drahá autorádia, kteří si mnozí pořizují. Ostatně, vzhledem k umístnění autorádia a možnostech polohování nepřináší pořízení autorádia s velkou dotykovou obrazovkou žádnou podstatnou výhodu – za navigaci je třeba si připlácet a je obvykle znatelně dražší než placené verze do mobilů, využití různých POI typu kempů, stání (štelplaců) diskutabilní, celková hodnota spočívá ve velké části na lidské psychice s tím, že větší je přeci lepší (a podstatně dražší).

Pokud jsou zdroje omezené, vyplatí se tedy zvolit spíše levnější model autorádia některé osvědčené značky jako Alpine, Kenwood či Pioneer a ušetřené peníze dát do zlepšení reproduktorů.

Řešení od Alpine

Já zvolil systém od společnosti Alpine, který se nazývá Concert Ensemble. Skládá se ze tří částí:

 • SPC-R100-DU – radiální reproduktory na palubní desku
 • SWC-D84S – subwoofer, který se montuje pod držák nápojů do spodní části palubní desky
 • SWA-150KIT – zesilovač 150W s dálkovým ovládáním
 • Systém jsem nakupoval postupně, vždy, když byla nějaká sleva. Navíc i ceny před rokem byli někde jinde než dnes a tak je asi zbytečné uvádět přesnou cenu. V červenci 2022 jsou ceny tyto:
 • SPC-R100-DU,cca 7.500,- Kč, nejlevněji 6.300,- Kč
 • SWC-D84S, cca 10.500 kč, nejlevněji cca 9.300,- Kč
 • SWA-150KIT, cca 3.300 Kč

Celkově tak systém přijde na 21.000 Kč, nejlevněji na 18.900 Kč. Subjektivně – je to dost peněz, já se před rokem a se slevami dostal na částku 15.000 Kč. Jakkoli je to moc, zlepšení přednesu jak mluveného slova, tak hudby je poměrně zásadní.

Už jen výměna reproduktorů, tedy montáž radiálních SPC-R100-DU, přinesla výrazně zlepšení, zvuk přichází zepředu, nikoliv z boku a je poslechově příjemnější.

Oproti tomu, někdo naopak namontoval jen subwoofer SWC-D84S, případně jen vyměnil reproduktory ve dveřích za lepší (ne Alpine) a je také spokojen – a to i bez radiálních reproduktorů SPC-R100-DU. Je pravda, že po montáži subwoofer se výrazně zlepší podání nízkých frekvencí a zvuk se prokreslí do hloubky, neboli zlepší podání basů.

Upozornění: subwoofer od Alpine bohužel nepasuje do aktuálního Ducata 8, model 2022. Na podlaze pod konzolou držáku nápojů je výstupek, který znemožňuje jeho instalaci. Horní reproduktory pasují bez problémů (zdroj: fb, Ondřej Hrabica)

Výhodou zesilovače jej pak možnost rychle nastavit basy pomocí dodávaného ovládání, které se umísťuje pod volant. I když jeho umístnění není úplně nejlepší, za jízdy není optimálně dostupný.

Montáž svépomocí není náročná, reproduktory vyžadují jen připvnění rámečká na palubní desku a odpojení původních reproduktorů, včetně výškového v A sloupku, respektive držáku stínění. Instalace subwooferu je složitější, Alpine však dodává podrobný návod popisující krok za krokem, včetně zobrazení pomocí fotografií. Není tedy třeba se toho jakkoli bát.


Další možnosti

Existují samozřejmě levnější možnosti vylepšení audio systému. Podobně jako u Alpine, lze upgrade rozdělit na několik etap, od výměny reproduktorů ve dveřích a A sloupcích, přes přidaní subwooferu až po zapojení zesilovače.

Trochu jiná situace je u celointegrovaných obytných vozů, u nich jsou reproduktory umístněné často stejně jako výše popsané Alpine na horní straně palubní desky. Náhrada reproduktorů za lepší je tady tedy snazší a eliminuje se mírně nevhodné umístnění reproduktorů nízko ve dveřích a v A sloupku.

Výměna reproduktoru

Nejdostupnější je výměna existujících reproduktorů za jiné, nabízí se sady Hertz, například X/K 165 – ta přijde na přijatelnou částku cca 2.200 Kč. Výrobky této firmy se pro vozy Fiat nabízí nejčastěji v těchto balíčcích:

 • Hertz K 165 – cena cca 2.000,- Kč (ahifi)
 • Hertz DSK 165 – cena cca 2. 700,- Kč (ahifi)
 • Hertz CK 165 – cen cca 4.500,- Kč (ahifi)

Dražší reproduktorové sady od značek Eton (Fiat F2.2) či Gladen (One 165 Ducato MK2) pak přijdou na částku do cca 7.000 Kč. Na částku 6.690 Kč cenu přijde i sada Emphaser EM-FTF2.

Podobné rozšíření s levnější sadami Hertz jsem si, v omezených podmínkách, testoval, i samostatné středobasové reproduktory, zlepšení zvuku je, ale nepřišlo mi nějak zásadní (reproduktory se ale musí nechat tzv. rozehrát, což jsem neudělal – i tak mi Alpine zněly lépe, rozehrané také nebyly). To je ale subjektivní pocit a hodnocení, někdo může zaznamenat pro něj podstatné zlepšení podání. Samozřejmě jsem i vytlumil prostor za reproduktory.

Tlumení je dobré provést, stačí jen na ploše za reproduktorem. Utlumení celých dveří je pracné a výsledný efekt prý není tak velký. Doporučení na vhodné materiály lze nalézt na stránkách ahifi, vždy u dané sestavy reproduktorů. Obvykle se jedná v případě dvou dveří u Ducato o tyto materiály:

Subwoofer

Je také možné použít levnější subwoofer. Oblíbený je Pioneer  TS-WX130E, který lze také při troše šikovnosti umístit pod držák nápojů a jeho cena je poměrně přijatelných 4.400,- Kč. Alternativou je pak uchyceni ke konzoli sedadla. V cenové relaci do 6.000,- Kč lze najít více přijatelných subwooferu, například i od značky Eton. Při jejich umístnění se lze inspirovat z těchto obrázků:

Ucelené systémy

Jehnert

Systém podobný Alpine nabízí i výrobce Jehnert, nicméně cenově se jedná ještě o dražší systém, kdy jen přední reproduktory přijdou na částku cca 12.500 Kč (€499), celá sada pak na závratných €1.900 eur

Caratec

Vylepšení zvuku nabízí i německý Caratec. V základu nabízí pod označením CAS207D kompaktní 4kanálový zesilovač s integrovaným DSP, subwooferem a všemi potřebnými kabely. K tomu lze přidat i sadu kompozitních reproduktorů Caratec Audio CAK1650.DU:

 • Caratec Audio CAS207D – €399, cca 10.000 Kč
 • Caratec Audio CAK1650.DU – €159, cca 3.900 Kč

O zkušenostech s tímto systémem si lze přečíst na tomto německém blogu: Neuer Sound fürs Wohnmobil durch Caratec –  Elbphilharmonie NO, Mr. Pepper JOOOO!!!

Kde si nechat zařízení namontovat?

Vylepšení zvukového systému provádí i některé firmy. V případě, že si na výměnu někdo sám netroufá, zde je nabídka těch, co se ozvali:

Karavanypro.CZ

Doporučují tyto změny za zhruba 21.720,- Kč plus cena montáže:

 • reproduktory Emphaser EM-FTF2, 6.690,- Kč
 • zesilovač ETON Micro 120, 4.290,- Kč
 • subwoofer ETON Fiat SUB 6A, 7.890,- Kč
 • tlumení Zealum Finish, 2x 1.200,- Kč
 • + Instalace cca 6 hodin 

PRAHA/ČECHY
F. V. Veselého (Prago Rent)
193 00 Praha 9 – Horní Počernice

Tomáš Brabec, +420 720 705 139
tomas@karavanypro.cz

MORAVA
náměstí Svobody 568
752 01 Kojetín

Zdeněk Brabec, +420 773 748 882
zdenek@karavanypro.cz

Závěr

Podání zvuku lze v obytných vozidlech, alespoň pro řidiče a spolujezdce poměrně zásadně vylepšit. Při kombinaci komponent se lze dostat na poměrně přijatelnou částku kolem 7-8.000 Kč a dosáhnout zásadního vylepšení zvuku. Popřípadě použít hotovou a vyladěnou sadu od Alpine jako já. Ta je ovšem aktuálně již poměrně drahá. Nicméně se zlepšením přednesu i celkového podání zvuku jsem velmi spokojen, rádio se nemusí nijak zvlášť zesilovat a zvuk je v kabině velmi dobře slyšet. Vzhledem k aktuální ceně systému bych dnes ale raději volil některou z levnějších kombinací.

Jak jsem v článku zmínil, vyšel mne systém na částku kolem 15.000 Kč. Připočtu-li cenu autorádia, Pioneer MVH-A210BT, dal jsem za tuto sestavu celkem 20.600 Kč. To je stále méně než za autorádia (a navigace) typu Zenec E3766, Dynavin N7 nebo D8 či Alpine X9xx, které se zpravidla pohybují v cenovém rozpěti 22- 30.000 Kč a kvalitu audio přednesu nijak nezlepší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: