Když dva dělají totéž – porovnání dvou kempů na konci Prýglu

aktualizace 28.7.2022 – oprava prohození názvu v části o majitelích

V názvu článku jsem použil slovo z brněnského hantecu, pod slovem Prýgl se skrývá brněnská přehrada. A na jejím konci, u Veverské Bítýšky, se pak nachází dva kempy, po silnici je to mezi nimi jen dva kilometry. Oba jsem navštívil ve stejný čas, nikoliv tedy na kempování, ale jako obyčejný zvědavý návštěvník a všiml si hned několika rozdílů – vlastně ono nešlo si nepovšimnout. Jeden kemp prakticky prázdný, druhý sice ne plný, alo přeci jen s více hosty.

A tak vzniklo toto povídání – jednak jako popis kempů, které lze při návštěvě Brněnska využít, jednak pro popis rozdílů mezi kempy – ty mohou být zdánlivě malé, přitom výsledek je pak na pohled odlišný. Jsou to kemp Oáza a Hana:

Kemp Oazá – Chudčice

V centru obce, ale přesto na klidném místě v dostatečné vzdálenosti od silnice, kterou navíc oddělují ještě domky. Za kempem je už jen zelené prázdno, tedy pole a louky. Dalo by se říci, že ideální místo pro odpočinek. Přesto, kemp byl v době mé návštěvy téměř prázdný. Podle paní provozní měli sice před týdnem ještě plno, prý nějaký sraz hasičů, ale celkově to nevypadalo, že by to byl až tak vyhledávány kemp.

Přitom okolí nepůsobí zrovna špatně, od hlavní cesty láká ke kempu cedule a další jsou ještě rozmístněné o kus dál podél silnice. Recepce je v místní hospůdce, dojem kazí rukou psaný ceník vylepený za umolousaným sklem, navíc působí tak nějak neuspořádaně. Do vybavení kempu patří i 4 jednoduché chatky, ohniště, výhodou je i malá místní hospůdka. Sociální zařízení je staré, ale čisté – teda není to nic, co by ohromilo nebo lákalo k delšímu pobytu, zub času je zde vidět. Ale je zde i možnost si vyprat. Na ploše kempu jsou i přípojné sloupky na elektřinu.

Ceny v hospůdce jsou mírné a řekl bych, že přívětivé. Půl litru točené limonády do 30 Kč, nijak drahé pivo či 150 Kč za jídlo s hranolkami, ačkoliv výběr jídel není velký. Další restaurací v okolí je pak restaurace u Pavlíčku (cca 500 metrů), do centra Veverské Bítýšky je to 2.5km, tedy asi 40 minut chůze. K přístavišti je to necelých 1500 metrů, neboli 20 minut pěšky. V bezprostřední blízkosti kempu je zastávka autobusů, jezdí zde linka 153 a 312 a lze se tak dostat do Tišnova, Veverské Bítýšky či Kuřimi.

Kemp je prakticky v centru obce, takže hned naproti němu leží obecní úřad a zajímavé dětské hřiště. To nepatří ke kempu, ale lze jej využít, stejně jako jednoduché dopravní hřiště namalované na parkovišti. Před obecním úřadem je pak i malý park s posezením. Na mapě si lze všimnout i místního koupaliště, to je ale už dlouho zavřené. To je škoda, pokud by bylo v provozu, kempu by to jistě pomohlo.

Modelovou rodinu 2+2 vyjde pobyt zde na 550 Kč – cena je za 2+2 osob, obytné auto a elektřinu.

Kemp Hana

Velkou část ubytovaných v tomhle kempu tvořili cizinci, soudě dle poznávacích značek cizinci, ostatně bylo to znát i na vozovém parku v kempu – skládací stanový přívěs či ikonická Eriba.

I tento kemp toho hodně pamatuje – i když působí přeci jen více moderněji než Oáza. Recepce z likusaku, přes poledne zavřená a oblepena nálepkami. Možná pokus o dojem světovosti, ale takový divný, navíc se v té záplavě ztrácí užitečné informace. Nicméně všechny důležité věci jsou na nástěnce před recepcí. Ale opět, jej jich tam moc a jsou nepřehledné. V době mé návštěvy a zavřené recepci přijel pár z Francie a měl problémy se zorientovat, jak to v kempu chodí – tady je určitě prostor na zlepšení, stejně tak ceník působí až příliš složitě a neurčitě – obytné auto 1,2, XL, Stan 1,2 ,

Kemp je větší než Oáza, nabízí místo jak na otevřené louce pro milovníku slunce, tak i ve stínu stromů. Tady bude spokojen asi každý, navíc plocha je víceméně rovná Sociálky o poznání lepší a větší než v předešlém kempu, sprchy moderní, i zde lze najít pračku se sušičkou. Sympatická je mapka kempu poblíž vstupu, v umývárně lze najít i mapu okolí s tipy na výlety.

Možnost něco si koupit na jídlo je v kempu silně omezena. I restaurace o kus dále, vedle silnice, měla v tu dobu ještě zavřeno. Dětské hřiště nic moc, lze-li tak nazývat skluzavku a malé pískoviště s houpacím koněm. Pingpongový stůl už asi také pamatoval lepší časy.

K přístavišti je to odsud jen 400 metrů, do centra Veverské Bítýšky jen 1600 metrů, procházka vede podél řeky, je tedy velmi příjemná. Je to též ideální místo pro nástup na cyklostezky. I zde lze najít zastávku autobusů, jezdí zde stejné linky 153 a 312.

Modelovou rodinu 2+2 vyjde denní pobyt na cca 620 Kč – cena je za 2+2 osoby, obytné auto a elektřinu.

A v čem je ten zásadní rozdíl?

Kempu Hana přeci jen hraje do karet výhodná poloha, ale hlavně – má dobré webové stránky hned v několika jazycích, http://campinghana.com/cs/uvod/. Ty zcela chybí kempu Oáza a kemp tak najdete jen na mapách, ale bez možnosti získat nějaké konkrétní informace. Kemp Hana je také zalistován ve vyhledávačích kempů, třeba známém ACSI či PiNCAMP (viz zde nebo zde). Zkrátka o sobě dává více vědět a to se odráží i na výsledcích. Má více návštěvníků i více ohlasu v různých vyhledávačích – v tabulce je uveden počet recenzí či hodnocení a v závorce i pak počet dosažených bodů a jejich maximum:

SlužbaHodnocení HanaHondoceni Oáza
Google Maps487 (4.3 / 5)55 (4.1/5)
Park 4 Night252
PiNCAMP4 (3.6/5)
ACSI14 (7.8/10)
Mapy.CZ10 (4.8/5)2
Do kempu3 (10/10)2

Z čehož plyne jednoduché poučení – webové stránky se základními informacemi dnes moc nestojí a jsou prakticky nezbytné, nejlépe alespoň v češtině, angličtině a případně němčině (a nizozemština také není k zahození – kemp Hana má prý holandské majitele a je to znát). A dbát i na prezentaci alespoň v nějaké službě – základem jsou google maps, ale zapojení se do nějakého kempového vyhledávače není rozhodně na škodu.

Kempu Oáza by jistě prospěl alespoň pěkný, tištěný ceník a webová stránka. U kempu Hana pak zase „informační“ úklid kolem recepce a zpřehlednění vjezdu.

A co dělat v okolí?

Od obou kempů jde podnikat výlety po okolí, ať už nasednout na loď a doplout až do Bystrce, kde lze přesednout na šalinu (tramvaj), oba kempy umožňují snadný nástup na cyklotrasy či jsou výchozím bodem pro vycházku na zdejší křížovou cestu či na hrad Veveří – i když cesta vede zčásti pěkně do kopce. Samozřejmostí je i návštěva Brna, jak už při kombinaci lodě a městské dopravy a nebo s využitím zmíněných autobusových linek.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: