S obytňákem za visutými mosty – německá pětka

I když momentálně se nejdelší visutý most pro pěší nachází u nás, tedy Sky Bridge 721 Dolní Moravě, lze si podobný zážitek dopřát i jinde, a to levněji. Jen zkrátka ta délka nebude taková a občas ani ta výška. Ostatně tyto stavby se objevují různě po světě již pár let a cíl je často jediný, zvýšit turistický ruch v oblasti. Každá taková stavba pak časem své prvenství ztratí a jedničkou se stane zase most někde jinde.

Most Sky Bridge 721, Dolní Morava v kostce:

  • délka 721 metrů
  • výška 95m nad údolím
  • vstupné 490 Kč dospělý, 270 Kč dítě 3-14.99 let, tj. cca €19 a €10.50

Na podobné stavby lze narazit i v sousedním Německu, dokonce si nějakou dobu držely i nějaké to prvenství. Jsou rozesety po celém území, převážně tedy v spíše hornatější či kopcovité krajině. Tento článek je představuje, pro začátek přehledová mapka:

Mapku si lze otevřít zde, zachyceny jsou jak mosty, tak i parkoviště a stání vhodná pro obytná vozidla.

Geierlay, Porýní-Falc

Geierlay  visí na 40milimetrových závěsných lanech a překonává délku 360 metrů , má neprůhledný povrch a dosahuje výšky až 100m.  Nápad na postavení mostu vznikl v roce 2006, k realizace ale došlo až v roce 2015. Visutý lanový most je součástí několika turistických tras, jejich přehled si lze stáhnout ve formě informačního letáku zde. Trasy obvykle začínají a končí u návštěvnického centra v obci Mörsdorf. Tento most býval nejdelším lanovým visutým mostem v Německu, toto prvenství mu ale před pár lety sebral druhý most tohoto seznamu. Vstup zdarma.

S obytným autem:

Parkoviště P2 Windorfer Straße, platí se €10 za 12 hodin a €18 za 24 hodin. V ceně je i případná likvidace odpadů, voda a elektřina. V blízkostí je i známé údolí řeky Mosely, takže se zde nabízí dostatečné množství kempů a wohnmobilstellplatzů k využití.

Titan-RT v pohoří Harz, Sasko-Anhaltsko

Most Titan-RT byl zpřístupněn v roce 2017 a se svými 485,5 metry je nejdelším lanovým visutým mostem v Německu. Překonává předchozí Geierlay most o celých 125,5 metru. Je i širší, celých 120 cm oproti 875 cm o Geierlay a povrch je rošt, je tedy vidět i dolů pod nohy. Pokud potřebuje návštěvník více adrenalinu, nabízí se v místě další zábava – běh na zeď, zipline, seskok, 5D kino. Tyto atrakce se samozřejmě platí zvlášť a nejsou zahrnuty v níže uvedeném vstupném.

Most je otevřen od 8:00 do 21:30, ale vlastní informační středisko a další atrakce od 9:00 do 18:00 v letním období, mimo něj zpravidla od 10:00 do 16:00. Vstupné: €6 dospělý, €4 dětí 4-14 let

S obytným autem:

Parkoviště P1 přímo u Rappbodetalsperre pro vozidla do 3,5 t, do 3 hodin €2.50, denní stání pak €5. Podél silnice se nedoporučuje parkovat, pokuta může být minimálně €15. Nicméně parkoviště je malé a nemusí zde být místo. V blízkosti jsou i kempy a další parkoviště:

  • kemp An der Talsperre, cca 900 metrů chůze, v tomto místě je i větší parkoviště, nicméně už poměrně daleko
  • parkoviště Elbingerode, na druhé straně přehrady, lepší alternativa, není to daleko. Denní stání €5, noční stání není dovoleno.

Wildline ve Schwarzwaldu, Bádensko-Württembersko

Jedná se o jediný visutý most v Evropě, který se stáčí vzhůru –  Wildline ve Schwarzwaldu. Klene se 60 metrů nad zalesněným údolím v délce 380 metrů, povrch tvoří kovový rošt, tedy i tento most nabízí volný průhled dolů pod nohy. Byl otevřen v roce 2018.

Vstupné €9.50 dospělý, €7 děti 6-14 let

S obytným autem:

Je zde několik možností, od placených až po bezplatné:

Bärental, Durynsko

Nejnovější visutý most v Německu, otevřený 1. října 2019, je 180 metrů dlouhý a 23 metrů vysoký a je na začátku durynské cesty pralesem Hoher Schrecke – největší durynské přírodní rezervace s divokými bukovými lesy. Po panoramatickém výhledu do údolí se turisté díky němu dostanou do nedotčených oblastí Wiegental a Rabenswald.  Vstup je zdarma.

S obytným autem:

Lze využít parkoviště v osadě Braunsroda, dostanete se sem přímo sjezdem z dánice A71 (výjezd č.3) přes „Bismarck-Allee“, když před osadou odbočíte vpravo. Za parkování se platí pomocí parkovacího automatu, výtěžek jde na údržbu mostu a cesty. Cena za denní parkování je €5. Místo je uvedeno i na P4N zde.

Alternativou může být bezplatné parkování v blízkém Reinsdorfu, cesta je jen o něco delší, stejně tak i příjezd z dálnice

Klausbachtal, Bavorsko

Údolí Klausbach na hranicích s Rakouskem je součástí národního parku Berchtesgaden a turisty velmi oblíbené.  Součástí turistické cesty je nyní i visutý most – více viz zde https://www.berchtesgaden.de/wandern/wanderwege/klausbachtal

S obytným autem:

Parkování obytného vozu v oblasti je trochu obtížné, vyplatí se podívat na P4N a zvážit možnosti, kde zaparkovat.

V oblasti jsou i kempy, nebližší je Simonhof Campingplatz, rodina 2+2 zde v sezóně nechá částku cca €55, v ceně je ale využití místních linek autobusu.

Závěr

Za světovou jedničku (zatím) se platí a to citelně více než kdekoliv jinde, jak je ostatně vidět i z přiložené tabulky. Zde je uvedena nejen celková cena za návštěvu pro rodinu 2+2, tedy dva dospělí a dvě děti do 14ti let, ale i tzv. indexy, tj. kolik centů stojí jeden metr atrakce, ať již délkový nebo výškový. Sky Bridge 721 jasně vede jak co do absolutní ceny, tak i v indexech, zde tedy o něco hůře vychází most Wildline. Je nutné si ale uvědomit, že v ceně je i stání na 24h. Tabulka je spíše pro pobavení, jak již bylo zmíněno, za světovost se platí:

Parametr/LokaceSkyBridge721GeierlayTitanRTWildlineBärentalKlausbachtal
délka (m)721380485,538018055
výška (m)95100100602311
cena pro rodinu, včetně parkování€60**€10*€25€38*€5€0
výškový index (cent/m)63102563210
délkový index
(cent/m)
8,322,605,1010,002,780
* parkování 24h, ** bez parkovného či pobytu

Zážitek si tak lze dopřát i po cestách světem, stačí jen při plánování trasy nezapomenout přidat zajímavou zastávku. Mapka všech mostů a zastávek k dispozici zde.

Zdroje

Stránky jednotlivých mostů:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: