Obytný vůz na IČO? Velký Bratr se (občas) dívá!

Komentářů:

0

Aktualizace 28.3.2023: Ústavní soud uznal stížnost proti rozsudku NSS a zrušil jej, bude se tedy znovu rozhodovat, jestli takové zpracování dat policií je u nás přípustné – odůvodnění ÚS je dostupné zde: https://www.epravo.cz/top/soudni-rozhodnuti/namitky-uplatnene-v-kasacni-stiznosti-116142.html.

Převážná část nových obytných aut v České republice se registruje na firmu. Důvody jsou asi zřejmé a pochopitelné, často je pořizují půjčovny, ale nezanedbatelný počet je pořizován i firmami – oficiálně k podnikání, ale asi není tajemstvím, že taková vozidla jsou využívána jen soukromě. Rozebírat důvody a motivaci asi nemá moc cenu, je pochopitelné, že každý volí tu nejlevnější cestu k pořízení určité věci a až na výjimky nikdo rád daně neplatí.

Vydejte údaje o pohybu

Majitelé obytných vozů na IČO, co si je dávají do nákladů, by ale měli nyní zpozornět. Nejvyšší správní soud bohužel potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance a uznal tak, že policie může předávat správci daně záznamy o pohybu konkrétního vozidla. Ty získala z kamerového systém AKV – Automatické kontroly vozidel. Systém byl kdysi zaveden pro zvýšení bezpečnosti – k pátrání po ukradených autech, pro vyšetřovaní trestných činů a k potírání terorismu. Záznamy se ukládají dle typu systému jeden až pět let – klidně i více.

V projednávaném případě správce daně vyzval policii ohledně poskytnutí údajů o pohybu konkrétního vozidla (poznámka: nikoliv obytného auta!), v souvislosti s jehož pořízením stěžovatel uplatňoval nárok na odpočet daně z přidané hodnoty podle zákona o DPH. Pro přiznání nároku bylo třeba ověřit, že stěžovatel jakožto daňový subjekt užíval automobil pouze v rámci své ekonomické činnosti. Údaje o pohybu stěžovatelova vozidla tak byly z pohledu správy daní nezbytné a správce daně v dané věci oslovil policii.

Nejvyšší správní soud souhlasil se závěrem krajského soudu, že správce daně byl oprávněn dané záznamy od policie požadovat, neboť šlo o údaje nezbytné pro správu daní a policie je subjektem povinným takové údaje správci daně na výzvu poskytnout.

Došlo na obavy

S postupným zaváděním systému se již kdysi objevily obavy o jeho zneužití, ovšem lidé byli tehdy uklidňováni, že údaje nebudou nikdy použity k jiným účelům . Systém je ale dnes již masivně rozšířen a tyto obavy se naplňují. Je již zřejmé, že cokoliv, co police shromáždí původně pro určitý specifický účel, může být po aktuálním výkladu zákona soudem využito (či spíše zneužito) některými státními úřady zcela jinak. Provozovatelé obytných vozů na IČO se tak brzy mohou dočkat kontrol a i případných pokut – stačí třeba jen nepřesně či nepřesvědčivě vést knihu jízd.

Komentář

Možná se teď mnozí budou uklidňovat, že jich se to netýká, a těm zlým podnikatelům dobře tak, ale to je předčasné a krátkozraké. Pokud tento přístup akceptujeme, budou údaje využívaný masově, rozhodnutí NSS je vlastně otevřením dvířek k diktatuře technologii a státu. Již neplatí, že stát může dělat jen to, co má výslovně povoleno. Finanční správa se stává orgánem, který může vše.

Navíc ve státě, který má nedostatečnou legislativu týkající se zrovna obytných aut. O těchto problémech jsem již několikrát psal, například naposledy v článku Takzvaně „pronajímáte“? Pozor na přicházející změnu!. Naši zákonodárci problémy neřeší a místo změn, které by legalizovali a upravili podmínky pro poskytovaní pozemku ve službách typu bezKempu či půjčování aut, raději řeší třeba víčka na PET lahvích. O problematice servisních míst pro karavany ani nemluvě. Na druhou stranu se rozšiřují možnosti státní správy ohledně vydávání údajů – od příštího roku to budou údaje o transakcích v podobných službách a po rozhodnutí NSS nově tedy i data o pohybu vozidel.

Dát si nějak do pořádku účetní doklady a knihu jízd snad nebude problém, ale legalizace rozšiřování státního dozoru nad našimi životy není pro budoucnost dobrá.

Zdroje

úvodní obrázek: Frank Busch, Unsplash

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: