Polsko: téměř pětina zahraničních návštěvníků jsou milovníci kempování

Komentářů:

0

Zajímavé informace uveřejnil polský portál věnovaný karavaningu https://polskicaravaning.pl/. Polská turistická organizace se zúčastní výstavy Caravan Salon v Düsseldorfu (26. srpna až 4. září). Kromě Polské turistické organizace se na společném stánku představí i turistické regiony Varmie, Mazury, Malopolsko a také kulturní metropole – Krakov .

Zajímavé informace pak podal Konrad Guldon, ředitel pobočky Polské turistické organizace v Berlíně. Podle jeho slov, popularita kempování a karavaningu v poslední době rekordně roste. Zhruba 18 % turistů, kteří přijíždějí do Polska , jsou příznivci kempování – zůstávají v kempech a nebo cestují po zemi obytným vozem. A to je početná skupina, která se navíc stále rozrůstá.

Jak zdůrazňuje pan Guldon, Caravan Salon je veletrh zaměřen především na zájemce o rekreaci v kempech a nebo s obytným vozem a právě zmíněné regiony mají pro takové turisty velmi bohatou nabídku – a má tedy smysl zde o sobě dát vědět. Cílem účastí na veletrhu je, aby do Polska přijelo ještě více německých turistů.

Německo je pro Polsko v této oblasti poměrně důležitá země, neboť jen vloni Polsko navštívily asi 2 miliony německých turistů, před pandemií se toto číslo pohybovalo kolem 3 milionů. Němečtí turisté vyhledávají nejčastěji cíle na polské pobřeží, populární jsou i okolí  Jelení Hora a Mazury.  

V Polsku je několik stovek kempů (udává se číslo zhruba mezi 350-550), z nichž většina je otevřena od května do září. Z celoevropském srovnání cen pro rok 2022 pak vychází Polsko jako jedna z deseti nejlevnějších destinací s průměrem €16,54 na osobu a den, průměr v Německu činí €25,21 (zdroj: http://www.camping.info)

A co ČR?

Přímo výstavy se žádná destinační agentura z ČR nezúčastní. Organizace CzechTourism se ale představí na veletrzích Reisen und Caravan Erfurt v říjnu a Touristik und Caraving Leipzig v listopadu.

Turistů z Německa k nám za rok zavítá zhruba 800.000, před pandemií se tento počet pohyboval kolem 2 milionů. Poláci jsou tedy v lákání turistů zpět přeci jeno něco úspěšnější – propadli se na 67% procent v porovnání doby před covidem, Česká republika pak klesla hlouběji, na 40%.

Závěr

Pokud bychom zmíněných 18% z Polska použili pro Českou republiku, znamenalo by to, že ročně k nám přijíždí, nebo by mohlo přijíždět, něco kolem 140 – 360.000 zájemců o kempovaní či s obytným vozem a to jen z Německa. I kdyby se zdržely dva či tři dny, při průměrné útratě kolem €30 na osobu a den, byl by přínos této skupiny turistů i přes půl miliardy korun ročně.

Zdá se mi, že Poláci tyto jednoduché počty asi už pochopili a tak tam dochází nejen k otevírání nových kempů či modernizaci stávajících, ale za poslední dva roky i k výstavbě celoročně otevřených servisních míst pro karavany v blízkosti hlavních silničních tahů i v turisticky významných lokalitách.


Zdroje:

úvodní obrázek: Helská kosa na konci

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: