Křtiny: obecní kemp jako ze škatulky

Komentářů:

0

Na hranici CHKO Moravský kras, zhruba 16 km od Brna, leží malebný městys Křtiny. Na malém území obce zde koncentrovány skvostné památky. Nepřehlédnutelnou dominantou je poutní kostel Jména Panny Marie, kterému sekunduje zámek. Obě stavby jsou pak součástí poutního areálu z 18.století. Obec má přes 800 obyvatel a v roce 2017 získala titul Vesnice roku Jihomoravského kraje.

Městys je považován za vstupní bránu do střední části Moravského krasu. A právem. Vydáte-li se po silnici směr Adamov, bude vaše cesta lemována řadou jeskyň v okolích stráních. Najdete zde přístupnou jeskyni Výpustek i známou, leč nepřístupnou, Býčí skálu. Ta nese název po sošce bronzového býčka, která zde byla objevena již v roce 1869. Mimo těchto dvou známých jeskyní jsou zde další, ale ty nejsou běžné přístupné. Na cestě k Adamovu pak narazíte ještě na Starou huť, pozůstatek hutnického komplexu z první poloviny 18. století. V sezóně 2022 zde ale probíhá rekonstrukce a tak je zavřeno.

Ale to nejzajímavější, alespoň z pohledu kempaře a karavanisty, se skrývá na jihovýchodním okraji obce, na konci obce kousek od silnice 373. Je to koupaliště a kemp a jejich prezentaci je přístupná na adrese https://www.krtiny.cz/koupaliste/

Obecní kemp a koupaliště

Koupaliště prošlo před rokem rozsáhlou rekonstrukcí a výsledkem byla jak nová provozní budova, tak i koupaliště. Tento rok došlo i na úpravu kempovací plochy. Mimochodem, na historii postupu prací se můžete podívat zde.

Kemp má co nabídnout, na své si tady přijdou jak ti, co jezdí do chatek, tak i stanaři a hlavně karavanisté. Kemp totiž nabízí něco každé skupině- jen pozor, s pejskem či jiným zvířetem vás tady neubytují:

  • Chatky – po kraji kempovací části jsou rozmístěné dřevěné chatky, deset čtyřlůžkových a dvě šestilůžkové. Každá chatka má i svoji verandu a vlastní místo k zaparkování auta.
  • Obytná vozidla – směrem ke koupališti jsou pak vytvořeny parcely pro stání s obytným autem nebo přívěsem, s možností připojit se na jeden z několika elektro sloupků. Jednotlivá místa jsou od sebe oddělena živým plotem, respektive ten byl nedávno vysazen a tak k úplnému oddělení dojde časem.
  • Stany – další zelení je pak oddělena louka pro stany, po jejímž okraji opět nalezneme sloupky na elektřinu. Ta pak postupně přechází do odpočinkové části koupaliště, které dominují pevné slunečníky. Následuje bazénová část a provozní budova. Zde jsou jak sprchy zejména pro návštěvníky bazénu, tak i občerstvení, společenská místnost a venkovní posezení.

Lze si jen všimnout, že zde není příliš přirozeného stínu, takže sluníčka si zde při kempování užijete více než dost. Vzrostlejší zeleň je jen při kraji areálu, v prostoru sanitární budovy a servisního místa. Centrální část kempu je ponechána prázdná, respektive je zde ohniště a tedy dost místa na případné společné akce, posezení u ohně či grilování.

Vstup do kempu

Příjezd do kempovací části je dobře oddělený od ostatních částí a se samostatným vjezdem s automatickou bránou.

Sanitární budova

Před vjezdem k samotným kempovacím místům je pak sanitární budova, se záchody, sprchami (jedna samostatná sprcha pro muže a ženy) a venkovním pultem pro umývání nádobí.

Servisní místo

Náměstíčko přes sanitární budovou pak doplňuje servisní místo pro obytná vozidla. Jedná se o vozovkovou vpusť pro odpad s vyvedenou pitnou vodou a vodou pro oplach. Umístnění se povedlo, je zde dostatek místa na manévrování a celá část je velmi šikovně oddělena od prostoru pro kempování i koupání.

Tato část byla dokončena teprve nedávno a tak nějaké úpravy ještě probíhají. Ale jinak se jedná o skvěle řešené místo, kde se bez větších potíží zbavíte odpadu o odpadků a případně dočerpáte i pitnou vodu.

Koupaliště

Nepřehlédnutelnou dominantou jsou rákosové slunečníky, rozmístěné po dvou stranách bazénu a které dostatečně nahrazují chybějící stín od vzrostlejší zeleně. Na své si tady přijdou jak malí, tak i velcí plavci, zážitkové části dominuje velká žlutá klouzačka, stačící k zabavení zejména mládeže.

Vstup do prostoru koupaliště je na boku provozní budovy, kde je i občerstvení, šatny, sprchy a technické zázemí. Dokonce je zde pamatováno i na vnitřní jídelnu, tedy prostor, který lze využít pro různé společenské akce.

Ceny

Modelová rodina 2+2 zde nechá za noc mimo sezonu 640 Kč, v sezóně, tedy s otevřeným koupalištěm , je cena 800 Kč. Lepší přehled o cenách si lze udělat z přiloženého ceníku koupaliště, kempu i bistra – vše platné k srpnu 2022.

Občerstvení v okolí

V srci samotného městyse je hned několik možností dalšího občerstvení. Je zde prodejna Jednoty (Coop), možnost výměny plynových lahví, hostinec U Farlíků, Výletní cukrárna, prodej zmrzliny a nahoře, v zámku, pak Zámecká restaurace. Veškeré informace lze najít i na stránkách obecního úřadu, v sekci věnované turistům: https://www.krtiny.cz/pro-turisty-0/

Zde je nutné ale zmínit jednu nevýhodu, z kempu se do centra dostanete jen po silnici 373 vedoucí obcí. Chodník není po celé délce a vozovka je je navíc i poměrně úzká, musí se tedy dávat o to více pozor na projíždějící auta.

Co dělat v okolí

Místo je dobrým výchozím bodem pro poznávání okolí. Zejména vezmete-li si s sebou kola. Lze dojet jak k jeskyním ležícím směrem na Adamov, tak i pokračovat dále údolím Svitavy směr Brno. Cesta 374 není příliš frekventovaná, navíc v Bílovicích nad Svitavou se pak mění na cyklostezku, vedoucí prakticky přes celé Brno a končí na jeho jižním okraji, u nákupního centra Olympia.

Nebo lze kousek za Křtinami odbočit a vystoupat k Alexandrově rozhledně, ze které je výhled na okolní obce a za dobrého počasí i mnohem dále.

Vydat se jde i směrem na sever, cyklostezky vedou do Jedovnic, k lomu Seď do Rudice, kde lze shlédnout zachovalý větrný mlýn a pokračovat dále k Macoše či dalším jeskyním. Možnostem se meze nekladou a každý si tady najde to své. Lze tak poznat všechna hlavní místa Moravského krasu a udělat si hned několik celodenních cyklistických výletů. Pokud máte elektrokolo, lze nabít při výletu jen ve Vilémovicích, v samoobslužném baru u Fausta, popřípadě zkusit požádat v některé z mnoho restaurací.

Inspiraci na výlety najdete i na stránkách městyse, na adrese https://www.krtiny.cz/kam-na-vylet/.

Závěr

Koupaliště i kemp prošli příjemnou proměnou a nabízí možnost pěkného kempování v blízkosti všech zajímavostí Moravského krasu i Brna, je to tak vše na půl cesty. Zejména v horkých dnech je velkou výhodou koupaliště, nemusíte se bát o kvalitu vody jako u čistě přírodních koupališť a díky atraktivnosti okolního prostředí ani nudy. Letos plánují mít kemp otevřen zhruba do poloviny září, před cestou je ale dobré se předem informovat o aktuálním stavu.

Aktuální informace najdete na  facebookové stránce koupaliště. Můžete také napsat na e-mailovou adresu koupaliste@krtiny.cz, nebo zavolat správcům koupaliště na telefonní čísla 602 733 036 (Mgr. Milan Michalík), nebo 723 328 443 (Robert Dvořáček).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: