Thomas Hiram Holding, otec moderního kempování

Komentářů:

0

Pan Thomas Hiram Holding asi není příliš české karavanistické veřejnosti znám. A přitom to byl průkopník rekreačního kempování v době, kdy nic takového ještě neexistovalo a kempovalo se spíše z nutnosti než pro zábavu. Bývá nazýván otcem moderního kempování a jak snad sami usoudíte z následujících řádků, právem. Jeho život byl pestrý a výsledkem jeho celoživotní snahy i odkazu je největší a nejstarší karavanistický klub na světě.

Dětství a cesta do USA

Thomas se narodil 29. prosince 1844 do velké rodiny s osmi dětmi ve vesnici Prees, Shropshire . V jeho devíti letech, v roce 1855, se jeho rodiče se rozhodli opustit Británii a emigrovat do Spojených Států. Zde pět týdnů kempovali na břehu řeky Mississippi, dokud se nemohli připojit ke karavaně směřující na západ. V té době ještě transkontinentální železnice neexistovala, její stavba byla zahájena až v roce 1863.

Cesta na západ byla dlouhá a samozřejmě, při neexistenci hotelů nezbývalo poutníkům než po cestě kempovat, tedy nocovat pod lehkými přístřešky. Asi odtud pochází Thomasovo celoživotní zapálení pro pobyt v přírodě a pod otevřeným nebem. Cesta nebyla snadná. Její cíl, Salt Lake City, bylo vzdáleno 1 200 mil (cca 1 600 km) a cestou zemřely dva z osmi sourozenců. Sám Thomas byl zraněn po pádu pod vůz. A když konečně dorazili do cíle, dozvěděli se, že Thomasův dědeček v rodné Británii zemřel. Rodina tak absolvovala cestu zpět a vrátila se do Evropy

Propagace kempování

Zpět v Británii se Thomas vyučil krejčovině a cestoval po různých místech po celé zemi. V roce 1869 se oženil s manželkou Sarah a během následujících let se mu narodili čtyři synové a jedna dcera. Zachoval si ale velkou lásku k přírodě a kdykoli to bylo možné, trávil v ní čas. Vydal se i v kánoi na cesty po skotské vysočině (1887). Během těchto cest musel uložit ve svém plavidle objemné kempinkové vybavení a to ho vedlo k zamyšlení a hledání způsobů, jak potřebnou výbavu učinit lehčí a skladnější a pobyt v přírodě tedy i dostupnější.

Během 80. let 19. století došlo k mohutném rozšíření jízdních kol, což lidem umožnilo trochu více cestovat, objevila se možnost vyrazit a prozkoumat svět v širším okolí. To, co je dneska pro nás automobil, bylo tehdy pro lidi bicyk. V roce 1878 tak Thomas založil Cyklistický turistický klub (the Bicycle Touring Club ) a vydává se kempovat na kole po Irsku. Pro tento výlet vymyslel na míru vyrobený jednoduchý áčkový stan z jednoho kusu tkaniny.  V roce 1897 pak sepsal knihu popisující tuto cestu nazvanou Cycle and Camp in Connemara. V knize vysvětluje, proč je tento způsob dovolené zdravější a zároveň levnější než pobyt v hotelech a popisuje i své vybavení na cestu. Publikace vyvolala velký zájem a na autora se začalo obracet mnoho lidí, kteří se o tomto způsobu cestování a kempování chtěli dozvědět více.

V reakci na to pak dochází k založení dalšího klubu, The Association of Cycle Campers (ACC) – volně přeloženo Asociace kempujících cyklistů a to v roce 1901 . Klub měl zpočátku 12 členů, po roce již 100 a do roku 1910 pak osm set.

Vychází zásadní kniha

Aby zodpověděl neutuchající dotazy veřejnosti, se psal Thomas nakonec knihu  The Camper’s Handbook  (zde).  Vyšla v roce 1908 a věnovala se základům kempování. V knize se dělí o znalosti a dovednosti, které získal během svých výprav. Byly tam tedy rady, jak postavit tábor v různých druzích terénu, jaké typy stanů používat, jaké jídlo si vzít a jak ho vařit, jak uspořádat vnitřek stanu, uspořádání spaní a oblečení. při kempování.  V knize byly i tipy na přepravu kempingového vybavení, ať už v člunu nebo na kole, popřípadě v karavanu taženém koňmi nebo i při pěší výpravě. Vydání této příručky znamenalo pro kempování opravdovou revoluci.

Kniha od té doby vyšla opakovaně. Ostatně, její nadčasovost dosvědčuje tento komentář pod jedním z moderních reprintů z roku 2017:

Byl jsem velmi překvapen, když jsem přečetl mnoho tipů na kempování, které platí dodnes. Holdingův pohled z roku 1900 a jeho jedinečný anglický smysl pro humor dělají z této knihy zábavnou četbu. Přečíst si ji je nutností pro všechny nadšence kempování a turismu.

Thomas jako tvůrce kempingového vybavení

Mezi jeho výtvory patří velmi lehký stan s názvem Wigwam Tent. Byl vyroben z hedvábí a dal se složit a nosit v kapse. Vyvinul také lehký parafínový sporák, který pojmenoval Baby Primus.  Vznikla i sada Thomas Holding Lightweight Bike Kit – soubor pomůcek pro snadnou přepravu kempingového vybavení na kole.  Důraz byl kladen na to, aby byla tato souprava co nejlehčí. Hlavním prvkem tak byl naolejovaný hedvábný stan o hmotnosti pouhých 368 g s bambusovými tyčemi. Sada měla také péřovou přikrývku (680 g) přivázanou k řídítkům a již zmíněný vařič Baby Primus.

Zrod největší asociace karavanistů na světě

V roce 1908 vzniká ve Velké Británii další organizace s podobným zaměřením, The Caravann Club (CC). Karavany byly tehdy především přívěsy tažené koňmi. Do vývoje přívěsů přispěl i Thomas a to návrhem karavanu s hmotností těsně pod 550 kg . Obě organice CC i ACC spolu od začátku, i přes určité rozpory, spolupracovaly. Společně vystoupily, a nutno zdůraznit, že úspěšně, proti zákonu omezujícím kempování (jak je vidět zákazy se to zkoušelo už tenkrát) a společně také budovaly síť vhodných míst pro kempování po celé Velké Británii. Stále více se prolínající zaměření pak vedlo ke spojení obou organizací do jednoho celku. Ten prošel řadou změn, až nakonec, v roce 1983, přijal název The Camping and Caravaning Club. Tato asociace má v současnosti zhruba 700.000 členů a jedná se o největší a nejstarší podobnou organizaci na světě.

Epilog

Obliba rekreačního kempování nastartovaná i díky Thomasi Holdingovi, rostla i nadále a šířila se do dalších zemí. Z rodné Velké Británie do Francie a posléze do dalších evropských zemí. Jeho publikace jsou po právu označované za přelomové, široké veřejnosti ukázaly, že kempovat lze i pro radost a z rekreačních důvodů. Navíc navrhl i praktické kempingové vybavení. Tento otec moderního kempování zemřel 20.listopadu 1930 ve svém domě v Londýně ve věku 86 let

A proč tento článek vychází právě teď?

V srpnu 1901 šest cyklistů, poprvé společně vyjelo a kempovalo přes víkend v sadech u Wantage. Bylo to šest členů nově založeného klubu The Association of Cycle Campers (ACC) a tato událost je považována za první moderní, rekreačně zaměřené a mobilní, kempování v dějinách. Tento srpen tedy uplynulo 121 let od této události.

Poznámka: samozřejmě, že vývoj probíhal i tenkrát mnoha směry. Stanové tábory pro rekreaci vznikaly již před rokem 1901, ale jednalo se o předem postavená stanová městečka. Pan Holding uskutečnil první hromadný výjezd na bicyklu z města spojený s kempováním přes víkend.

Zdroje

V článku jsou použity informace a obrázky zejména z těchto zdrojů

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: