Kostel na skále, mezi nebem a zemí – tip při cestě nejen k Lago di Garda

Při cestě z Verony či k jezeru Lago di Garda lze udělat krátkou či delší zastávku. Kousek od dálnice A22, v oblasti Monte Baldo, leží zajímavé místo – jakoby na skálu přilepený kostel, Santuario Madonna della Corona. I dnes patří k fascinujícím stavbám a co je důležité, může být i cílem při cestách obytným vozem.

Historie Santuario Madonna della Corona

Nevelká plošina na útesu hory Monte Baldo nad řekou Adige byla cílem poutníků už kolem roku 1000, kdy sem za tichým rozjímáním přicházeli mniši z asi 40 kilometrů vzdálené Verony. Ve druhé polovině 13. století vybudovali na tomto místě ve výšce 774 metrů nad mořem kapli zasvěcenou Sv. Marii z Montebaldo, ke které se v té době dalo dostat jen po nebezpečné úzké stezce ve skále. V roce 1458 přibyl dřevěný most, takže poutníci se už nemuseli brodit přes řeku. V letech 1490 až 1521 byl nad starší kaplí vybudován nový kostel o rozměrech 18 krát 7 metrů. V 16. století přibyla také dvě schodiště, která můžete vidět i dnes. To širší vedlo k mostu a sestává z 556 schodů ( „Fonte dell’Indipendenza„) , užší zase sledovalo původní úzkou stezku ve skále a má 234 schodů. Celý areál se neustále vyvíjí, dnešní podobu tak získal i díky stavebním úpravám v minulém století, v letech 1921 až 1922 tak pro zvonici vyrostla i nepřehlédnutelná věž. Vznikl tak církevní komplex s výhledem do údolí Val’Adige.

Pojmenování nemá nic společného s covidem, jméno místa zahrnuje fakt, že místní socha panny Marie byla darována Koruně (Corona).

Kostel má otevřeno po celý rok a každý den se zde konají slavnostní mši. Otevírací dobu a rozpisy mší si můžete zkontrolovat zde, kostel bývá otevřen zpravidla takto:

 • listopad až březen: od 8:00 do 18:00
 • dubna až říjen: od 7:00 do 19:30

Jak se tam dostat? 

Pro majitele obytných vozů se nabízí dvě cesty, jedna snadná seshora a druhá náročná zespodu. Rozhodování, pro kterou se rozhodnout, snad ulehčí následující popis. Ve zkratce lze volbu popsat jako rozhodování, zde se k místu chcete dostat pěšky či autem, odshora za 10 minut či odzdola za 2 hodiny. Důležité také je, že obě trasy nabízí i zázemí pro obytná auta.

 • výjezdy na dálnici A22:
  • A – výjezd Ala-Avivo
  • B – výjezd Alfi
 • stání pro obytná auta:
  • 1 – obec Brentino
  • 2 – obec Ferrara Monte Baldo

Cesta ze spodu, náročná

Při cestě směrem z Rakouska je nutné dálnici opustit na exitu Ala-Avivo a následujících cca 18 km jet po silnici SP90/SP11, popřípadě po SS12 až k odbočce do vesničky Brentino. Při průjezdu obcí počítejte s užšími uličkami, pokud si chcete tento zážitek odepřít, můžete zvolit druhý příjezd o kousek dál. I zde už ale bude silnice užší jak je ostatně v Itálii na těchto cestách běžné.

Area Sosta Camper aneb stání pro obytná auta, Brentiono

Na začátku nebo konci vesnice, v závislosti na směru příjezdu, vás pak čeká stání pro obytná auta. Zdarma a na servisním místě se platí jen za vodu. Servisní bod je občas mimo provoz, ale to na zážitku asi nic neubírá.

Mimo servisního místa je zde místo pro stání pět vozů, s výhledem do údolí i na vesnici. Mírně sem doléhá hluk z dálnice. Je zde možnost provedení plného servisu, připojení k elektřině a za poplatek €1 i doplnění vody. Místo naleznete na souřadnicích 45.640218, 10.869487, na mapce je toto místo označeno pod číslem 1.

Cesta vzhůru

Z parkoviště pak lze vyrazit do vesničky kde v ulici Via Santuario začíná stezka „Santuario della Madonna Corona„. Na trase vzhůru je nutné zdolat 1540 schodů, cesta sice měří jen 2.5km, ale překonává převýšení 600m. Na výstup si tak vyhraďte dvě hodiny. Církevní areál na skále ale není to jediné, co zde obdivovat. Před cestou dolů se vyplatí projít skalním tunelem a pokračovat po asfaltové cestě až nahoru na hřeben. Mimo krásné vyhlídky čeká na této cestě i 15 zastavení se sochami v životní velikosti, zobrazující momenty z křížové cesty  (La Via Crucis). Bližší popis cesty pak naleznete v článku Svatyně mezi nebem a zemí: Santuario Madonna della Corona u Lago di Garda

Na celý výlet si vyhraďte zhruba pět až šest hodin. Mimo výstupu bude záleže, jak dlouho se zdržíte nahoře a pak vás samozřejmě čeká cesta dolů. Ta sice bude časově kratší, ale pro mnoho lidí je sestup paradoxně těžší a únavnější než výstup. Pokud tedy přijedete k polednímu, vyplatí se asi zvážit i možnost přenocování na výše popsaném stání.

Cesta se shora, lehká

V tomto případě musíte opustit dálnici A22 na výjezdu Affi – Lago di Garda Sud a poté po SP29 do Capriono Veronese a pokračovat po SP8 stoupáním na masiv Monte Baldo směrem na vesnici Spiazzi  či Ferrara Monte Baldo.

Kde nahoře parkovat a kde nocovat

Přímo v Spiazzi je na parkovišti zákaz stání obytných vozů, ale za vesnicí už tak přísní nejsou. A pokud si chcete po krátké návštěvě již odpočinout v klidu, o kus dál je stání přímo pro obytná auta, viz informace níže. Z parkovitě u Spiazzi se pak ke kostelu můžete dostat během zhruba deseti minut.

Cesta ke kostelu

Trase je na rozdíl od té první nenáročná a snadná, sestup z parkoviště ke svatyni trvá pouhých 10-15 minut pěšky a lze si zvolit vybrat mezi cestou dolů po asfaltové cestě nebo stezkou po schodech. Doporučována je cesta po asfaltu, která je vlastně  křížovou cestu „La Via Crucis“. Celkem 15 zastavení zachycujíce momenty z křížové cesty. Nabízí se také možnost využít kyvadlovou dopravu. Linka 499 odjíždí přímo z parkoviště každých třicet minut a zajíždí až do blízkosti areálu, jízdné € 1.80 za jednu cestu, €3 za zpáteční. Informace o jízdním řádu je dostupná na těchto stránkách

Bližší popis cesty opět včetně bohaté fotogalerie naleznete v již odkazovaném článku Svatyně mezi nebem a zemí: Santuario Madonna della Corona u Lago di Garda

Stání v Ferrara Monte Baldo

Po návštěvě kostela lze popojet u kus dále po silnici a v sousední obci, Ferrara Monte Baldo, je k dispozici stání pro obytná auta. Na rozdíl od spodního je ale placené, za stání zde dáte €10-12 za noc, samozřejmostí je možnost likvidace odpadních vod i doplnění vody a přípojky. Jen příjezd je trochu strmý a delší auta kolem 7metrů mohou mít problém. Místo je dobrým výchozím bodem pro poznávání této strany hory Monte Baldo, pokračovat lze po silnici ještě výše.

Na mapce je toto místo označeno číslem dvě, k nalezení na těchto souřadnicích: 45.678335, 10.854668 v nadmořské výšce 850 m.n.m..

Zdroje a další informace:

úvodní obrázek: lutz z Pixabay

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: