Zážitkové cesty Německa – trojka blízko Česka

Komentářů:

0

Německo nabízí nespočet vyhlídkových prázdninových tras vhodných pro obytná vozidla. V těsném sousedství Česka se navíc nachází hned tři nejzajímavější z nich, protínající se trochu jako trasy metra. Je tak možné tak vyrazit Hradní stezkou, poté se po Romantické cestě dostat do podhůří Alp a cestu dokončit po Německé Alpské cestě. A nebo případně zvolit jinou kombinaci – trasy tak trochu připomínají svým propletením otočené písmeno H. A rozhodně se nejedná o víkendovou jízdu – projet důkladně všechny tři trasy si vyžádá několik týdnů. Vždyť souhrnná délka celé trojky je téměř 1700 km.

Mapu lze otevřít po kliknutí na odkaz v popisce

zdroj: umap.openstreetmap.fr/en/map/tri-stezky-nemecka_807639

Německá Alpská cesta (Deutsche Alpenstraße)

Německá Alpská cesta je považována za nejstarší vyhlídkovou trasu v Německu.  První zmínku o ní lze nalézt ve zprávě vydané v roce 1879 o cestě bavorského krále Maxmiliána II. (1811-1864) z roku 1858. Tehdejší trasa v podstatě kopírovala tu dnešní včetně zmínek o nejvýznamnějších památkách na trase.

S rozvojem automobilismu pak na konci 20. let minulého století přichází lékařský rada Dr. Knorz z Prien am Chiemsee s myšlenkou vyznačit cestu „vedoucí přes Bavorské Alpy z Lindau do Berchtesgadenu, která by měla cestující veřejnosti zpřístupnit krásy této malebně výjimečné oblasti“. Nápad si získává podporu z mnoha stran a tak již v roce 1932 nechal Německý turistický klub vypracovat první plány. K vytvoření vhodné infrastruktury na trase byly nutné rozsáhlé stavební práce. V roce 1939, pouhých šest let po zahájení první stavební fáze v Inzellu, bylo možné souvisle projet prvních 275 kilometrů trasy. Další rozvoj zabrzdil válečný konflikt. A tak až o více jak dvě desítky let později, v roce 1960, je dokončeno celé 450 kilometrů dlouhé souvislé spojení mezi Bodamským jezerem na západě a Königssee na východě. Od té doby se silnice těší velké oblibě a nabízí na mnoha místech dechberoucí výhledy.

Z českého pohledu začíná cesta trochu nepohodlně, v Lindau u Bodamského jezera a končí v Berchtesgadenu – tedy z pohledu tuzemce je to taková návratová cesta do ČR. Ale nic nebrání jet ji obráceně. Na cestě vás čeká mimo jiné jezero Walchensee přezdívané Bavorský Karibik či Fussen, kde se cesta protíná s koncem Romantické cesty a jsou zde známé zámky , středisko Garmisch-Patenkirchen, mnoho dalších jezer, vodopádů či při výletě do hor i nejvýše položený kostel v Německu (Wendelstein)

Na trase lze využít pro nocování jedno z mnoha stání nebo kempy. Zajímavá je nabídka kempu v Oberjochu (Bad Hindelang). Na první zdání je poměrně drahý, dospělý zde zaplatí €16.50, dítě €9, místo stojí €10, eko da+n €0,50, pobytová taza €2,90 nebo 1,50, suma sumárum, rodina 2+2 zde za noc nechá €71 – jenže na oplátku dostane karty hosta Bad Hindelang PLUS. Díky ní jsou pak místní lanovky a další atrakce zdarma. Jen lístek Hornbahn Hindelag stojí cca €28 nebo zpáteční €41, lanovka na Oberjoch stojí stejně. Pokud navštívíte i bazén či koupaliště, popřípadě zábavní středisko, může být denní úspora na kartu až €50 – a kemp tak rázem stojí jen €21 – a to nemusí být špatná volba


Romantická cesta (Romantische Straße)

Trasa plná umění, kultury a historie je ideální pro jízdu s vaším obytným autem! Nezapomeňte si vzít cyklistickou a turistickou obuv, protože trasa je známá také jako dobrá cyklistická a pěší trasa. Za 460 kilometrů pojedete z Würzburgu do Füssenu.  Německé itineráře uvádějí, že budete potřebovat minimálně osm dnů, ale na trase lze strávit i více jak dva týdny. Výhledy na krajinu se zde prolínají s honosnými rezidencemi biskupů, paláci, starobylými městy a na konci vše završí pohádkové zámky. A mimochodem, tato trasa je považována za nejstarší a nejoblíbenější trasu v Německu, existuje již více jak 70 let. Jak je vidět, o titul nejstarší trasy soutěží v Německu hned několik tras.

Výchozí bod Romantické cesty je výchozí bod Romantické cesty je v Würzburg. Město je nejen stejně oblíbené a známé díky vínu pěstovanému v regionu a je zapsáni i na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Nádherný barokní palác Rezidenz vás správně „naladí“ na další cestu. Stavbu si objednali biskupové, kteří očividně neměli problém s kombinací pokorné služby Bohu a do očí bijícího přepychu. Když do Rezidenz vstoupíte, monumentální klenuté schodiště, největší v Německu, vám připomene, že jste v jedné z nejokázalejších budov v Evropě.

Celkem protne trasa 29 měst. Velmi vyhledávaným je Rothenburg ob der Tauber.  Město se těší celosvětové slávě, a proto se v ulicích a uličkách během prázdnin pohybují davy turistů. Středověká atmosféra ve městě je na špičkové úrovni. Radniční věž nabízí pohled na město z výšky. Působivé dojmy nabízí i procházky přes staré městské hradby, tzv. ‚Turmweg‚ nebo zámeckou zahradou.

Největším městem na trase je Augsburg, Kromě Fuggerei stojí za vidění legendární ‚Augsburger Puppenkiste‚, pompézní radnice se Zlatým sálem nebo věž Perlach, ze které je výborný výhled na město. 

Cestu lze projet samozřejmě projet v kterékoliv době, v době Vánoc pak budou ve třech větších městech na trase i vánoční trhy:

  • 25.11 -23.12 – Würzburg
  • 21.11 -24.2 – Augsburg
  • 2.12 -4.12 – Füssen

Na konci cesty pak čeká Füssen, známý především svými krásnými zámky. Najdete zde slavný zámek Neuschwanstein , který inspiroval Disneyho i méně známý zámek Hohenschwangau.  V samotném Füssenu můžete mimo jiné obdivovat krásné středověké domy a z Forggensee, kde se Füssen nachází, je nádherný výhled na hornaté okolí. Zde také Romantická cesta protíná Alpskou cestu.


Hradní stezka (Burgenstrasse)

Hradní stezka je jednou z nejslavnějších evropských historických tras. Nachází se na ní několik desítek půvabných historických hradů, zámků i měst, především ve středním Německu, ale i poblíž našich hranic. Celá trasa měří 1200 km a vede z Mannheimu až téměř do Prahy – záleží, jakou trasu zvolíte. K prodloužení stezky až na české území došlo poprvé v roce 1994.

Staré „jádro“ stezky na německém území na 780 km a pro cestovatele v obytném domě je připraveno celkem 40 míst k nocování či delšímu pobytu. A k tomu více jak 60 hradů a zámků či 30 měst. Obdivovat lze stavby od středověku až po novověk. Trasa také protíná Heilbronn,  největší oblasti pěstování červeného vína v Německu.

V již dříve zmíněném středověkém Rothenburg ob der Tauber se Hradní stezka kříží s Romantickou cestou. Plno tipů na zastávky lze nalézt na stránkách cesty, bezplatně také zasílají brožury s informacei o cestě.

Úvodní obrázek: flickr

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: