Registrace v září aneb třetí čtvrtletí – opět propad

V září roku 2022 se jako nové registrovalo jen 76 obytných aut a 33 přívěsů. To je v porovnání se zářím rekordního roku 2021 propad o 32%, respektive 34%, ale stále je to více než kdykoliv předtím tímto výjimečným rokem. Celkově se tak u nás za prvních devět měsíců registrovalo 1 545 zcela nových obytných aut a 615 obytných přívěsů (pod pojmem zcela nový se myslí vozidlo poprvé registrované v rámci EU, tedy přímo od výrobce, bez dřívějšího předchozího majitele).

Obytná auta – propad o 32%

Září je v registracích obytek obvykle ten nejslabší měsíc, ale i tak meziroční propad o 32% má i vliv na výsledky celého čtvrtletí. Za celé třetí čtvrtletí roku 2022 se u nás registrovala 329 nových obytných aut. Pro porovnání, minulý rok to bylo 502 vozidel a dokonce i rok 2020 dopadl lépe, před dvěma lety se totiž registrovalo od června do září 340 obytných aut. V posledním předcovidovém roce 2019 to bylo ale jen 293 vozidel.

Složení se moc nemění, vede polointegrované provedení následované vestavbami, o třetí příčku se pak děli integrály, alkovny a kempovací dodávky. Mírně roste podíl vozidel těžších než 3500 kg, zatím se v roce 2022 pohybuje na 7.2%, tj. každé čtrnácté nově registrované vozidlo.

Obytné přívěsy- propad o 34%

33 obytných přívěsů zaregistrovaných v září je druhý nejlepším výsledkem v historii. Zájem o obytné přívěsy tedy nadále neuvadá a o tom svědčí jen 15% propad celkových registrací za třetí čtvrtletí. Celkově se jich od června do září 2022 registrovalo jako nových 161, což je sice méně než 189 přívěsů v minulém roce, ale pořád podstatně více než kdykoliv dříve (2020 – 139 vozidel, 2019 – 109 vozidel atd.)

Závěr

I když se v článku mluví o propadech, je nutné mít na paměti, že se jedná o propad vůči rekordnímu roku 2021. Tento rok se již registrovalo více nových obytných aut a přívěsů než kdykoliv v historii. Vždyť za celý rok 2020 se jednalo jen o 1342 aut a 485 přívěsů – a letos jen za prvních 9 měsíců přibylo 1545 nových obytných aut a 615 nových obytných přívěsů. Zájem o obytná vozidla tedy zdaleka neutichá a výrazný pokles registrací u obytných aut je z velké části způsoben problémy ve výrobě, nikoliv oslabením zájmu.

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Zpětně může dojít i k mírné zpětné korekci údajů po načtení aktuálních dat z registru.
 Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz).

Úvodní foto: Kampus Production

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: