Rapido: novinka pro rok 2023 – kompaktní celointegrál C86i

Trochu ve stínu německé výstavy Caravan Salon 2022 v Dusseldorfu se konal od 24. září do 2.října již 56tý ročník francouzské výstavy Salon Des Véhicules De Loisirs v v Paříží. Zde se v hale 4 na stánku Rapido představil nové kompaktní celointegrované obytné auto C86i. 

Co znamená kompaktní?

Modelová řada C výrobce Rapido se vyznačuje především šířkou. Místo obvyklých 235 cm mají vozidla v této katogorii šířku jen 217 cm, blíží se tedy spíše vestavbám. Zdánlivě bezvýznamných 18 chybějících centimetrů nejen zlepší jízdu po mnoha úzkých silnicích, ve městech či na parkovištích, ale projeví se i na hmotnosti, respektive na doložnosti. Ta je zpravidla vyšší, v případě modelu C86i se jedná o 531 kg.

Model C86i

Provedení C86i doplňuje model C55i, který již byl  představen v Düsseldorfu a již existujíc čtyři polointegrovaná provedení. Celkem se tak jako kompaktní nabízí šest modelů.

Tento 6,72 m dlouhý integrál nabízí 4 lůžka. V ložnici se nachází francouzská postel o rozměrech 140 x 196 cm. Směrem dopředu pak následuje sanitární část, s oddělenou sprchou na jedné straně a toaletou na druhé. I když místa zde moc moc není. Naštěstí lze celou část oddělit od přední části dveřmi. Kuchyně je trochu kompaktnější, ale díky tvaru do L nabízí dost místa, lednice (kompresorová) o objemu 149l je pak na protější straně u vstupu. V salonu je pak dost místo pro celou posádku a velký stůl, v čelní části je pak stahovací lůžko o rozměrech 140 x 185 cm.

Kompaktní integrální Rapido C86i je k dispozici od € 77 900 na podvozku Fiat Ducato s motorem o výkonu 140 k. Během výstavy šlo k vozu objednat i balíček Select (couvací kamera, multimediální stanice, moskytiéra, rolety, 2. baterie atd.) za zvýhodněnou cenu € 1 990 (místo € 4 490 )

Vozidlo v kostce

 • Základní cena (září 2022): € 77 900
 • Délka x šířka x výška: 6,99 m x 2,17 m x 2,75 m
 • Podvozek:  Fiat Ducato  140 hp
 • Rozvor: 4035 mm
 • Celková / užitečná hmotnost: 3 500 kg / 531 kg
 • Míst jízda / noc / jídlo: 4 / 2+2 / 4
 • Chladnička: 149 l (kompresorová)
 • Topení: Truma Combi 4 Diesel
 • Čistá / odpadní voda: 120 l / 90 l
 • Plyn: 1 x 13 kg láhev
 • Zadní postel: 196 x 140 cm
 • Přední postel: 185 x 140 cm

Závěr

Kompaktní celointegrál může oslovit zájemce hledající rozumný kompromis mezi obratností vestavby a prostorem. Rozměry nejsou natolik odlišné od vestaveb L4H3 (tedy s délkou 6.4m a výškou 2.8m), ale životní prostor je nesrovnatelný. Přitom dobře provedená značkovější vestavba se dnes blíží cenovkou k hranici 70.000 euro a příplatek za celointegrál je tak sice stále značný, ale zdaleka ne tak velký, jak by se dalo očekávat.

Vybrané vozidlo také pěkně demonstruje odklon od plynu u chlazení a topení – na palubě C86i není ani obvyklá absorpční lednice, ani plynové topení. Místo toho je zde kompresorová lednice od Dometicu, byť v základním provedení (příplatek za lepší provedení lednice, tj. lepší otevíraní dveří a více poliček, je jen pár set euro a není mi jasné, proč zde Rapido tak šetřilo) a o teplo se stará naftové topení o výkonu 4kW. To s sebou přináší i vyšší nároky na zásobu elektrické energie, místo druhé gelové baterie by asi bylo rovnou lepší zvolit akumulátor LFP s vyšší kapacitou.

Zdroje

úvodní obrázek: Le Monde du Camping-Car

 1. Tak na co je tam ta 13kg Pb lahev?

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar

   Na vareni, varic zustal plynovy.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: