Začátek posledního čtvrtletí v registracích – není to tak špatné

V říjnu, prvním měsíci posledního čtvrtletí roku 2022 se jako nové registrovalo 82 obytných aut a 35 přívěsů. Zatímco u obytných automobilů se jedná o citelný pokles 34% v porovnání s říjnem roku 2021 (125 obytných aut), tak u přívěsů naopak došlo k mírnému zlepšení, o 6%. Ale ani u obytných aut není výsledek, tedy 82 vozidel, žádná katastrofa, srovnání s rokem 2021 je trochu zavádějící. V říjnu 2019 se u nás registrovalo jen 63 vozidel, ve stejném měsíci v roce 2020 pak 76 aut.

Celkově se tak u nás za prvních devět měsíců registrovalo 1628 zcela nových obytných aut a 646 obytných přívěsů (pod pojmem zcela nový se myslí vozidlo poprvé registrované v rámci EU, tedy přímo od výrobce, bez dřívějšího předchozího majitele).

Z následujících grafů je vidět, že zájem zejména o obytné přívěsy je jen nepatrně menší než v doposud rekordním roce 2021 a celkový počet registrací nových přívěsných obytných vozidel bude pravděpodobně za rok 2022 velmi podobný předchozímu roku. U obytných aut je situace horší, tam je pokles oproti roku 2021 zřetelný. I tak se ale jedná v porovnání s dobou předcovidovou o podstatný nárůst. Zájem ochabuje jednak kvůli rostoucím cenám, ale také díky problémům s výrobou a kompletací vozidel. Problémy Fiatu s dodávkami podvozků pokračují, chybí i některé díly vnitřního vybavení. Výrobci stále plní objednávky z let 2021 a z tohoto roku, na zásadní propad v dohledné době to tedy nevypadá.

Co se týče oblíbenosti provedení obytného auta, to se moc nemění. Stále výrazně vede polointegrované provedení (40%) následované s odstupem vestavbami (21%), třetí příčku obsadili integrály (14%) následují alkovny a kempovací dodávky (po cca 11%) – u cca 3% vozidel se provedení nepodařilo určit. Stále roste podíl vozidel těžších než 3500 kg, které se na nových registracích podílí 7.3%.

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Zpětně může dojít i k mírné zpětné korekci údajů po načtení aktuálních dat z registru.
 Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: