Vánoční trhy v Polsku 2022

Vánoční trhy jsou oblíbené jak u nás, tak i v sousedním Polsku. Do této země přišla tato pěkná tradice z Německa a v roce 2022 budou trhy opět fungovat v mnoha polských městech. I když mnohde se asi podepíše současná situace s energiemi a rostoucími cenami. Je to jakési prokletí doby, napřed covid, poté inflace a zdražování.

 1. Přehled toho nejlepšího v Polsku
 2. Přehledná mapka
 3. Nejlepší místa podrobněji
  1. Gdaňsk
   1. Místa na stání a servis
  2. Krakov
   1. Tip 1 – Katovice
   2. Tip 2 – Energylandia
  3. Vratislav
   1. Kam s obytným vozem?
    1. Stadion
    2. Camp4U
  4. Poznaň – trh a Ledový festival

Sezóna vánočních trhů začíná mírně před adventem, který se slaví v neděli 27. listopadu 2022. Většina vánočních trhů v polských městech se ale otevře už o týden dříve, kolem 18. listopadu. Ale není to pravidlem, přesný termín otevření je pro každý z vybraných trhů uveden dále. V porovnání s přehledem z minulého roku, viz článek Vánoční trhy v Polsku, je seznam kratší, menší trhy jsem raději vypustil.

Přehled toho nejlepšího v Polsku

V následujících tabulkách je seznam nejlepších či větších vánočních trhů v Polsku, nebo alespoň těch v blízkosti hranic s ČR. Pro karavanisty může být jedinou nevýhodou skutečnost, že většina kempů je v tuto dobu již zavřena a jsou tak odkázání, až na výjimky uvedené v podrobnějším popisu vybraných míst, veskrze na místa přes Park4Night. Na druhou stranu servisní místa nejsou v Polsku tak vzácná jako v tuzemsku, takže alespoň nějaký ten servis by měl jít provést snadněji.

Místa jsem rozdělil podle významu vánočních trhů, v první tabulce jsou tak ty nejlepší či největší, v druhé pak ty menší, méně významné a nebo ne tak velké. Název každého z trhů slouží zároveň i jako odkaz přímo na polské stránky s podrobnějšími a hlavně aktuálními informacemi.

Takže tady je vybraná trojka toho nejlepšího:

ČísloMěstoNázev akceDatum konání v roce 2022
1GdaňskJarmark Bożonarodzeniowy Gdańsk18.11 – 23.12
2KrakovKrakowskie Targi Bożonarodzeniowe25.11 – 1.1.2023
3VratislavJarmark Bożonarodzeniowy Wrocław18.11 – 31.12

A následující tabulka pak obsahuje další místa v celém Polsku:

ČísloMěstoNázev akceDatum konání v roce 2022
1GliwiceJarmark Bożonarodzeniowy Gliwice 3.12-23.12
2KatowiceJarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach18.11 – 8.1.2023
3PoznaňBetlejem Poznańskie + Ice Festival18.11 – 27.12
4RatibořJarmark Bożonarodzeniowy w Raciborzu1.12 – 4.12
5ŠtětínSzczecińskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego2 .12 – 22.12
6ToruňToruński Jarmark Bożonarodzeniowy26.11 – 20.12
7Jelenia GóraJeleniogórski Jarmark Świąteczny15.12 – 18.12

Přehledná mapka

Pro lepší přehled jsou výše popsaná místa zachycena i na následující na mapce, ty z první tabulky červeně, ty z druhé tabulky modře. Je vidět, že v blízkosti našich hranic bude akcí stále docela dost. Silné tmavé čáry vyznačují pak hotové dálnice a rychlostní dálnice, ty zcela světlé úseky jsou teprve v přípravě či ve výstavbě, linie mezi tím jsou částečně hotové. Jak je z mapky vidět, na většinu míst se lze z ČR dostat obytným vozem pohodlně po dálnici či rychlostní silnici.

Nejlepší místa podrobněji

Gdaňsk

Toto město leží trochu dále od hranic s Českou republikou a tak asi nebude primárním cílem našich karavanistů. Ale při plánování delší cesty není nic vyloučené, navíc vánoční trh v Gdaňsku je známý svými atrakcemi a jedinečnou atmosférou. Jako jediný z polských veletrhů se kvalifikoval do mezinárodní soutěže „European Best Christmas Market 2020“, ve které obsadil třetí místo. Hosté vánočního trhu v Gdaňsku si vychutnají vynikající regionální kuchyni a také široký výběr uzenin a knedlíků ve stáncích s občerstvením.

Na děti zde tento rok čeká velkolepý kolotoč s vánoční výzdobou a světýlky, upravený do tvaru slavných gdaňských staveb, jako je Jeřáb, Radnice nebo Bazilika.  Jízda na kolotočích je placená a celá částka bude věnována na dobročinné účely, pravděpodobně Nadaci hospiců. Jedinečnou atrakcí gdaňských vánočních trhů, která se již v roce 2019 těšila velké oblibě, je atrakce Santa na saních se zapřaženými soby. Naposledy se děti mohly také sklouznout na sáňkách na speciálně zkonstruovaném 4 m vysokém ledovém kopci, který poskytuje místo pro hraní i bez sněhu. Děti, které mají rády výtvarné hry, se mohou zúčastnit rukodělných dílen. Kdo se nebojí výšek, může vzít své děti na vyhlídkové kolo Amber Sky Observation Wheel v Ołowiance, jízda 35 zlotých, pro děti do 140 cm pak 25 zlotých.

Místa na stání a servis

Kempy jsou bohužel zavřené, zbývají jen místa dle P4N. S menším obytným vozidlem lze zkusit štěstí na oficiálních parkovištích, které zveřejnili pořadatelé na svých stránkách – viz https://bozonarodzeniowy.pl/parkingi.qbpage?

Stání pro obytná auta se v Gdaňsku nabízí jen areál zdejší polytechniky, cena za den stání je 75 zlotých, dostupná je pouze elektrická přípojka. Další služby, tedy likvidace odpadů či voda, dostupné nejsou. Informace na stránkách https://csa.pg.edu.pl/node/114. Výhodou je relativní dobrá dostupnost centra a to pěšky nebo tramvají.

Co se týče servisu, lze využít míst na cestách mimo Gdaňsku, například těchto od polského CamperSystem. Nevýhodou těchto míst je snad jen relativně velká vzdálenost od města.


Krakov

Z České republiky snadno dosažitelné město, adventní trhy zde mají dlouhou tradici a nabízí se zde i specialita, pitný med. Navíc zde budou trhy trvat až do druhého ledna – tedy jen jedna část, ta hlavní skončí 26.prosince. Tento trh patří spolu s tím ve Vratislavi k tomu nejlepšímu, co lze v Polsku navštívit – v roce 2012 CNN Travel vyhlásila Krakov jako nejlepší místo pro trávení Vánoc, v roce 2019 patřil vánoční trh v Krakově mezi 10 nejkrásnějších vánočních trhů v Evropě podle žebříčku portálu Travelist.

Vánoční trh v Krakově je známý především svým regionalismem. Od sýra oscypek, pečených kaštanů, kvalitního vlněného zboží až po svařák. V Krakově se také pořádají vánoční průvody, zejména Vánoční koleda a další živá vystoupení.

Průvodce Krakovem lze nalézt na All4Camper – Krakov za dva dny – co určitě vidět a kde kempovat I. část a II. část. Za sebe bych přidal tip na návštěvu rychlého občerstvení Moaburger na kraji historického centra Krakova – mají zde opravdu chutné hamburgery, vlastně jsem neměl lepší hamburger v poměru cena/výkon co pamatuji.

Tip 1 – Katovice

Cestu do Krakova lze spojit i s návštěvou trhů v Katovicích. Na letošním vánočním trhu nebudou chybět například domečky s mechanickými, pohyblivými figurkami postaviček známých z pohádek, ale i pohádkový vláček a letní kino promítající filmy o Vánocích. Prohlédnout si budete moci také velkolepý betlém a patrovou pyramidu s vánoční výzdobou. Dobrovolníci si budou moci zajezdit na mlýnském kole nebo využít ledovou plochu.
K zakoupení budou čokolády ve tvaru hornických nástrojů, domácí malinové a šeříkové šťávy, přírodní med, sýry ze Slovenska a Holandska.
Aktuální informace o vánočním trhu v Katovicích můžete najít na webu akce a na facebookovém profilu Slezských Jarmarků.

Tip 2 – Energylandia

Při návštěvě Krakova a Katovic lze po cestě navštívit i zábavní park Energylandia. Ten otevírá v zimním provozu a slavnostní zimní atmosféře od pátku, 26.11.2022, a bude otevřen až do 8.ledna 2023. Ale pozor, v tomto období jsou dny, zejména pondělí-středa, kdy je zavřeno, zkontrolujte si před cestou kalendář parku. V porovnání s minulým rokem se také mírně se také upravila otevírací doba, nově je od 11 do 19 hodin.

Vstupné strojí 99 zlotých pro dospělé, pro děti pak 79 zlotých. Ušetřit jde na vstupence, která platí od třetí hodiny a stojí 59/49 zlotých. Parkování s běžným autem přijde na 20 zlotých a pro obytná auta s přístupem k servisu pak 99 zlotých (cca 520 Kč). https://ticket.energylandia.pl/pl/tickets


Vratislav

https://www.jarmarkbozonarodzeniowy.com/wydarzenia

Nejlepší vánoční trhy v Polsku podle mnohých pořádá toto čtvrté největší polské město. Leží na 10 ostrovech, navzájem propojených téměř stovkou mostů přes řeku Odru. Historické jádro města je zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO.

Od 1. prosince bude u vánočního stromu fungovat výtvarná scéna. O víkendech v prosinci se tam budou hrát vánoční koncerty. 2. prosince se oficiálně rozsvítí světýlka na vánočním stromě i slavností osvětlení Vratislavi. Na hosty bude opět čekat Trpasličí dárek. Třikrát se dotknout jeho čepice přináší štěstí. Na děti bude čekat například kolotoč s Rudolfem a dalšími soby a také Pohádkový les, plný postaviček z oblíbených příběhů. Vedle pranýře bude stát osvětlený vánoční větrný mlýn. V Trpasličím domě se budete moci vyfotit na památku.

Na vánočním trhu ve Vratislavi se nebudou nudit ani dospělí. Mohou obdivovat velkolepé nasvícené dekorace, například osvětlený vánoční větrný mlýn. Na stáncích koupíte téměř vše, od šperků, přes rukodělné výrobky (např. malovaná dřevěná vánoční přání), až po značkové oblečení. Četné stánky s občerstvením pak nabízejí delikatesy z regionální i mezinárodní kuchyně – perníky ve tvaru vratislavských domů, alsaské placky, italské sýry, maďarské salámy, španělské churros, dolnoslezský med, uzeniny, turecká baklava, vafle, koláče, pralinky a perníčky.

Poměrně podrobný popis trhů a dalších míst k návštěvě lze nalézt v článku na All4Camper: Vánoční trhy Wroclaw 2018 – co na nich můžete vidět a co ještě ve městě určitě navštívit

Kam s obytným vozem?

Pořadatelé sestavili seznam parkovišť spolu s docházkovými časy. Zvažte vhodnost parkování s obytným vozidlem. Seznam míst lze najít na https://www.jarmarkbozonarodzeniowy.com/jak-dojechac

Stadion

Zařízení na Stadion Wrocław je otevřeno 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Jedinou výjimkou jsou dny, kdy zde bude hrát zápasy polská reprezentace. Areál je střežen a monitorován. Uživatelé mají kromě stání i přístup k elektřině, vodě a možnost vyprázdnění nádrží šedé a černé vody. Cena za stání je 60 zlotých pro až čtyři osoby, 80 pro až šest osob.

Camp4U

Camp4U je moderní, celoroční resort nacházející se v Siechnici, hned vedle silnice číslo 94 směrem na Oławu. Modelová rodina 2+2 zde nechá 115 zlotých za 24 hodin, zpáteční cesta do města taxíkem či přes službu Uber bude stát do 80 zlotých

Ceník:

 • místo: 45 zl / den (cena zahrnuje elektřinu, vodu a přístup ke všem atrakcím kempu)
 • dospělý: 20 zl/ den
 • dítě do 15 let: 15 zl / den
 • servis obytného auta – bez pobytu: 20 zl

Poznaň – trh a Ledový festival

Vánoční trh v Poznani vyčnívá z hlediska atrakcí ve srovnání s jinými národními akcemi. I zde se dá dobře nakoupit a najíst a také si zajezdit na mlýnském kole, které se zdá být každým rokem o něco větší. Pouze v Poznani se však pořádá Vánoční Silent Disco, což je tanec v rytmu hudby linoucí se pouze ze sluchátek. Vánoční trh tak nabízí neobvyklý pohled: lidé všech věkových kategorií, ale většinou děti, tančí a přitom panuje ticho.

Dospělí se mohou porozhlédnout a udělat si vánoční nákupy v přibližně 50 stáncích s dárky a lahůdkami.  O víkendu 10. – 11. prosince 2022 navíc přiletí do Poznaně Santa Claus z Laponska, se kterým bude možné se na památku vyfotit.

Vánoční trh v Poznani je také dějištěm dalšího ročníku Poznaňského ledového festivalu, akce přitahující ledové sochaře z celého světa. Ve dnech 9. – 11. prosince 2022 se k radosti přihlížejících i návštěvníků poznaňského veletrhu utkají umělci z Polska, ale také z Kanady a Filipín v soutěži o nejkrásnější ledovou sochu. Soutěž se bude konat na mezinárodním veletrhu v Poznani. Vstup bude zdarma. https://icefestival.pl/en/ice-festival-2/

Zdroje

 1. Zdravím Martine. Právě jsme se vrátili z Polska. Od města Dukla přes národní parky a pohoří za Tatrami směr Zakopané a Bielsko Biala – domů. Jedním slovem úchvatné. Všechny cestičky mezi vesnicemi i městy nás překvapily velmi dobrou kvalitou. Rychlostní limity mezi 50 chvílemi až 70km/hod nás vůbec neomezovaly, ale
  spíše naopak umožňovaly kochat se okolím. Nikde jsem neviděl tak komplexně opečovanou krajinu, udržované vesnice, domy, pořádek – všechno přitom jakoby samozřejmé… Po překročení našich hranic a cestou do Zlína,
  nás zasáhla až deprese z ušmoulané krajiny, domů…
  Abych se s tebou podělil o individuální typ na přespání obytkou v Polsku. Vypozoroval jsem možnosti přespání
  mimo kempy (jen řídce na okrajích nár. parků, které navíc objevíš až při pokračování cesty).
  V každém městečku u kostelů a hřbitovů jsou u nás neobvyklá, docela rozsáhlá parkoviště. Na Dukle jsme to zase
  spokojeně zvládli u muzea vojenské techniky, kde nám čelní sklo střežila i hlaveň tanku a opodál přístupné Toy..
  Za tvoje příspěvky ke karavaningu ti velice děkuji. Jsou přesné, věcné prostě super…a zajímavé.
  Jenom nevím jak mám všechno postíhat cha cha..ačkoliv jsem v důchodu a i zimní večery se blíží, určitě se těším
  na tvoje další témata.
  Díííky..Roman Ondráček

  Líbí se 1 osoba

  1. Dík za tipy a ano, Poláci jdou rychle kupředu a ta země se mění – já si pamatuju ještě rozpadající se silnice, neexistující dálnice. A dnes je šokem příjezd domů. Mají jasný plán stavby rychlostních silnic a dálnic a víceméně podle něj jedou. Za chvíli budou mít hotovo…a my asi ani nebudeme mít dostavěné naše napojení (D11 a další).

   Snad tě další články nezklamou, hlavně přeji hodně pohody na ty dlouhé zimní večery

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: