Slovinci to pochopili – servisní místa pro obytné vozy na dálnicích

Že cestovatelé v obytných vozech potřebují na svých cestách servis, tedy místo, kde se dá legálně zbavit se odpadní šedé vody a obsahu WC kazety, popřípadě dočerpat vodu, pochopili i ve Slovinsku. Tedy ne že by v této zemi byli s budováním stání pro obytná vozidla, zde nazývaná PZA, což je zkrácenina slovinského označené pro tato místa postajališče za avtodome , byli nějak pozadu.

Už před pár lety zde vznikla obecní iniciativa budování těchto míst, neboť ekonomický potenciál či přínos těchto míst byl na základě zkušeností karavanisticky vyspělejších zemích nesporný. Stačilo se podívat do sousední Itálie či zapřemýšlet, jak přimět k zastávce německé karavanisty, využívajících Slovinsko jen coby tranzitní zemi na cestě do Chorvatska. Seznam takto vzniklých karavanových stání lze nalézt na s tránkách Camperstop.si, kde lze nalézt něco přes 160 míst a nebo na stránkách velmi užitečného serveru Avtokampi. Slovinsko má navíc dlouholetou tradici výroby obytných vozidel, značku Adria asi není nutné nijak zvlášť představovat.

A v čem spočívá ten potenciál? Slovinci si již dlouho před covidem spočítali, že průměrná útrata posádky obytného vozu v jejich zemi je kolem €98 a tedy se vyplatí je co nejdéle zdržet. Ale bez infrastruktury těžko někoho přimějete k delšímu pobytu. A její výstavba nemusí být nakonec jen doménou místních úřadů či soukromých subjektů.

DARS opraví dálniční odpočívky

Společnost DARS zajišťuje výstavbu, správu a údržbu dálnic a rychlostních silnic ve Slovinsku. Nedávno se rozhodla zrekonstruovat 12 malých odpočívadel tak, aby odpovídala nárokům a očekáváním čím dál tím více náročných cestovatelů. Ostatně poplatek za dálnice není ve Slovinsku nijak nízký, sedmidenní známka stojí €15/€30 , měsíční pak €30/€60. Vyšší cenu platí vozidla s výškou větší jak 1.3m nad přední nápravou, naštěstí pro karavanisty jsou obytné vozy do 3.5t bez ohledu na výšku zařazeny vždy do nižší kategorie a potřebují tedy jen levnější známku.

Na rekonstrukci odpočívek je vyčleněna částka 10.4 milionů eur, tedy cca 260 milionů korun, průměr na jednu odpočívku tak činí zhruba 22 milionů korun (uvedené náklady jsou bez DPH). Všechny budou zrekonstruovány v jednotném stylu  a jejich součástí bude kromě parkovacích míst a občerstvení (provozovatel je již vybrán) i moderní sociální zařízení, dětské hřiště a místo pro odpočinek a rekreaci. To bude vybaveno stoly, lavicemi a venkovním fitness zařízením. Všech dvanáct míst bude pro větší bezpečnost vybaveny kamerovým dohledem, počítá se i s instalací dobíjecích stanic pro elektromobily a informačních tabulí s turistickými informacemi.

Poznámka k nákladům – jak je v článku uvedeno, průměrný náklad na rekonstrukci jedné odpočívky ve Slovinsku je 22 milionů korun bez DPH. V léte minulého roku 2021 byla u nás rekonstruována odpočívka Studený na 70. kilomeru dálnice D1. Náklady činily zhruba na 19. milionů korun. Jsou tedy více než srovnatelné, pokud tedy zvážíme jednak růst ceny stavebních prací a materiálů v tomto roce i vyšší mzdovou hladinu Slovinska – ale tak nějak se nemůže ubránit dojmu, že Slovinci mají za ty peníze „více muziky“ a ještě jim bude hrát na mnoha místech…

Pamatuje se na obytná auta

Na každém nově opraveném odpočívadle budou vyčleněna místa pro stání obytných aut a servisní bod. Na sloupku bude dostupné napojení na elektřinu, kohoutek pro pitnou vodu a možnost vyprázdnit WC kazetu. Pro vypuštění šedé vody bude sloužit vozovková výpusť. Tedy vše, co je pro servis obytného vozu na cestách potřeba.

Vzhledem k tomu, že se jedná o menší odpočívadla, nebudou zde zpravidla vyčleněna místa pro soupravy, běžná parkovací místa jsou příliš krátká. Soupravy s obytným přívěsem tak budou muset zastavit na místech pro autobusy.

Hudba budoucnosti?

Český karavanista by se mohl po přečtení výše uvedeného jen ironicky usmát. U nás se o rekonstrukcích odpočívek dlouho diskutuje a časový plán jejich otevření lze označit spíše jako dlouhodobý. Navíc podpora karavanistů se zastavila u vyznačení pár vyhrazených míst na stání, o nějakých servisních službách nemůže být ani řeč.

Jenže výše popsaný záměr společnosti DARS, slovinské obdoby českého ŘSD , není žádný teprve projednávány plán. Práce již běží, na sedmi odpočívkách začaly již v dubnu 2020. Do konce listopadu budou všechna zprovozněna, zbývající pětka pak bude dokončena a předána do užívání do konce května 2023. A vlastně ani to není přesná informace, protože….

První odpočívka již funguje

Začátkem listopadu, 3.11.2022, byla otevřena první opravená odpočívka – Studenec Sever na dálnici A1, prakticky kousek od známé jeskyně Postojnska jama a hradu Predjamksy Grad. Bohužel shodou okolností se jedná o jedinou lokalitu, kde nebude výpusť šedé vody, brání v tom místní podmínky. Takže místo je tak trochu v tomto směru ošizené. Nicméně i zde nalezne cestovatel s obytným autem vyhrazená místa a servisní sloupky s vodou, elektřinou a výlevkou WC.

Zrekonstruovaná odpočívka byla slavnostně otevřena za účasti předsedy představenstva DARS, Valentin Hajdinjak,  člen představenstva DARS Dr. Peter Gašperšič a  starosta města Postojna Igor Marentič. Mimo jiné zde zaznělo:

Malá odpočívadla jsou prvním a možná jediným kontaktním místem pro uživatele v tranzitu Slovinskem, jsou zrcadlem Slovinska. Ty byly před renovací zchátralé, nevyhovující, zničené a nedůstojné uživatele slovinské dálniční sítě. Proto jsme dnes velmi rádi, že můžeme tuto černou skvrnu na slovinských dálnicích odstranit a učinit je přátelštějšími a modernějšími“ 

Do konce listopadu pak budou zprovozněno těchto čast zbývajících míst z první etapy rekonstrukcí:

Studenec jug (A1), Povodje vzhod (A2) a Lipce jug (A2), Zima sever (A1) ,  Polskava vzhod (A1) a Dolinsko jug (A5)

Minulý měsíc již začali práce na zbývající pětce., jedná se o lokality: Zima jug, Polskava zahod , Povodje zahod, Lipce sever a Risnik (A1). Rozfázováním rekonstrukce na 7 + 5 odpočívek chtěla společnost DARS v maximální možné míře zajistit, aby během turistické sezóny bylo pro uživatele dálniční sítě neustále dostatek míst k odpočinku, což je důležité zejména pro řidiče na delších trasách. .

Závěr

Slovincům nezbývá než popřát k pěknému počinu a závidět. Dálniční známka je zde sice dražší, ale s vidinou podobných služeb nebude její koupě karavanistu tolik bolet. U nám zbývá jen povzdech – kdy si konečně ŘSD uvědomí, že jsou zde karavanisté a něco pro ně udělá? Přitom vybudování servisních míst v rámci rekonstrukce odpočívek by prakticky nijak nenavýšilo náklady a vzniklá sít by mohla přilákat zahraniční cestovatele k delšímu poznávání naší země. Rozhodně totiž máme co nabídnout.

Zdroje:

Úvodní obrázek: DARSI, odočívka Radovljica

  Zanechat odpověď

  Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

  Logo WordPress.com

  Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

  Twitter picture

  Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

  Facebook photo

  Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

  Připojování k %s

  Začít s blogem na WordPress.com.

  %d blogerům se to líbí: