Německý promobil přinesl výsledky testování šestice zimních pneumatik pro obytné vozy v rozměru 225/75 R16 C. Testováno byly tyto výrobky:
- ContinentalVan-Contact Winter
- Firestone Vanhawk 2 Winter
- Goodyear Ultra Grip Cargo
- Michelin Agilis Alpin
- Nokian Tyres Snowproof C
- Uniroyal Snow Max 3
Jak se testovalo?
Pneumatiky se testovaly na sněhu, na mokré vozovce a na suché vozovce. Redakce promobil používá pro testování pneumatik vždy téměř stejný postup, liší se jen mírně dle typu povrchu. Níže uvadím seznam jednotlivých testů, snad je obsah každého popsán správně:
Testy na sněhu
- délka brzdné dráhy – nouzové brzdění se systémem ABS z 50 na 10 km/h na zmrzlé sněhové pokrývce, brzdná dráha v m
- záběr při rozjezdu – na pevné sněhové pokrývce, zrychlení v m/s2
- ovladatelnost – čas se jezdí na zasněženém okruhu, délka 1823 metrů, průměrná rychlost v km
Testy na mokré vozovce
- délka brzdné dráhy – nouzové brzdění se systémem ABS z 80 na 10 km/h na mokrém asfaltu
- zatáčení: zavlažovaný asfaltový povrch s průměrem 80 metrů. Maximální příčné zrychlení v m/s².
- ovladatelnost: maximální průměrná rychlost v km/h počítá na 1823 metrů dlouhém jezdeckém okruhu.
- podélný aquaplaning: plovoucí rychlost je určena při přímé jízdě v km/h s 15% skluzem.
- boční aquaplaning: přilnavost při průjezdu vodou na vozovce s průměrem 200 m (VDA). Příčné zrychlení se vyhodnocuje v m/s².
Testy na suché vozovce
- délka brzdné dráhy – nouzové brzdění se zapojením ABS z 100 na 0 km/h. Průměr deseti pokusů.
- ovladatelnost – čas na zvládnuti okruhu, průměrná rychlost v km/h.
- valivý odpor: koeficient valivého odporu v kg/t, zjišťuje se na stacionárním válcovém dynamometru.
- Hluk: hluk od valení pneumatik na asfaltu s vypnutým motorem při rychlosti 80 km/h.
Jak to dopadlo?
Nejprve výsledky na sněhu. žádná z pneumatik na tom není zle, snad jen Continental a Nokian podávají slabší výsledky. Na mokrých silnicích si vedou dobře také téměř všechny, až na Firestone, který končí prakticky na chvostu v každém testu, navíc s neuspokojivým výsledkem. Jízdy na suché silnici pak svědčí Conti nebo Nokianu, Firestone je opět spíše horší.
Jako nejlepší byly nakonec vyhodnoceny pneu Uniroyal Snow Max 3 a Continental Van-Contact Winter a jako zcela neuspokojivá pak Firestone Vanhawk 2 Winter. Další tři pneumatiky z testu (Michelin – skončil třetí, Nokian čtvrtý a Goodyear pátý) šlo pak doporučit.
Samotní autoři ale před úplným zjednodušením varují, je nutné se rozhodnout podle toho, kde budeme pneumatiky používat – na sněhu je Uniroyal nejlepší, ale ti, kteří jezdí na sněhu jen zřídka, by měli uvážit Conti Van-Contact Winter a ti, kteří chtějí být připraveni na všechny podmínky, by měli zvolit Michelin Agilis Alpin
- Na českém trhu se cena Uniroyal Snow Max 3 pohybuje od cca 3800 do 4200 Kč za kus, při nákupu přes eshop je nutné počítat i s cenou dopravy, cena za výměnu tak může být kolem 16.000 Kč
- Těsně druhé Continental Van-Contact Winter jsou již citelně dražší, s cenou od cca 4.700 do 5.100 Kč za jednu, cena za výměnu celé sady tak dosáhne na částku zhruba 19.000 kč
Testy celoročních pneumatik
Stejná redakce také nedávno uveřejnila testy celoročních pneumatik. Zde se testovaly tyto značky v rozměru 215/75 R16 C:
- Continental Van Contact 4 Season
- Falken Euro All Season Van 11
- Goodyear Vector 4 Seasons Cargo
- Maxxis Vansmart A/S AL2
- Michelin Agilis CrossClimate
- Pirelli Carrier All Season
- Vredestein Comtrac 2 Allseason
Při testování celoročních pneumatik si nejlépe vedla značka Continental VanContact 4Season. Zkoušející byli spokojení s trakcí, zatáčením i bržděním na sněhu, snadnou ovladatelností za mokra i dobrou přilnavostí v zatáčkách za sucha, pneumatika byla ve své kategorii i poměrně tichá. Vadilo snad jen slabší držení těl při brzdění na suchém povrchu.
Tuto pneumatiku, ale v rozměru 225/70 R15 C používám i já a jsem spokojen. Zatím obstála v průběhu tří let a s nájezdem něco mál přes 30.000 km ve všech zimních obdobích, snad jen opotřebení, tj. ztráta vzorku, je o něco větší než na co jsem byl zvyklý při střídání letních a zimních pneuy.
Redakce pak svůj test zakončila doporučením, že kdo si však zakládá na maximální bezpečnosti v obou ročních obdobích a je odkázán na co nejlepší trakci za každého počasí, zejména v zimě, měl by na podzim a na jaře pokračovat v přezouvání pneumatik, tedy měnit letní na zimní a naopak.
Porovnání výsledků zimních a celoročních pneumatik
Z obou testů jsem shromáždil naměřené hodnoty do jedné tabulky, celoroční pneumatiky jsou zvýrazněny šedým podkladem. U obou kategorií jsou pak pro každý test zvýrazněny nejlepší (zeleně) a nejhorší naměřené hodnoty (červeně). Překvapující je zejména kratší brzdná dráha za všech podmínek u celoročních pneumatik i lepší trakce, ztrácí naopak v celkovém ovládání, odolnosti proti aquaplaningu a hluku. Celkově ale výsledky nejsou podle mého tak špatné, zejména pokud ve vyloženě zimních podmínkách jezdíte jen občas.

Obecná doporučení pro pneumatiky na obytných autech
Pneumatiky na obytných autech by se měli vyměnit po pěti až šesti letech. lze se setkat i s názorem měnit je po čtyřech letech. . Pokud si nejste jisti datem výroby vaši pneu, můžete si to jednoduše zkontrolovat takto:
Stáří pneumatiky lze nalézt na bočnici pneumatiky ve formě DOT čísla . Tento kód je poměrně jednoduchý a není potřeba žádných tabulek, od roku 2000 má číslo DOT čtyři číslice:
- První dvě číslice označují kalendářní týden výroby (rok má 52 týdnů)
- Poslední dvě číslice označují rok výroby
Na následujícím obrázku je pneumatika vyrobená v 14 týdnu roku 2019:

Označení zimních pneumatik
Zimní pneumatiky se v současnosti označují dvěma symboly:
- M+S (bláto a sníh)
- 3PMSF, taktéž známý pod názvy třícípá sněhová vločka, alpský symbol nebo sněhová vločka
3PMSF – zkratka pro Three Peak Mountain Snowflake. Pozor, neplést si s různými symboly vloček, které dávají výrobci na pneu, provedení značky je přesně definované.




Dle platných regulací EU, vycházejících z předpisu EHK OSN č. 117 a závazně určená pro označování zimních pneumatik nařízením (EU) 2020/740 je jediným platným symbolem pro označení zimní pneumatiky, tedy pneumatiky vhodné pro provoz na sněhu, symbol sněhové vločky (3PMSF). Přechodné období je stanoveno do konce října 2024, jak je v ČR obvyklé, doposud to není implementované v našem právním řádu, je tedy vhodné ujistit se, že vyhlédnutá pneu má označení jak M+S, tak i 3PMSF, abychom vyhověli tuzemským i zahraničním pravidlům:
- Česko – označení M+S dle § 21 odst. 3 vyhlášky č. 341/2002 Sb.
- Rakousko – povoleno M+S i symbol sněhové vločky (3PMSF).
- Německo – od roku 2018 symbol sněhové vločky (3PMSF), pro pneu vyrobené před rokem 2018 dovoleno do října 2024 i označení M+S
- Francie – povoleno jak M+S, tak symbol sněhové vločky (3PMSF). Od 1. listopadu 2024 bude akceptován pouze symbol sněhové vločky.
Zdroje:
- promobil, test zimních pneu: Die besten Reifen für den Winter
- promobil, test celoročních pneu: Reifen für Schnee, Regen und Trockenheit
- úvodní obrázek: Aleksei Zaitcev, Unsplash