Listopad – něco padá, něco stoupá

Komentářů:

0

V listopadu 2022 se jako nových registrovalo v České republice 85 obytných aut a 45 přívěsů. V porovnání se stejným měsícem roku 2021 to znamená 46% pokles u obytných automobilů, ale 55% vzestup u přívěsů. Zejména přívěsy jsou velkým překvapením, listopad je již šestým měsícem tohoto roku, kdy počet registrací překonal stejné období z rekordního roku 2021. Jedná se zatím o rekordní počet obytných vozidle registrovaných v listopadu. Ani u obytných aut se nejedná v širším pohledu o žádný dramatický pokles. Listopad 2021 byl velmi výjimečný a v dobách před covidem se v tomto měsíci registrovaly nanejvýše čtyři desítky aut. Takže 85 registrovaných nových obytných aut lze považovat za velmi slušný výsledek svědčící o neutuchajícím zájmu o obytná vozidla. Pro porovnání, v listopadu 2021 se do registru zapsalo 158 obytných aut a jen 29 přívěsů, v listopadu roku 2019 se pak jednalo o 48, respektive 18 vozidel.

Druhý rekordní rok

Celkově se tak u nás za prvních jedenáct měsíců již registrovalo jako nové 1715 obytných aut a 697 obytných přívěsů. Je tak zřejmé, že rok 2022 zaujme co do počtu registrovaných vozidel v historii druhou příčku, hned po roce 2021 – v něm se registrovalo bezprecedentních 2361 aut a 766 přívěsů

Polointegrované provedení a vestavby stále nejoblíbenější

Co se týče oblíbenosti provedení obytného auta, to se moc nemění. Stále výrazně vede polointegrované provedení (40%) následované s odstupem vestavbami (21%), třetí příčku obsadili integrály (14%) následují alkovny a kempovací dodávky (po cca 11%) – u cca 2% vozidel se provedení nepodařilo určit.

Rekordní obliba aut s hmotností nad 3.5t

Stále roste podíl vozidel těžších než 3500 kg, které se na nových registracích podílí již 8.1%. Takového podílu zatím nedosáhli nikdy v historii.

Obytná auta – grafy

Obytné přívěsy – grafy

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Zpětně může dojít i k mírné zpětné korekci údajů po načtení aktuálních dat z registru.
 Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: