Vysavače do obytného auta

Komentářů:

2

I v obytném autě je potřeba na cestách uklidit a pokud máte koberce, tak i vysát. Lze to provést na čerpacích stanicích, kde jsou k dispozici vysavače. Ale ne na všech a ne vždy zrovna když je to potřeba. Do koberce se chytá prach i kamínky, zbytky rostlin a dalšího nepořádku. Hodí se tedy mít s sebou vysavač na palubě. Jenže jaký? Pokud nemáme dostatečně výkonný měnič, zužuje se výběr na akumulátorové ruční typy. A ty, jak je alespoň obecně zažité, žádný velký výkon nemají. Ale o tom dále.

Při hledání vhodného typu jsem postupně otestovat tři vysavače. Žádný z nich jsem si nakonec nevybral, ale jeden typ měl k místu na palubě docela blízko.

Požadavky

Ideální ruční vysavač by měl splňovat tyto požadavky:

 • být lehký
 • být skladný
 • mít dostatečné příslušenství
 • dlouhá výdrž
 • dostatečný výkon
 • cenově dostupný

Testování

Krátce jsem testoval tři vysavače:

 • Bosch BHN20L,
  • hmotnost 1 100 g
  • výdrž dle výrobce až 45 min
  • doba nabíjení 4-5 hodin
 • Concept VP440 Deeser Ultimate
  • hmotnost 800 g
  • výdrž dle výrobce až 20 min
  • doba nabíjení 4h
 • Sencor SVC 190 B
  • hmotnost cca 1 500 g
  • výdrž dle výrobce až 15 min
  • doba nabíjení 12h

Test: na koberec, hrubší i jemnější, jsem rozsypal směs písku, cukru, mouky a prachu a tu vysál Hodnotil jsem dobu provozu, sílu vysávání, výsledek i celkovou manipulaci s vysavačem.

Bosch BHN20L

Nejdražší vysavač, navíc v základní dodávce není žádné extra příslušenství. To si lze za cca 1 100 – 1 400 Kč dokoupit, pod názvem Bosch BHZTKIT1. Mimo vysavače, který sám o sobě stojí cca 2400 Kč , tak získáte i kartáč 2v1 na čalounění a nábytek, štěrbinovou hubici, flexibilní hadici, hubice na matrace a to vše v praktické tašce. Celkově tato sestava přijde na minimálně 3 500 Kč. Což je poměrně dost.

V testu ale podával asi nejpřesvědčivější výkon. Sací výkon sice není zdánlivě tak velký jako u Conceptu, ale vysaje vše, navíc v průběhu práce se tak rapidně nesnižuje výkon díky zanesení filtrů Navíc se poměrně snadno čistí, neobsahuje žádný papírový filtr, ale většina nečistost se zachytí na jemné filtrovací mřížce, která se snadno čistí. Objem nádoby na zachycení vysátého materiálu je dostatečný, výrobce sice udává „jen“ 300 ml, ale to je asi objem, při kterém se nesníží výkon. Dobíjení je pomocí konektoru, chybí jakákoliv základnová stanice či držák. Což může být v obytce i výhoda. Dobíjecí napětí je nad 20V, není tedy možné přímé napojení na baterii.

Taktéž výdrž je dostatečná, určitě se blíží hodnotě udávané výrobce, tedy 45 minutám. Úklid i větší obytky na jedno nabití by neměl být problém Drobnou nevýhodou je použitý plast, který má zejména v oblasti držadla silnou tendenci se poškrábat. I když je působí poměrně objemně, není neskladný a snadno by se vešel do části šuplíku v kuchyňské lince vestavby. Nebýt ceny celkové sestavy, asi bych se pro něj rozhodl

Concept VP 440 Deeser Ultimate

Po zapnutí a kontrole sací síly jsem si řekl wow, to je ale výkon. Jenže po vysátí části nečistot se sníží průchodnost filtru, také se zaplní poměrně malá nádobky a sací výkon klesá. A spotřeba energie úměrně tomu stoupá. Těch 20 minut je spíše zbožné přání výrobce, v praxi to bude spíše poloviční doba. Což je nepříjemné, stačí to tak na vyluxování menší obytky. Čištění je o dost složitější než v případě Bosche.

Navíc prach i kamínky proniknou do předního mechanismu na výměnu nástavců a máte tak pocit, že dojde k poškození. To je nepříjemné. Objem nádoby je 250 ml, ale to je asi plný objem a v praxi se velmi rychle zaplní. Bosch udává sice podobnou hodnotu, ale v praxi je využitelný objem vysavače Bosch nejméně dvojnásobný

Výhodou je, že v balení za cca 1 900 Kč dostanete i příslušenství, hubici na čalounění i štěrbinovou. Dobíjení je však možné jen za základnové stanice, což může být v obytce nevýhoda. Výhodou ale může být fakt, že napětí je cca 13-14V, lze tedy asi lépe začlenit do 12V rozvodu vozidla. Vysavač je pak nutné nějak fixovat k dobíjecí stanici, nejlépe asi gumičkou.

Nicméně na vysávání většího prostoru, navíc znečistěného, tento přístroj zatím není. Velmi brzy mu dojdou síly, jednak díky zacpání filtru, jednak baterie těch udávaných 20 minut nevydrží, v reálu je výdrž něco málo nad polovinou této doby. Další nectností je ovládání, vysavač jsem často neopatrným dotykem ovládacího tlačítka vypnul- To je ostatně i demonstrováno na prvním videu s hubicí.. Oceňuji ale poměrně malý, byť podlouhlý tvar, s vysavačem se celkově příjemně manipuluje (až na to nechtěné vypínání)

Sencor SVC 190 B

Nejlevnější vysavač v testu a asi nepřekvapí, že se na daný účel vůbec nehodí. Je to spíše takový pomocný vysavač do domácnosti, kde zvládne vysát drobky a podobné nečistoty, na cesty jej nejde moc použít. Boduje snad jen cenou, lze sehnat do cca 500 Kč-

Zkrátka na tenhle vysavač v případě použití do obytného auta rovnou zapomeňte. S většími kaménky si neporadí, znečištěná místa je potřeba přejet vícekrát. Výhodou je pak zmíněná cena i poměrně velký obsah nádoby. V nouzi asi poslouží, ale je otázkou, zda by ho někdo vůbec na palubě obytky používal a nebyla by to tak spíše zbytečná zátěž.

Čištění a údržba

Porovnám jen Bosch a Concept. Vysavač Concept se v základu snadněji vysypává, ale hodně nečistot zůstává na filtru a v jeho okolí. Je tedy nutné je po několika použitích také vyjmout a vyklepnout, ale filtr se i tak zanáší a je nutná složitější údržba. Bosch se vysypává obtížněji, ale většina zachycených nečistot se při tom odstraní. Navíc filtr je řešen jinak a tak stačí jen nachytané jemné nečistoty setřít či prodyšný návlek trochu vyklepat. Tahle celková údržba je o dost jednoduší než u Conceptu. Ostatně celé řešení filtrování je u Bosche lepší a přispívá k stálému výkonu během vysávání.

Závěr

Ruční vysavače jsou určitě do obytného automobilu využitelné a poradí si s vysátím. Jen je potřeba si připlatit – při reálném použití je poznat rozdíl mezi značkovým vysavačem Bosch a neznačkovým Conceptem – neznačkovým proto, že se jedná o výrobek, který je v Evropě nabízen pod různými značkami.

Osobně bych se zatím asi rozhodl pro Bosch, ale nevýhodou je zde cena. Přeci jen částka blížící se čtyřem tisícům je za občas používaný přístroj nepříjemně vysoká. Pro Bosch jinak svědčí jak výkon, tak i výdrž. Nicméně zatím zůstanu se svoji vestavbou bez vysavače, jak je napsáno v úvodu, na cestách lze vyřešit u čerpací stanice a nebo důkladně uklidit až po návratu domů. Nicméně vývoj jde i v této oblasti dopředu a je možné, že se brzy objeví ideální přístroj. Potěšitelné také je, že jak Bosch, tak Concept skutečně vysávají a nečistoty odstraňují, byť je luxování s nimi o trochu pracnější než u výkonných na síť připojených přístrojích.

 1. Ahoj, taky jsem řešil hned na počátku svého nomádování tuto otázku a sledoval jsem různá doporučení a prošel zkoušením … nakonec jsem pořídil aku Dometic/Waeco (https://www.conrad.cz/p/dometic-group-powervac-pv-100-akumulatorovy-vysavac-12-v-230-v-1558038). Nicméně cca 1,5 roku po ne/používání jsem usoudil, že téměř veškeré aku vysavače je slepá cesta. Zejména je to dáno malou výdrží ale hlavně strašně malou sací silou. Prodal jsem ho a protože mám 2 000 W měnič, šel jsem do malého, skladného a lehkého „klasického“ vysavače … Jednoznačná spokojenost, vřele doporučuji (https://www.mall.cz/vysavace/zanussi-zancg22cb?gbraid=0AAAAADLmToQmNphuR6D1Z8fKHRi0n9_kq&gclid=Cj0KCQjwwfiaBhC7ARIsAGvcPe7LqMNG0-57oSUQL44HawGEwzqerieAWP0iZJTqnskN1zbK8eYPweQaAuDMEALw_wcB), nemusí to být zrovna tato značka ale výkonově a velikostně mně vyhovuje …

  Líbí se 1 osoba

 2. Já jsem pro změnu šel cestou 12V a pro občasné vysátí naprosto dostačující. 😀

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: