Prosinec 2022 – registrace citelně klesly, ale roční výsledek to nepokazilo

Komentářů:

0

V prosinci 2022 se jako nových registrovalo v České republice 95 obytných aut a 18 přívěsů. V porovnání se stejným měsícem roku 2021 to znamená u obou kategorii vozidel pokles o významných 56% (v prosince 2021 se do registru zapsalo 217 obytných aut a 41 přívěsů, v listopadu roku 2019 se pak jednalo o 70, respektive 18 vozidel).

Druhý rekordní rok

Celkově se tak u nás za celý rok registrovalo jako nových 1810 obytných aut a 715 obytných přívěsů. Rok 2022 se i tak přes všechny těžkosti a obtíže stal druhým nejlepším rokem, hned po roce 2021 – v něm se registrovalo jako nových doposud bezprecedentních 2361 aut a 766 přívěsů.

Zejména zájem o obytné přívěsy je stále vysoký a srovnatelný s rekordním rokem 2021. Lze jen spekulovat, co zatím je – zda zájem majitelů obměnit přeci jen stárnoucí vozový park těchto vozidel nebo příklon k přívěsům jakožto cenově dostupnější variantě, která je navíc zpravidla dostupnější než obytná auta. U nich čekací doby nezřídka překročí i rok a půl.

Polointegrované provedení a vestavby stále nejoblíbenější

Co se týče oblíbenosti provedení obytného auta, to se moc nemění. Stále výrazně vede polointegrované provedení (39%) následované s odstupem vestavbami (21%), třetí příčku obsadili integrály (14%) následují alkovny a kempovací dodávky (po cca 11%) – u zhruba 3% vozidel se provedení nepodařilo určit.

Rekordní obliba aut s hmotností nad 3.5t

Stále roste podíl vozidel těžších než 3500 kg, které se na nových registracích podílela 7.8%. Takového podílu zatím nedosáhla nikdy v historii a je tedy zřejmé, že jejich obliba mezi kupujícími roste. Není divu, nabízejí zpravidla více pohodlí a přepravní kapacity, byť výměnou za některá omezení.

Obytná auta – grafy

Obytné přívěsy – grafy

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Zpětně může dojít i k mírné zpětné korekci údajů po načtení aktuálních dat z registru.
 Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: