Dotace stellplatz karavanová stání Národní Park 2023

Chcete vybudovat karavanové stání v národním parku? Stát vám přispěje miliony!

Komentářů:

0

Aktualizace: 16.3.2023, příjem žádostí zastaven, došlo k vyčerpání alokace

Ministerstvo životního prostředí vyhlásilo dotační výzvu č.9/2022, zaměřenou na životní prostředí ve městech a obcích v národních parcích. Jednou z podporovaných aktivit je i podpora v oblasti infrastruktury a vybavenosti obcí.

Co je podporováno?

Podporováno je samozřejmě více aktivit, z pohledu karavanisty je ale nejdůležitější, že lze získat dotaci na budování
a rekonstrukce odstavných ploch
– včetně parkovišť, budování odstavných ploch pro obytná vozidla a obytné přívěsy (v maximálním počtu 10 parkovacích míst), včetně vybudování jejich technické infrastruktury (přípojka vody, elektřiny, řešení odpadů atp.), pořízení a instalace nového, či rekonstrukce stávajícího mobiliáře. Mobiliářem se rozumí informační cedule a interaktivní panely, navigační značení, lavičky, odpadkové koše, stojany na kola, veřejná pítka. Trochu neobvyklou podmínkou budování odstavných ploch je pak povinná výsadba dřevinné zeleně v počtu 1 strom/2 parkovací stání – což nemusí být špatné, vždyť zeleň na takové stání patří tak jako tak.

Jak žádat a kolik lze získat?

Žádosti je možné podat v období od 23. 1. 2023 od 10:00 hod. do 31.7. 2023 do 14:00 hod. nebo do vyčerpání alokace. Aktualizace: příjem žádostí již zastaven. Podpořené projekty musí být realizovány nejpozději do 31. 12. 2026. Maximální výše celkové podpory na jeden projekt činí 85 % z celkových způsobilých výdajů a může činit až 5.000.000 Kč na projekt (plus limit 6 miliónu korun na žadatele, pokud má více projektů). Na celou výzvu je vyčleněno 200.000.000 korun.

O finanční podporu z prostředků Fondu žádat všechny právnické osoby, s výjimkou obchodních korporací s podílem územních samosprávných celků menším než 50 % a politických stran a hnutí. Podpořené projekty musí být realizovány na území obcí, jejichž katastrální území zasahuje do území národního parku České republiky (bez ochranných pásem).

Kde najít další informace?

Podrobnosti o výzvě na stránce: https://www.narodniprogramzp.cz/nabidka-dotaci/detail-vyzvy/?id=115

Závěr

Pro mnoho obcí se tímto otevírá příležitost získat dotaci na vybudování karavanového stání a to s poměrně štědrou podporou. Mohli by tak skončit výmluvy na nepřipravenost či problémy s odpady. Samozřejmě je nutné i pochopení správ jednotlivých parků, však i pro ně to může být šancí na lepší zvládnutí zájmu o některá území a ukázání vstřícnosti.

Pokud bydlíte v obci na území některého národního parku nebo jste jen nadšený karavanista, upozorněte prosím místní samosprávu na možnost dotace.

Zájemcům o výstavbu karavanových stání poskytuje podporu Asociace kempování a karavaningu České republiky. Zájemci na stránkách Asociace najdou podrobnou příručku týkající se problematiky výstavby těchto míst i přehled dodavatelů technologie na českém trhu. Příručka je zde ke stažení zdarma (a to včetně ukázek řešení), rozšířenou podporu pak poskytuje Asociace svým členům.

Upozornění: úvodní obrázek je fotomontáž, zdroj Český rozhlas, profimedia

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: