Inspirace: obytnou vestavbou po italských ferratách

Vestavba je obytné auto jako stvořené pro aktivní cestování. Tedy pro žádné dlouhé pobyty v kempech, ale pro cestování od místa k místu, při kterém člověka neomezují otevírací hodiny kempů. A z parkoviště, kde v klidu přespal, může hned ráno vyrazit na výlet, často před tím, než se na místo sjedou ostatní turisté.

 1. Kanál Medva Me2 – obytné auto, ferraty, hory
  1. Co se skrývá za názvem Medva Me2?
  2. Proč vznikají videa z cest?
  3. Medva Me2 v kostce
 2. Obytná vestavba – a vzhůru do hor!
 3. První velká cesta novou obytnou vestavbou
  1. Klettersteig Pirknelklamm
  2. Ferrata Fusetti Sass de Stria
  3. Sníh na konci léta
  4. Bylo pod námi 120m ničeho
  5. Poprvé na ZIP lajně
  6. Via Ferrata Farina del Diavolo
 4. Ferraty v kostce
  1. Co jsou to ferraty?
  2. Vybavení
  3. Obtížnost
  4. Kde najít mapy ferrat
 5. Závěr

Kanál Medva Me2 – obytné auto, ferraty, hory

Přesně takto svoji novou vestavbu využívá i dvojice z Luhačovic, otec a syn, kteří své zážitky z cest dávají na youtube kanál Medva Me2. Byť i letmý pohled na obsah tohoto kanálu pak nikoho nenechá na pochybách, že tato sehraná dvojka má především ráda ferraty. Jejich videa z cest mohou být inspirací i pro nejednoho uživatele obytného vozu a při jejich sledování snadno zapomenete, že se jedná o otce a syna. Působí spíše jako dva skvělí parťáci.

Co se skrývá za názvem Medva Me2?

Mladší z téhle dvojice, Honza, se narodil předčasně, vážil jen 1.5kg a doslova bojoval o život. Naštěstí hodně jedl a hodně rostl, zkrátka se z něho stal takový medvídek. Z toho vznikla přezdívka Medva a Me2 je něco jako když např. Nike má fajfku. Nic více za tím to neotřelým názvem není třeba hledat.

Proč vznikají videa z cest?

Když se kdysi chystali na svoji první velkou cestu, hledali si na YouTube informace, ale nic moc nenašli. I proto se tedy rozhodli, že první společnou cestu natočí a zveřejní jako tip pro ostatní podobně zaměřené cestovatele. A protože Honza v té tobě již měl na YouTube svůj kanál a natáčel tam hry, nebylo ani potřeba něco nového zakládat. Tak začal kanál Medva Me2 ve své současné podobě.

Obytná vestavba – a vzhůru do hor!

Na jejich kanále naleznete videa i několik let stará. V minulosti cestovala tato dvojice obvykle vozem VW Touran, ale krátce třeba zkusili i starší T3, s obytnou úpravou. Na začátku září roku 2022, tedy vloni, se ale odhodlali k radikální změně a zároveň i naplnili svůj dlouhodobý sen: obstarali si novou vestavbu od firmy Clever v provedení Celebration. Nejbližšího prodejce obytných vozidel této značky našli v Blučině u Brna. Jejich nová vestavba tak pochází od pana Sochora ze společnosti Rinen (poznámka: od stejného prodejce mám vestavbu i já). O celém převzetí auta i o první jízdě domů samozřejmě natočili video.

A jaké jsou základní parametry jejich nové vestavby?

 • základem je Citroen Jumper s motorem 2.2l a výkonem 103 kW
 • tmavě šedá metalíza
 • provozní hmotnost 2916 kg, povolená pak klasických 3500 kg, ale podvozek umí až 3850 kg
 • délka 6m, místo na spaní pro dvě osoby, 4 místa na cesty

Zvolená barva vozidlu velmi sluš a provedení Celebration je vlastně jakási vlajková loď Cleveru. Nabízí dostatek prostoru pro dva spáče i osvědčené vnitřní uspořádání.

První velká cesta novou obytnou vestavbou

Jejich první delší cesta s novým vozidlem vedla, jak jinak, na ferraty do Itálie. Během devítidenní cesty italskou částí Alp zvládli zdolat hned několik ferrat a z každé natočit video. A nejsou to jen záběry ferrat a z lezení na nich, ve videích naleznete i tipy na místa vhodná pro stání či nocování s obytkou.

Zachycen je i každodenní život v dodávce, vaření, jízda, hodnocení dne i překvapení, které dokáže příroda překvapit. Třeba ranní probuzení do slunečného, leč zasněženého dne. To se v horách stává, byť v září to může leckoho překvapit.

Pro snazší orientaci nabízím mapku se všemi navštívenými místy i s odkazy na jednotlivá videa o daném místě. U ferrat je navíc přidán i odkaz na jejich detailnější popis na specializovaných stránkách. Z těch si můžete mimo podrobného popisu trasy stáhnout i mapky jednotlivých zajištěných cest:

Jak jsem zmínil, celá cesta zabrala devět dnů a vzniklo z ní šest videí. Uspořádal jsem je postupně tak, jak šly za sebou. Část cesty ale Medva prostonal a ne vždy dvojici přálo počasí. O zážitky ale ani tak nebyla nouze, jak se lze z ostatně z jednotlivých dílů přesvědčit:

Klettersteig Pirknelklamm

Ferrata ještě v rakouských Alpách, byť na dohled od italských hranic. A hned odsud na Passo Valparola v Itálii.

Ferrata Fusetti Sass de Stria

Po noci na Passo Valparola, kde je i válečné muzeum (první světová válka) se vypravili na ferratu.

Sníh na konci léta

o další noci na Passo Valparola čekalo dvojici překvapení – i přes slunce byl venku sníh. Po procházce proto následoval přesun dolů, k ferratě Rio Sallagoni blízko jezera Garda. Aneb ze zimy do léta na několika desítkách kilometrů.

Bylo pod námi 120m ničeho

U ferraty je placené parkoviště (2h €1,50 a každá další €1) a k ferratě vede strmý nástup. Ferratta je exponovaná a vede kolem vodopádu, součástí jsou i tři lanové mosty. A pak popojeli kousek do dalšího údolí.

Poprvé na ZIP lajně

Jeden den prostonali na parkovišti a pak se vypravili do údolí s přehradou Lago di Malga Boazzo. Zde je netradiční ferrata se ZIP linou, Forra de La Tina. Pozor, dovolen je jen vstup s průvodcem, a proto tuto ferratu běžně nenaleznete, ale Moraváci si poradí i bez něj:

Via Ferrata Farina del Diavolo

Přespání po cestě na stání u vesnice. Zdarma a s dostatkem místa. A po vzdušné ferratě cesta na stání pod průsmykem Passo di Monte (Plockenpass). A na závěr nechybí ani zhodnocení celé cesty. Prozradím, že cesta obytnou dodávkou se oběma velmi líbirla.

Ferraty v kostce

Co jsou to ferraty?

Zajištěná cesta (nazývaná také ferrata podle italského označení Via Ferrata, časté je i německé označení Klettersteig) je cesta v nepřístupném, obvykle horském terénu, která je vybavena jisticím ocelovým lanem, železnými stupy, případně dalšími pomůckami usnadňujícími výstup. Cílem těchto úprav je zpřístupnění terénu i návštěvníkům, kteří nemají zkušenosti s horolezeckými výstupy či plnou horolezeckou průpravu (wiki)

Jejich původ se zčásti datuje do první světové války, kdy si tyto zajištěné cesty budovali vojáci pro snazší pohyb v terénu. Ostatně historii těchto bojů je věnováno i muzeum, o kterém je zmínka v článku u druhého videa.

Vybavení

Za naprostý základ pro zvládnutí ferraty se považuje toto vybavení: přilba, sedák a tlumič pádu. Vhodné jsou i rukavice, nejlépe kožené prstové, s otevřenými konci pro prsty. Přeci jen lano není na holé ruce příjemné a hrozí poranění. Samozřejmostí je pak i odpovídající obuv a oblečení dle počasí. Hodně ferrat je vedeno takzvaně exponovaně, což často znamená, že mimo pěkných výhledů zde i pěkně pálí sluníčko. Které se navíc umí od skály dobře odrážet. Podle počasí je tedy vhodné počítat jak s opalovacím krémem, tak i s dostatkem pití. Zdroje vody jsou v horách, a v těch italských zvlášť, poměrně vzácné.

Obtížnost

Ferraty v našem blízkém okolí se označují dle rakouské stupnice, A až E, A je nejlehčí. Popis jednotlivých stupňů lze nalézt například na těchto stránkách. Netrénovaný člověk by měl pro začátek volit ferratu do stupně B, nanejvýše B/C, teprve poté si troufnout na C. Ferraty od stupně D většinou vyžadují lepší fyzickou kondici. Je dobré si pozorně přečíst popis ferraty či se podívat na její topo-mapku. Celá ferrata je obvykle rozdělena na úseky a pro každý se uvádí jeho obtížnost. U některých je ten technicky nejtěžší úsek hned na začátku, máte tedy jistotu, že pokud jej zvládnete, dáte pravděpodobně i ten zbytek. Mimo obtížnosti je dobré věnovat pozornost i udávané době na zvládnutí ferraty – dlouhá ferrata stupně C může být fyzicky vyčerpávající více než krátký úsek obtížnosti D. Na mapkách ferrat se také udává doba nástupu, tedy jak dlouho je potřeba jít od parkoviště či podobného bodu k začátku ferraty a hlavně i dobu sestupu. Je dobré i tyto časy vzít do úvahy a nenastupovat například hodinovou ferratu s dvouhodinovým sestupem hodinu před západem slunce. Riziko pohybu po tmě je v horském terénu značné.

Kde najít mapy ferrat

Na ferraty se lze připravit už v klidu doma a seznámit se s trasou. K tomu pomáhají topologické mapy, zachycující celou trasu ferraty včetně obtížnosti jednotlivých úseků s občas doplněnými poznámkami. Bezkonkurenčním zdrojem jsou německé stránky Bergsteigen, kde lze ferraty vyhledávat jak podle názvu, tak třeba i rovnou na mapě a stáhnout si i jejich topo-mapky. Z česky psaných zdrojů lze doporučit stránky Alpský vůdce.

Zde je ukázka topo-map ze stránek Bergsteigen, všimněte si základních informací o náročnosti, výškových metrech či době nástupu a sestupu:

Závěr

Videa na kanále Medva Me2 jsou ukázkou perfektního využití vestavby k strávení aktivní dovolené. Mnohá místa lze poznat jinak než jen jako běžný turista vázaný na nutnost kamenného ubytování. A východy či západy slunce na odlehlejších místech mají své kouzlo, stejně jako sníh v září.

úvodní obrázek a všechny následující obrázky: Medva Me2


Související příspěvky

 • Inspirace: obytnou vestavbou po italských ferratách

  Inspirace: obytnou vestavbou po italských ferratách

 • Podzimní prázdniny 2022 v Chorvatsku na divoko – ferraty, hory, moře

  Podzimní prázdniny 2022 v Chorvatsku na divoko – ferraty, hory, moře

 • S obytňákem na ferraty

  S obytňákem na ferraty

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: