Vestavba je obytné auto jako stvořené pro aktivní cestování. Tedy pro žádné dlouhé pobyty v kempech, ale pro cestování od místa k místu, při kterém člověka neomezují otevírací hodiny kempů. A z parkoviště, kde v klidu přespal, může hned ráno vyrazit na výlet, často před tím, než se na místo sjedou ostatní turisté.
- Kanál Medva Me2 – obytné auto, ferraty, hory
- Obytná vestavba – a vzhůru do hor!
- První velká cesta novou obytnou vestavbou
- Ferraty v kostce
- Závěr
Kanál Medva Me2 – obytné auto, ferraty, hory
Přesně takto svoji novou vestavbu využívá i dvojice z Luhačovic, otec a syn, kteří své zážitky z cest dávají na youtube kanál Medva Me2. Byť i letmý pohled na obsah tohoto kanálu pak nikoho nenechá na pochybách, že tato sehraná dvojka má především ráda ferraty. Jejich videa z cest mohou být inspirací i pro nejednoho uživatele obytného vozu a při jejich sledování snadno zapomenete, že se jedná o otce a syna. Působí spíše jako dva skvělí parťáci.
Co se skrývá za názvem Medva Me2?
Mladší z téhle dvojice, Honza, se narodil předčasně, vážil jen 1.5kg a doslova bojoval o život. Naštěstí hodně jedl a hodně rostl, zkrátka se z něho stal takový medvídek. Z toho vznikla přezdívka Medva a Me2 je něco jako když např. Nike má fajfku. Nic více za tím to neotřelým názvem není třeba hledat.
Proč vznikají videa z cest?
Když se kdysi chystali na svoji první velkou cestu, hledali si na YouTube informace, ale nic moc nenašli. I proto se tedy rozhodli, že první společnou cestu natočí a zveřejní jako tip pro ostatní podobně zaměřené cestovatele. A protože Honza v té tobě již měl na YouTube svůj kanál a natáčel tam hry, nebylo ani potřeba něco nového zakládat. Tak začal kanál Medva Me2 ve své současné podobě.
Medva Me2 v kostce
- youtube kanál: https://www.youtube.com/@medvame2
- instagram: https://www.instagram.com/medva_me2/
- facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100080144485545
Obytná vestavba – a vzhůru do hor!
Na jejich kanále naleznete videa i několik let stará. V minulosti cestovala tato dvojice obvykle vozem VW Touran, ale krátce třeba zkusili i starší T3, s obytnou úpravou. Na začátku září roku 2022, tedy vloni, se ale odhodlali k radikální změně a zároveň i naplnili svůj dlouhodobý sen: obstarali si novou vestavbu od firmy Clever v provedení Celebration. Nejbližšího prodejce obytných vozidel této značky našli v Blučině u Brna. Jejich nová vestavba tak pochází od pana Sochora ze společnosti Rinen (poznámka: od stejného prodejce mám vestavbu i já). O celém převzetí auta i o první jízdě domů samozřejmě natočili video.
A jaké jsou základní parametry jejich nové vestavby?
- základem je Citroen Jumper s motorem 2.2l a výkonem 103 kW
- tmavě šedá metalíza
- provozní hmotnost 2916 kg, povolená pak klasických 3500 kg, ale podvozek umí až 3850 kg
- délka 6m, místo na spaní pro dvě osoby, 4 místa na cesty
Zvolená barva vozidlu velmi sluš a provedení Celebration je vlastně jakási vlajková loď Cleveru. Nabízí dostatek prostoru pro dva spáče i osvědčené vnitřní uspořádání.



První velká cesta novou obytnou vestavbou
Jejich první delší cesta s novým vozidlem vedla, jak jinak, na ferraty do Itálie. Během devítidenní cesty italskou částí Alp zvládli zdolat hned několik ferrat a z každé natočit video. A nejsou to jen záběry ferrat a z lezení na nich, ve videích naleznete i tipy na místa vhodná pro stání či nocování s obytkou.
Zachycen je i každodenní život v dodávce, vaření, jízda, hodnocení dne i překvapení, které dokáže příroda překvapit. Třeba ranní probuzení do slunečného, leč zasněženého dne. To se v horách stává, byť v září to může leckoho překvapit.



Pro snazší orientaci nabízím mapku se všemi navštívenými místy i s odkazy na jednotlivá videa o daném místě. U ferrat je navíc přidán i odkaz na jejich detailnější popis na specializovaných stránkách. Z těch si můžete mimo podrobného popisu trasy stáhnout i mapky jednotlivých zajištěných cest:
Jak jsem zmínil, celá cesta zabrala devět dnů a vzniklo z ní šest videí. Uspořádal jsem je postupně tak, jak šly za sebou. Část cesty ale Medva prostonal a ne vždy dvojici přálo počasí. O zážitky ale ani tak nebyla nouze, jak se lze z ostatně z jednotlivých dílů přesvědčit:
Klettersteig Pirknelklamm
Ferrata ještě v rakouských Alpách, byť na dohled od italských hranic. A hned odsud na Passo Valparola v Itálii.
Ferrata Fusetti Sass de Stria
Po noci na Passo Valparola, kde je i válečné muzeum (první světová válka) se vypravili na ferratu.
Sníh na konci léta
o další noci na Passo Valparola čekalo dvojici překvapení – i přes slunce byl venku sníh. Po procházce proto následoval přesun dolů, k ferratě Rio Sallagoni blízko jezera Garda. Aneb ze zimy do léta na několika desítkách kilometrů.
Bylo pod námi 120m ničeho
U ferraty je placené parkoviště (2h €1,50 a každá další €1) a k ferratě vede strmý nástup. Ferratta je exponovaná a vede kolem vodopádu, součástí jsou i tři lanové mosty. A pak popojeli kousek do dalšího údolí.
Poprvé na ZIP lajně
Jeden den prostonali na parkovišti a pak se vypravili do údolí s přehradou Lago di Malga Boazzo. Zde je netradiční ferrata se ZIP linou, Forra de La Tina. Pozor, dovolen je jen vstup s průvodcem, a proto tuto ferratu běžně nenaleznete, ale Moraváci si poradí i bez něj:
Via Ferrata Farina del Diavolo
Přespání po cestě na stání u vesnice. Zdarma a s dostatkem místa. A po vzdušné ferratě cesta na stání pod průsmykem Passo di Monte (Plockenpass). A na závěr nechybí ani zhodnocení celé cesty. Prozradím, že cesta obytnou dodávkou se oběma velmi líbirla.
Ferraty v kostce
Co jsou to ferraty?
Zajištěná cesta (nazývaná také ferrata podle italského označení Via Ferrata, časté je i německé označení Klettersteig) je cesta v nepřístupném, obvykle horském terénu, která je vybavena jisticím ocelovým lanem, železnými stupy, případně dalšími pomůckami usnadňujícími výstup. Cílem těchto úprav je zpřístupnění terénu i návštěvníkům, kteří nemají zkušenosti s horolezeckými výstupy či plnou horolezeckou průpravu (wiki)
Jejich původ se zčásti datuje do první světové války, kdy si tyto zajištěné cesty budovali vojáci pro snazší pohyb v terénu. Ostatně historii těchto bojů je věnováno i muzeum, o kterém je zmínka v článku u druhého videa.
Vybavení
Za naprostý základ pro zvládnutí ferraty se považuje toto vybavení: přilba, sedák a tlumič pádu. Vhodné jsou i rukavice, nejlépe kožené prstové, s otevřenými konci pro prsty. Přeci jen lano není na holé ruce příjemné a hrozí poranění. Samozřejmostí je pak i odpovídající obuv a oblečení dle počasí. Hodně ferrat je vedeno takzvaně exponovaně, což často znamená, že mimo pěkných výhledů zde i pěkně pálí sluníčko. Které se navíc umí od skály dobře odrážet. Podle počasí je tedy vhodné počítat jak s opalovacím krémem, tak i s dostatkem pití. Zdroje vody jsou v horách, a v těch italských zvlášť, poměrně vzácné.



Obtížnost
Ferraty v našem blízkém okolí se označují dle rakouské stupnice, A až E, A je nejlehčí. Popis jednotlivých stupňů lze nalézt například na těchto stránkách. Netrénovaný člověk by měl pro začátek volit ferratu do stupně B, nanejvýše B/C, teprve poté si troufnout na C. Ferraty od stupně D většinou vyžadují lepší fyzickou kondici. Je dobré si pozorně přečíst popis ferraty či se podívat na její topo-mapku. Celá ferrata je obvykle rozdělena na úseky a pro každý se uvádí jeho obtížnost. U některých je ten technicky nejtěžší úsek hned na začátku, máte tedy jistotu, že pokud jej zvládnete, dáte pravděpodobně i ten zbytek. Mimo obtížnosti je dobré věnovat pozornost i udávané době na zvládnutí ferraty – dlouhá ferrata stupně C může být fyzicky vyčerpávající více než krátký úsek obtížnosti D. Na mapkách ferrat se také udává doba nástupu, tedy jak dlouho je potřeba jít od parkoviště či podobného bodu k začátku ferraty a hlavně i dobu sestupu. Je dobré i tyto časy vzít do úvahy a nenastupovat například hodinovou ferratu s dvouhodinovým sestupem hodinu před západem slunce. Riziko pohybu po tmě je v horském terénu značné.
Kde najít mapy ferrat
Na ferraty se lze připravit už v klidu doma a seznámit se s trasou. K tomu pomáhají topologické mapy, zachycující celou trasu ferraty včetně obtížnosti jednotlivých úseků s občas doplněnými poznámkami. Bezkonkurenčním zdrojem jsou německé stránky Bergsteigen, kde lze ferraty vyhledávat jak podle názvu, tak třeba i rovnou na mapě a stáhnout si i jejich topo-mapky. Z česky psaných zdrojů lze doporučit stránky Alpský vůdce.
Zde je ukázka topo-map ze stránek Bergsteigen, všimněte si základních informací o náročnosti, výškových metrech či době nástupu a sestupu:



Závěr
Videa na kanále Medva Me2 jsou ukázkou perfektního využití vestavby k strávení aktivní dovolené. Mnohá místa lze poznat jinak než jen jako běžný turista vázaný na nutnost kamenného ubytování. A východy či západy slunce na odlehlejších místech mají své kouzlo, stejně jako sníh v září.
úvodní obrázek a všechny následující obrázky: Medva Me2