Projektor v obytném autě – 50″ plátno pro filmový zážitek jako v kině

Pokud chcete sledovat v obytném voze filmy ve velkém stylu, můžete si buď pořídit pořádně velký televizor …… a nebo projektor s plátnem. Ta druhá možnost vám dá i jistou flexibilitu, projektor lze přenést ven a použít jako promítací plochu stěnu obytného auta (pokud je bílá). Takové letní kino na cestách. Příklad řešení přináším pak níže, text vychází z německého článku Beamer im Wohnmobil – 50 Zoll Leinwand z výborných stránek https://schleeh.de/  provozovaných karavanistou Hannesem Schleehem. S jeho svolením zveřejňuji volný překlad tohoto článku do češtiny, pouze mírně upravený.

Trocha historie

Technologie se vyvíjí a tak popisované řešení je v pořadí již druhé. První projektor jsem si do našeho obytného auta naistaloval v listopadu 2019 . Ale zanedlouho se ho zbavil. A proč?

  • ventilátor projektoru byl příliš hlasitý
  • spotřeba energie byla příliš vysoká
  • zvukové schopnosti nebyly nic moc a hlasitost jen stěží mohla konkurovat hluku ventilátoru
  • plátno – závěs ve spací části, nebylo optimální

Následně jsme si na boční sedadlo nainstalovali malou 15palcovou obrazovku, doplněnou o Amazon Fire Stick. Ale bylo to spíše takové „kinečko“ než kino a posléze jsem to celé přepracoval jako flexibilní televizi do kuchyně pro ženu.

Mini projektor Anker Nebula Capsule Max

Na Silvestra jsme na stání v Landsberg am Lech s přáteli společně přivítali příchod Nového roku. Naší přátelé,  Werner a Ingrid, měli svůj obytný vůz teprve několik měsíců a my jsem si jej při této příležitosti velmi rádi prohlédli. Werner mi tak také ukázal projektor Anker Nebula Capsule Max a byl jsem příjemně překvapen jeho svítivostí. A tak jsem se pustil do vlastního projektu instalace a použití.

Seznam potřebného vybavení

Jak je mým dobrým zvykem, zde je  seznam všech věcí, které jsem nainstaloval nebo nějak využil pro instalaci nebo provoz (poznámka: odkazy obsahují tzv. affiliate odkazy)

Odkazy na obchod Amazon

Obrázky použité v této části pochází z obchodu Amazon.

Projektor Nebula Capsule Max

malý projektor, WLAN, 200 ANSI lumenů, 8 W reproduktor, 100 palců obraz, 4 hodiny přehrávání, ideální na doma, domácí zábavu

Cena na Amazonu cca 12.100 Kč

Plátno

přenosné promítací plátno pro prezentaci a domácí kino mobilní stolní plátno vč. automatického stažení Professional Mini – 111 x 62 cm – 16: 9

Cena na Amazonu: cca 2.000 Kč

Držák PGYTECH

přísavka pro DJI Action 2/Gopro/DJI OSMO Pocket 2/OSMO Pocket/OSMO Action

Cena na Amazonu cca 1.700 Kč

USB-C zásuvka 12V

Dvakrát 20 W USB-C zásuvka zásuvka vodotěsná, 12V voltů, s vypínačem pro obytný vůz, auto, motocykl, člun, nákladní vůz, karavan

Cena na Amazonu: cca 400 Kč

USB-C napájecí koncovka

přechodka pro nabíjecí konektor notebooku, Fujitsu, Dell, Sharp (3,5 mm x 1,35 mm)

Cena na Amazonu cca 250

Kabel USB-C, 2m

rychlonabíjecí kabel s E-Mark Chip, datový kabel pro iPad mini6/Pro 2021/2020 Macbook Pro, Samsung Galaxy S21/S21 Ultra/S20+/MacBook Air

Cena na Amazonu: cca 270 Kč

Elektrotechnická krabice

vodotěsná IP65, elektrická přípojná krabička, rozvodná krabice na omítku čirá krytka,

Cena na Amazonu cca 260

Napájecí kabely

Vodiče do vozidla Auprotec®, 2,5 mm², sada 5 m nebo 10 m

Cena na Amazonu: cca 560 Kč

Instalace projektoru

Abychom mohli projektor Anker Nebula Capsule Max provozovat samostatně déle nebo jej nabíjet na cestách, potřebujeme zásuvku USB-C a vhodný kabel pro napájení, vhod přijde o výše uvedený adaptér, USB-C napájecí koncovka.  Ten je určen pro napájení notebooku s příkonem až 100 wattů – to ale musí umožnit i samotná zásuvka USB-C.  Nejste tak závislí na vnějším připojení k elektřině ani na střídači.

Soběstačně s 12 volty

Pokud si vše instalujete sami, měli byste se ujistit, že všechny použité kabely jsou dostatečně silné (rozuměj, s vhodným průřezem vzhledem k procházejícímu proud) a správně jištěné. Příkon 100 wattů znamená, že při napětí 12 voltů poteče vodičem proud 8-10 ampérů. Pokud si chcete přesně spočítat, jak silné musí být kabely, můžete použít konfigurátor kabelů na webu Fraron.  Vodiče je nutné také ve voze nutno ochránit před oděrem, nejlépe pomocí malých chrániček (ochranných trubek).

Externí napájení nebo měnič

Každý, kdo kempuje napojený na 230V nebo má ve svém obytném voze invertor, nemusí instalovat zásuvku USB-C a může se tak obejít bez kabelu a adaptéru. Podle výrobce by projektor měl být schopen zvládnout při nabitém vestavěném akumulátoru v pohodě i celovečerní film. Jenže jen na akumulátor se nechci moc spoléhat. Nic nepokazí zážitek z filmu tak, jako když uprostřed napínavé scény dojde energie.

Upevnění na skleněnou střechu pomocí přísavky

Upozornění předem. Naše obytné auto Eura má napevno nainstalovanou prosklenou střechu v přední části, kterou nelze otevřít. Držák přísavky je k ní tedy pevně připevněn. Pokud odpojíme projektor a otočíme stativový závit na stranu, můžete dokonce používat i zatemňovací roletu. V létě, kdy jsou venkovní teploty vyšší, přísavku odmontuji, jsme stejně převážně venku. Nainstalovaný projektor ve voze využíváme především v zimním chladnějším období.

Pokud tedy máte ve svém obytném autě podobné okno, případně plastové, vyzkoušejte si, zda tam držák jde bez poškození nainstalovat a zda tam bude přes přísavky dobře držet. V nastavení projektoru je nutné také obraz otočit, projektor bude při provozu vlastně viset „hlavou dolů“.

Plátno

Plátno je běžně uloženo v předním výklenku našeho polointegrovaného obytného auta. Aby při jízdě drželo na místě, usadil jsem ho na tři „lepící“ podložky. Je tedy dobře upevněno a lze jej bez větší námahy vytáhnout a instalovat pro promítání. Obyvkle jej usazuji na pult mezi opěrkami hlavy druhé řady sedadel a kuchyňskou linkou.

Optimální nastavení obrazu

Malý projektor Anker nemá optický zoom. Vzdálenost mezi plátnem a projektorem proto musí být zvolena tak, aby výsledná velikost obrazu byla tak akorát. Výše zmíněná prosklená střecha instalaci významně usnadní a pomůže najít, vzhledem poloze plátna, tu správnou vzdálenost. Konstrukce držáku pomůže i nastavit i odpovídající úhel a sklon přístroje.

Závěr

Jak se vám toto řešení líbí?  Pokud máte nějaký návrh na zlepšení či máte své vlastní řešení, můžete se podělit v diskuzi.

Obrázky a text: přeloženo z článku Beamer im Wohnmobil – 50 Zoll Leinwand ze stránek https://schleeh.de/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: