Oprava ulomeného zobáčku krytu spodní části sedadla

Aktualizace 23.3.2023: na základě zkušenosti s opravou dalšího krytu u kolegy jsem konstrukci zobáčku upravil a do stl souboru přidal dva zobáčky, viz text. Zobáček je teď mechanicky odolnější (předchozí verze měla tendenci se zlomit na přechodu)a i lépe drží kryt.

Když se „hrabete“ v obytném autě, asi se stane, že něco poškodíte. Mne se podařilo při prvních pokusech dostat se pod sedačku spolujezdce ulomit spodní drábek/zobáček zadního krytu spodního plastového obložení. Nevěděl jsem tehdy, že tenhle kus plastu lze jednoduše oddělat opatrným uvolněním pacek v horní části a pak odklopením a vyjmutím, jak je ukázáno na tomto obrázku:

Ducato Jumper otevření spodního krytu sedadla
Ducato Jumper, otevření spodního krytu sedadla – nejprve povolit horní „packy“ (1), poté odklopit a oddělat (2)

Drábek či zobáček jsem si naštěstí ulomil jen na jedné straně, ale mám raději věci v pořádku. Při shlédnutí ceny náhradního nového dílu (cca 1600 Kč) jsem výměnu kus za kus zavrhl a celou věc tehdy odložil. Nicméně když jsem pak u kolegy uviděl, že má vylomené dokonce oba zobáčky po nějakém předchozím zásahu, tak se mi celá záležitost připomenula ajsem si řekl, že by to asi stálo za to nějak vyřešit. Navíc jsem si mezitím pořídil i 3D tiskárnu – ono mezi ulomením a řešením uplynulo pár let :-).

Díky 3D tiskárně a dostupným programům nebyl problém si chybějící část vymodelovat a vytisknout. Tenhle náhradní dílek jsem si vymodeloval tak, že je nutné jen zlomené místo zbrousit a pak stačí vytištěný dílek jen nasadit. Není potřeba jej ani lepit a při zběžném pohledu si opravy asi ani nikdo nevšimne. Dílek je možné i vyjmout, byť k tomu asi není žádný důvod. Na kraje jsem si navíc ještě nalepil kus těsnění, aby plasty eventuálně zbytečně neklepaly, ale to spíše z preventivních důvodů.

Vytištění dílku přijde asi na jednu korunu, podle použitého filamentu. Já tisknul z ASA, ale stejně dobře poslouží i PETG a vzhledem k místu by asi stačil PLA.

Upozornění: obrázky zachycují předešlou verzi zobáčku, vytištěné do nyní vypadá mírně jinak, upravená verze je mechanicky odolnější a lépe drží kryt

Na těchto obrázcích je zachycena upravená verze zobáčku, s nalepenou EVA vrstvou. Samolepící podložku lze zakoupit v Bauhausu za 39 kč a uříznout z ní plátek cca 8mm * 36 mm a přilepit jej přes spodní zobáček. Nehrozí pak ani případné klepání zobáčku při jízdě, celý kryt je pěkně utlumen v pohybu. Na následujících obrázích je nalepený pásek již částečně poškozen, jak jsem několikrát kryt odklápěl a zase zaklapával:

Přiložen je i STL soubor (zip archiv), pokud by někdo řešil podobný problém – dáte si věc do pořádku za nanejvýše dvě koruny – tento zip již obsahuje aktualizovanou vylepšenou verzi zobáčku:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: