Francie: zprává o cenách služeb pro obytná vozidla v roce 2023

Komentářů:

0

Ve Francii každoročně vychází průvodce servisními místy Le Guide National des Aires de Services Camping-Cars (Národním průvodci servisními oblastmi ) vydávaný redakcí Le Monde du Camping-Car. Publikovány jsou místa nabízející minimálně likvididaci odpadních vod (šedé a WC) a umožňující doplnění pitné vody. Není ale nutné, aby umožňovaly obytným autům zároveň i stání – z čehož je vidět, že Francouzi kladou především důraz na dostupnost servisních míst. Kempy jsou do průvodce zahrnuty za podmínky, že projiždějícím karavanistům umožní vypuštění odpadních vod a doplnění vody bez povinnosti strávit v nich noc. Lze konstatovat, že těmto podmínkám vyhovuje ve Francii necelých 3800 míst. To je tedy počet míst, kde lze zdarma či za přijatelný poplatek vypustit odpadní šedou vodu, vylít WC kazetu s tím, že je zde i voda k oplachu kazety a v neposlední řadě možnost doplnit vodu.

 1. Údaje v kostce
  1. Další zajímavá čísla
 2. Trendy roku 2023
  1. Balíčky – místa za závorou
  2. Zdražení vyváženo širší nabídkou služeb
  3. Přibývá bezplatných míst
 3. Průvodce v kostce a kde jej koupit

Díky získaným datům při tvorbě tohoto průvodce má redakce poměrně podrobný přehled o situaci ve Francii a každoročně tak může zhodnotit i vývoj v této oblasti. V roce 2023 se počet stání, nazývaných aires de services camping-car, ve Francii mírně snížil, z cca čtyř tisíc míst před třemi lety, jich je letos funkčních 3 795. Úbytek připadá na vrub starším stáním, které obce již nechtěly udržovat či renovovat a došlo k jejich uzavření. Došlo také k jisté konsolidaci, kdy obce, provozující každé své stání, se spojí a nadále provozují jen jediné, byť větší místo.

I tak jsou ale karavanisté v této zemi přijímání vesměs kladně a jsou považovány za důležitou součást turistického ruchu. Francie má stále nadprůměrný počet míst pro karavanisty, která navíc aní výrazně nezdražují v roce 2023 své poplatky. Velká část z nich nabízí část služeb či parkování zcela bez poplatků.

Údaje v kostce

 • 3 795 míst (cca o 200 méně, -5%, než v roce 2020)
 • 1 143 nabízí své služby bezplatně (oproti 1 195 v roce 2022).
 • průměrný poplatek za služby a parkování (tzv. balíček): 10,83 € (o 1 € více než v roce 2022)
 • průměrná cena za doplnění vody: 2,29 € (o 0,01 € méně)
 • průměrná cena parkovného: 8,64 €( o 1,16 € více oproti roku 2021)
 • průměrný poplatek, pokud jsou nabízeny všechny služby: 3,78 €
 • průměrný poplatek za přípojku k elektřině: 3,21 € (o 0,20 € více oproti roku 2021)

K cenám ovšem nutno podotknout, že jsou platné k únoru 2023 a redakce očekává jejich mírné zvýšení v letní sezóně, nevyzpytatelná je především cena elektřiny. Pokud by někoho zajímalo srovnání se situací v Česku, lze některé údaje najít v tomto článku Karavanová stání v ČR – rok 2022. Zatím se v tuzemku nesledují servisní místa, ale čistě jen místa nabízející stání a servis. Těch bylo na konci roku 2022 cca 29, průměrná cena byla 415 Kč, tj. 17,30 €, bezplatné jedno)

Další zajímavá čísla

Kdo provozuje místa:

 • obecní místa: 2 232
 • kempy: 724
 • soukromá místa: 747
 • místa na dálnici : 92

Nabízené služby a stání:

 • 425 míst (tedy 11% z celkové počtu) vyžaduje zaplacení paušální částky za využití služeb a parkování (tzv. balíček, podrobněji popsání v kapitole Balíčky – místa za závorou dále)
 • 2 423 míst (64%) umožňuje bezplatné parkování
 • 136 míst (3,5%) neumožňuje parkování přes noc
 • elektrickou přípojku nabízí 1 920 míst (tedy zhruba polovina, 50,6%).
 • 351 míst (10,8%) funguje v síti Camping-Car Park

Trendy roku 2023

Balíčky – místa za závorou

Vývoj v posledních letech potvrzuje trend poskytování všeho v rámci tzv. balíčku. Jedná se o místa, kde při vjezdu zaplatíte jednu pevně danou. částku, ve které je zahrnuto vše. Tedy parkovné zpravidla na 24 hodin a veškeré sluby, které jsou na daném místě nabízeny. Poplatek se velmi liší, od několika eur až do cca 15-18 eur ve velmi dobře vybavených lokalitách. Pro připomenutí – tento koncept razí ve Francii zejména společnost Camping-Car Park. Do průvodce jsou pak zahrnuta místa, u kterých je tento poplatek nejvýše 18 eur.

Zdražení vyváženo širší nabídkou služeb

I když dochází meziročně k zdražování poplatků na placených místech (zde je dobré připomenout, že 1/3 všech míst v průvodci je bezplatná), ať již za servis či parkovné, dochází zároveň k rozšiřování služeb. Přibývají místa pokrytá wifi sítí i přípojkami elektřiny. Placená místa se také často svým pojetím a vybavením začínají blížit kempům.

Přibývá bezplatných míst

I když došlo k poklesu celkového počtu míst (o cca 5%), je ubýtek bezplatných míst menší, procentuálně ubylo v porovnání s předchozími roky jen 3.5% těchto míst. Některé obce se totiž rozhodly přestat svá místa zpoplatňovat.

To je například případ i tří servisních míst provozovaných sdružením obcí Porte des Vosges méridionales. Od léta 2022 jsou zde služby i parkování pro karavanisty zdarma. Zastupitele trápilo především špatné vnímaní nabízených služeb karavanisty, přičemž jejich modernizace by si vyžádala částku více než 20.000 €. Navíc největší místo, Remiremont, s kapacitou 31 míst, stálo jen na obslužném personálu ročně 7.000 €. Poté, co je oblast zdarma, se zlepšilo hodnocení oblastí a o místa je i o dost větší zájem, z čehož mají viditelný přínos zejména menší místní podniky.

Přiom se nejednalo, zejména v porovnání s poměry v Česku, o drahé lokality. Zmíněné stání Remiremont vyžadovalo za parkování poplatek 6 € a další 3€ utratil karavanista za služby (např. voda). V další lokalitě Saint-Nabord, s kapacitou pěti míst, bylo parkování i dříve zdarma, služby pak stály 3 € . Poslední z třetice, stání v Dommartin-lès-Remiremont  s šesti místy pro obytná auta, bylo i dříve zcela zdarma. Nově není ale od léta 2022 zpoplatněno žádné z nich a dobá stání je omezena na maximálně 72 hodin. Jednotlivá výše popsaná místa si lze prohlédnout na této stránce: https://www.ccpvm.fr/tourisme/aire-de-camping-car/

Průvodce v kostce a kde jej koupit

 • EAN: 139782380583427
 • ISBN: 978-2-38058-342-7
 • Datum vydání:16.03.2023
 • Počet stran: 356
 • Rozměry: 22,9 x 14,9 x 1,9 cm
 • Hmotnost: 338 g
 • Jazyk: francouzština

V ČR lze zakoupit například přes německý Amazon, cena cca 260 Kč (ve Francii je doporučená cena 11,90 €)

zdroj: https://www.amazon.de/-/cs/gp/product/2380583420/

Zdroje:

Související příspěvky

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: