Remis Oprava

Oprava zatemnění Remis

Komentářů:

0

Aktualizace: doplnění nabídky firmy Campervans.cz

Ve videu závad na kanále RV rodina jsem kdysi v létě minulého roku viděl prasklý spoj u zatemnění bočních skel kabiny. Úplně jsem nechápal, jak se to mohlo stát, navíc jak jsem se později dozvěděl, oprava této maličkosti stála kolem 5.000 Kč a vyměnil se tehdy celý díl, účtována pak byla jen polovina sady. Což mne překvapilo, očekával bych, že taková maličkost bude stát pár korun.

Nicméně po začátku roku se ozval jeden kolega s tím, že mu zrovna  na předním bočním zatemnění Remis na spolujezdcových dveřích zlomila plastová část. Zajímalo jej, jestli je nějaká možnost opravy, neboť mu byla při zběžné poptávce nabídnuta výměna obou bočních rolet za zhruba jedenáct tisíc korun.

A tak jsem prohledal svojí sbírku zahraničních bloggerů a narazil na zajímavý článek na německých stránkách Felice on Tour: Reparatur Fahrerhausverdunkelung REMIfront. Tyto karavanisty potkala podobná příhoda, spojka se jim rozpadla a tak hledali možnost opravy. Našli náhradní sadu přímo od společnosti Remis za cenu tehyd kolem 30 euro – dnes už stojí dost přes 40. Mimo spojku jsou tam i další díly, které ovšem neupotřebíte. A tak nakonec přišel s nápadem si to vytisknout na 3D tiskárně.

A protože nabízely ve svém článku. i STL soubor, tak jsem to nakonec kolegovi vytiskl i já a poslal mu to. Pro tisk jsem použil ASA i PETG strunu a vytiskl verzi naležato i nastojato, ať si kolega vybere. Náklady na tisk jsou docela zanedbatelné a po vytištění vypadaly díly nějak takto:

Stačilo jen trochu zbrousit, uvolnit starý plast a roleta je jako nová. Pracnost přiměřená a s aku vrtačkou, smirkovým papírem a trochou šikovností to lze opravit doslova za pár korun:

Soubory STL si lze stáhnout zde:

Další možnosti

Pokud nechcete tisknout, stále existují levnější možnosti opravy než měnit celé zatemnění:

  • Je možné si objednat již zmíněnou sadu Remis, číslo sady je 9904958, popřípadě 10043790. Cena je kolem 44 eur či 1050,- Kč
  • Na německém Amazonu se pak nabízí sada obou dílů, sice tištěná, ale s vloženou kovovou vložkou, za cenu cca 360 Kč.

Kolik si za to účtují servisy? Zvědavost mi nedala a zkusil jsem zjistit, kolik si za tuto opravu účtují některé servisy v ČR. Cena se pohybovala od cca 2.200 do 3.300 Kč včetně daně, plus čas strávený cestou do servisu. Pokud to tedy vůbec byly ochotni či schopni opravovat – z oslovených několika servisů nakonec dodali nabídku jen dva. Dobrou zprávou z tohoto průzkumu je poznatek, že servis Campiri již nemění celé zatemnění (viz na začátku zmínka o RV rodině), ale jen ten dotčený díl. Byť tedy cena opravy je stále poměrně vysoká.

Po vydání článku mne upozornil servis Campervans.CZ, že u nich práce i s dílem přijde na 600,- Kč plus DPH, tj. cca 750 Kč. Což je bezesporu férová cena při uvážení ceny práce.

Závěr

Jak je vidět, je bohužel cena opravy i takovéto maličkost v některých servisech záležitostí několika tisíců korun, přitom oprava svépomocí vyjde na pár korun. Nutná je sice 3D tiskárna, ale pokud ji nemáte, či alespoň nějakého známého, pak si lze stále pomoci objednávkou na německém Amazonu. Popřípadě využít služeb Campervans.CZ, což je vhodné zejména pokud chcete opravit či vylepšit ve svém obytném autě něco dalšího a nebo si na opravu sami netroufáte.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: