Výměna originálního autorádia ve Ford Transit (2019)

Komentářů:

0

Následující postup sepsal pan Karel Missbach Autohificentrum Liberec, který poskytl i obrázky. Odkazy u jednotlivých položek tedy směřují na jeho soundshop.cz. Autorádio i další potřebné věci lze samozřejmě zakoupit i jinde – odkazy nejsou tzv. affiliate a tento článek není myšlen jako reklama, ale spíše doplnění informací pro majitele Fordu Transit – většina článků na toto téma se totiž týká především vozidel se základem ve Fiat Ducato . Seznam prodejců Zenec v ČR je dostupný zde.

Článek popisuje instalaci autorádia Zenec Z-N965, přehled dalších přístrojů naleznete v tomto článku: Průvodce výběrem mediálního systému pro řidiče obytného vozu. Zvažte ale možnosti zabudování do poněkud atypické palubní desky vozidle.

Postup

Vše se zdá být jednoduché, ale má to svá úskalí. Já jsem po domluvě se zákazníkem zvolil pro instalaci autorádio Zenec Z-N965 a to jednak pro známou kvalitu a výbavu tohoto modelu, ale i zároveň kvůli možnosti objednat pro tento model i kompletní instalační sadu.. Právě v tomto by mohl nastat problém při instalaci jiného autorádia. Otvor po původním autorádiu totiž není kompatibilní s rozměry neoriginálních přístrojů. Zenec toto řeší instalační sadou, která zároveň obsahuje i náčiní potřebné pro demontáž původního rádia a také příručku s podrobným postupem.

První kroky

Jako první se původní autorádio vyjme pomocí vidliček zasunutím do otvorů v rádiu a jemným tahem ven. Následně odpojíte hlavní kabeláž, kabel pro USB a anténní kabel. Na všech těchto jsou pojistné západky, které je potřeba odjistit. Po vyjmutí autorádia následuje demontáž čelního panelu přístrojové desky. Vše je pouze nacvaknuto, žádný šroubek se nikde neschovává. Čelní panel ale drží velmi pevně. Na demontáž lze použít montážní plastový nástroj z balení. Zdál se mi však křehčí než je třeba. Pro odejmutí čelního panelu je dále potřeba odpojit konektory ovladačů a topení.

Dalším krokem je demontáž původního vnitřního držáku rádia, který je nutno zkrátit (viz návod v balení) a také rámečku rádia z čelního panelu. Ten se nahradí rámečkem z instalační sady.

Zapojení konektorů

Následně se umístí GPS anténa, kterou umisťuji co nejvíce do pravého rohu palubní desky (Ford má vyhřívání čelního skla, který by mohl vadit příjmu GPS). Rádio je vybaveno 2x USB vstupem. Jeden pro hudbu (USB2) a druhý je pro zrcadlení telefonu (USB1). USB1 napojuji přes redukci dodanou v sadě na původní konektor v palubní desce a druhé USB do odkládacího kastlíku před spolujezdcem. Mikrofon pro handsfree umisťuji k přístrojové kapličce.

Součástí instalační sady je také redukční kabeláž včetně adapteru pro připojení ovládání z volantu a externího vypínače (ten montuji  z boku konzole řadící páky). Externím vypínačem si rádio lze zapnout i když není klíček v zapalování.

Příliš mnoho kabelů

Při instalaci nového autorádia zjistíte, že nejde zastrčit…kabelů je mnohem víc než předtím. Řešením je demontáž původního držáku tabletu, který kabeláži překáží a nahrazením jej odkládacím kastlíkem. Držák tabletu po instalaci nového rádia stejně není možné vysunout do použitelné pozice. Získáte další odkládací prostor a ušetříte si spoustu nervů s přemýšlením jak početnou kabeláž v palubce uložit.

K tomuto rádiu je možné připojit až 3 kamery. Například zadní, přední a kameru ,která snímá spodek vozu v místě vypouštění šedé vody. Vždy tak  přesně trefíte potřebný odpadní otvor. Rádio Zenec umožňuje zrcadlení mobilu přes Apple CarPlay a AndroidAuto (pouze při připojení kabelem, bezdrátové připojení není podporováno).

Kde zakoupit aneb co je potřeba

Kamery

Spodní kameru montuji na elektrikářskou vodotěsnou krabičku, na které je přichycena a uvnitř schované konektory. Tu pak lepím nebo šroubuji na podvozek vozu.

Ještě výhodněji lze základní pdotřebné vybavení zakoupit na německém Amazonu, ovšem bez vrchního kastlíku:

úvodní obrázek: Daniel J. Schwarz, Unsplash

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: