Registrace obytných vozidel – duben 2023

Komentářů:

0

Tip: přehled všech článků týkajících se statistiky a registrací obytných aut, včetně dat a souhrnů naleznete na stránce Statistiky. Podrobnější statistická data týkající se karavaningu pak v Česku poskytuje Asociace kempování a karavaningu ČR (AKK ČR), na kterou je možné se pro jejich získání obrátit (info@akkcr.cz).

Duben přinesl propad v počtu registrací obytných aut, který se obvykle konal o měsíc později a jako nových se v Česku registrovalo 185 obytných aut a 76 obytných přívěsů. Celkově se od začátku roku registrovalo za první čtyři měsíce 591 nových obytných aut a 218 přívěsů.

Obytné přívěsy

Přívěsy se nadále těší neutuchajícímu zájmu, registrace nových přípojných vozidel se prakticky vyrovnávají trendu z let předchozích a vše nasvědčuje tomu, že pro tuto kategorii obytných vozidel bude rok 2023 podobně úspěšný jako roky předchozí.

Obytná auta

U obytných aut je patrný pokles počtu registrací a celkový trend se spíše podobá roku 2019, byť posunutému. Celkové počty registrací obytných aut jsou ale letos o třetinu vyšší než tehdy. Situace se tak pravděpodobně vrací k přirozenému růstu, tedy takovému, jaký zde byl patrný i před rokem 2020.

Podíl obytných aut s hmotností nad 3.500 kg neklesl ani po dubnu pod 10 procent, nezměnil se ani výrazný náskok slovinské značky Adria, která v počtu registrací nových obytných aut výrazně překonává jakoukoliv další značku působící na našem trhu. Ani třetí příčka u obytných přívěsů není pro Slovince špatný výsledek, zde ale první příčku drží výrobce Hobby a na druhém stupínku je značka Weinsberg.

Zdroje

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Zpětně může dojít i k mírné zpětné korekci údajů po načtení aktuálních dat z registru.
 Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz).

úvodní obrázek: Burak, The Weekender

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: