Plzeňský kraj – kdo získal dotace na vybudování karavanových stání?

Komentářů:

0

Zkraje roku byl v Plzeňském kraji otevřen dotační program zaměřený na podporu karavanových stání. Podmínky byly nastaveny poměrně rozumně, okruh možných příjemců nebyl nijak výrazně omezen a žadatelé mohli získat úhradu až 80 procent nákladů, maximálně jeden milion korun a připraveno pak bylo až osm milionů korun. Jednalo se o jeden z nejštědřejších dotačních titulů mezi českými kraji v roce 2023.

 1. A kde tedy místa vzniknou?
  1. Přehled projektů
  2. Dokončený projekt
   1. Škodaland – Plzeň
  3. Schválené projekty
   1. Sportkemp EJPOVICE
   2. Stellplatz Babylon – město Domažlice
   3. ATC Podhájí
   4. BEVA Invest – Vrbice u Bezdružic
   5. Obec Němčovice
   6. H Á J E K – Velin s.r.o. – Zatopený lom Hradištský vrch
   7. Chodovar – Chodové Plané
   8. Vodní mlýn Švihov
   9. Tachov
   10. Kocourov – FK 9
   11. Srní 116 – Michal Šíma
   12. Železná Ruda
   13. Břasy
   14. Frama u Hrušků, Stvolny
  4. Neschválené projekty
   1. Obec Babylon
   2. Stellplatz Konstantinovy Lázně
   3. Lukr – karavanová stání Plzeň
   4. Radnice
   5. RIBI – Plzeň

Příslušný odbor úřadu se navíc velmi důkladně věnoval propagaci dotačního programu mezi možnými zájemci a vyhledal i spolupráci s Asociací kempování a karavaningu ČR, z.s., https://akkcr.cz/. O dotaci byl nakonec poměrně značný zájem a nakonec se sešly hned dvě desítky žádosti.

A kde tedy místa vzniknou?

Hned na začátku bych zdůraznil, že níže jsou uvedeny pouze schválené žádosti a uvidí se, které projekty budou nakonec realizovány a úspěšně dokončeny. Jisté je zatím jen to, že jeden projekt byl už dotažen až do konce a místo již karavanistům slouží. Z došlých žádostí bylo nakonec vybráno patnáct projektů, které by měly po dokončení nabídnou minimálně více jak sedmdesát míst na stání. Ani jedna žádost ale nezískala původně požadovanou částku, ta byla krácena tak, aby se dostalo na co nejvíce žadatelů.

ŽadatelNázev projektuZažádáno
Schváleno
Míst
AP TRUST a.s.Sportkemp EJPOVICE – samostatná servisní stanice pro karavany286.627200.0000
ATC Podhájí s.r.o.Obnova autokempu v Podhájí775.622400.000?
Město PlzeňŠkodaland – parkovací stání pro karavany921.000400.0007
Město DomažliceStellplatz Babylon – město Domažlice870.396400.0007
BEVA invest s.r.o.Vybudování karavanových míst Vrbice u Bezdružic788.000400.0004
Obec NěmčoviceČtyři karavanová stání a servisní stanice870.000400.0004
H Á J E K – Velin s.r.o.Sevisní stanice a stání pro karavany Zatopený Lom Hradištský vrch540.640400.000?
CHODOVAR spol. s r.o.Vybudování pěti karavanových stání vč. servisní stanice v Chodové Plané606.882500.0005
Mgr. Jindřich HaišmanStellplatz vodní mlýn Švihov1.000.000550.0004
Město TachovKaravanová stání v Tachově948.469600.0006
FK 9 s.r.o.Stellplatz Kocourov1.000.000700.00016
Michal ŠímaKaravanové stání v Srní 1161.000.000700.0008
Město Železná RudaStellplatz Kaskády1.000.000 750.000?
Obec BřasyKaravanové stání se servisním místem Břasy1.000.000800.0004
Hruška JaroslavStání pro karavany na farmě U Hrušků992.000800.000 8

Přehled projektů

O tom, kde všude místa pravděpodobně vzniknou, si jde udělat rychlou představu z této mapky. Na ní jsou zachyceny všechny schválené projekty, byť místo realizace je jen přibližné.

 • 6 žadatelů z řad obcí (na mapce žlutou barvou)
 • 9 soukromých subjektů (na mapce červenou barvou)

Dokončený projekt

Jeden z žadatelů přidělenou dotaci ihned využil k dokončení již započatého projektu, první místo tak již slouží karavanistům:

Škodaland – Plzeň

Město Plzeň, resp. městská část Plzeň 3 získala dotaci na dovybavení stávajícího parkoviště, kde vzniklo sedm míst pro obytné vozy a výdejní sloupky pro vodu a elektřinu, spolu se sloupkem pro likvidaci odpadních vod. Místo bylo slavnostně otevřeno 28. dubna 2023. Parkování je zdarma, likvidace odpadních vod také, ze pitnou vodu se platí 1 Kč za 10 litrů, elektřina je také placená, 8 Kč za 1 kWh.

slavnostní otevření areálu, zdroj fb Plzeň 3

Schválené projekty

Níže je uveden stručný popis schválených projektů, jedná se o mírně upravený popis převzatý ze stránek Plzeňského kraje.

Sportkemp EJPOVICE

Vybudování samostatné servisní stanice pro karavany v prostorách Sportkempu EJPOVICE.

Stellplatz Babylon – město Domažlice

Prostor bude vybaven kompletním zázemím pro obytné automobily a servisním místem, navíc bude využito stávající zázemí areálu (WC, sprchy, občerstvení). Stávající šotolinové parkoviště bude rozděleno na jednotlivá místa pro obytná auta a dojde tak k rozdělení části pro osobní auta a obytné vozy, které v tuto chvíli chybí. Dispozičně bude navíc možné stání i pro majitele obytných přívěsů, což v tomto regionu (mimo kempů a soukromých lokalit) zcela chybí. Povrch ze šotoliny zůstane zachován a lokálně opraven/doplněn, což umožní využívat areál celoročně. Realizace projektu počítá se 6 plnohodnotnými místy pro obytné vozy a další 2 místa vzniknou kombinovaně pro parkovaní obytných aut nebo přívěsů. Celkem je ale, vzhledem k velikosti parkoviště, možno počítat s volným umístěním až 30 vozidel.

ATC Podhájí

Obnova autokempu

BEVA Invest – Vrbice u Bezdružic

Na pozemku 306/1 u silnice vedoucí do vesnice Vrbice u Bezdružic vzniknou 4 karavanová stání o rozměrech 4 x 8-10m se servisním zázemím. Stanoviště bude bezobslužné, otevřeno 24/7, platby za poskytnuté služby pomocí online plateb a za odběr vody či elektřiny pomocí automatů přijímající platby přímo na místě. Servisní místo bude přístupné i pro neparkující karavany a bude vybaveno jímkou pro vypuštění šedé vody s vozovkovou vpustí, jímkou pro vyčištění chemických wc včetně proplachu a místem pro napojení elektřiny a s možností pitné vody. Celá parkovací plocha bude monitorována kamerovým systém pro zabezpečení zařízení.

Obec Němčovice

Vybudování čtyř karavanových stání a servisní stanice vhodným způsobem doplní stávající sportovní areál. Areál je již napojen na obecní kanalizaci zakončenou obecní ČOV a má vlastní studnu s pitnou vodou. V nabídce budou kontejnery na tříděný i směsný odpad, který bude likvidován ve sběrném dvoře obce. Rovněž bude k dispozici WiFi z obecní internetové sítě NE-NET. V areálu v letním období funguje kiosek s občerstvením a k dispozici je WC. Další WC včetně sprch jsou v šatnách. Na vybudování zařízení pro obytné vozy a karavany je v areálu k dispozici velký nevyužívaný pozemek, který bude doplněn v zadní části dětským hřištěm (v přípravě).

H Á J E K – Velin s.r.o. – Zatopený lom Hradištský vrch

Vybudování karavanového stání v turisticky velmi zajímavé lokalitě a k tomu i servisní stanice mimo areál stání pro jakákoliv obytná auta.

Chodovar – Chodové Plané

Vybudování pěti karavanových stání spolu se servisní stanicí v areálu žadatele společnosti CHODOVAR spol. s r.o. v Chodové Plané. Zázemí pro karavany bude vybudováno v nepřetržitě hlídaném areálu žadatele. Parkovací stání budou plně vybavena (elektrická přípojka, voda, chem. WC, výpusť na šedou vodu, wi-fi) a budou pro zájemce přístupné celoročně. Součástí projektu je i servisní stanice pro karavany, která bude k dispozici i pro neparkující vozidla rovněž celoročně v režimu 24/7. Projekt počítá s automatizovaným bezhotovostním výběrem poplatků prostřednictvím platebního terminálu. Prostor stání bude, stejně tak jako celý areál již od vjezdu, monitorován kamerovým systémem.

Vodní mlýn Švihov

Vytvoření 4 stání a zázemí pro osobní vozidla s karavanem a obytná vozidla v areálu kulturní památky vodního mlýna ve Švihově.

Tachov

Z dotace bude v tachovském městském sportovně rekreačním areálu vybudováno 6 parkovacích míst pro karavany a servisní místo vybavené vodovodní přípojkou pro čerpání pitné vody, vozovkovou vpustí pro odpadní vody, výlevkou pro chemické WC se samostatnou přípojkou pro oplach WC kazet, elektřinou a možností automatizovaného výběru poplatků za služby.

Kocourov – FK 9

Vybudování nového karavanového stání v areálu u sjezdovky v Kocourově včetně kompletní infrastruktury (vylití šedé vody z obytných vozů, vylití chemického WC, doplnění pitné vody, připojení na elektřinu 230V). Celkem bude k dispozici min. 16 míst a dojde tak k prodloužení sezony převážně zimního areálu.

Srní 116 – Michal Šíma

Výstavba osmi placených karavanových stání pro obytné automobily a soběstačné přívěsy o celkové výměře 1 488 m2. Každé stání je navrženo tak, aby obytný vůz měl k dispozici prostor 11 m dlouhý a 6,5 m široký (71,5m2), tedy dostatek místa pro obytné vozy s markýzou a s možností vlastního sezení.

Železná Ruda

Doplnění stávajícího parkoviště pro osobní vozy o plnohodnotné karavanové stání pro campery a obytná auta.

Břasy

Záměrem obce je na okraji volnočasového areálu Ultramarinka vybudovat čtyři zpevněná karavanová stání se servisní stanicí.

Frama u Hrušků, Stvolny

Realizace karavanovéhos stání s kapacitou 8 míst o rozměrech 6 x 10 m, každé s přípojkou 230 v areálu bývalého panského dvora na farmě U Hrušků v obci Stvolny na Manětínsku. Karavanová stání budou doplněna o servisní stanici (přípojka vody, vozovková vpust odpadní vody – tzv. šedé vody, výlevka pro chemické WC se samostatnou přípojkou pro oplach WC kazet). Součástí projektu je doplňkové vybavení areálu (technologie pro automatizovaný výběr poplatků za stání, odběr elektřiny a využití servisní technologie, kamerový systém, nádoby na separovaný odpad, osvětlení, úpravy zeleně, odpočinkové sezení, označení karavanového stání a informační tabule o turistických cílech. Provoz areálu bude zajištěn celoročně a jako bezobslužný.

Neschválené projekty

Pět projektů se žádostí neuspělo, jedním z žadatelů byla obec, u dalších čtyř neschválených žádostí se jednalo o soukromé subjekty. Níže je stručný popis jednotlivých záměrů:

ŽadatekPopisZažádáno
Míst
Obec BabylonServisní stanice pro obytné vozy a karavany Babylon400 0000
CampSite s.r.o.Stellplatz Konstantinovy Lázně1 000 00016
LUKR CZ a.s.Vytvoření 8 karavanových stání v Plzni977 8508
Racing Engineering s.r.o.Stellplatz Radnice885 0004
RIBI.CZ s.r.o.Zřízení 6 nových karavanových stání se servisní stanicí v Plzni, České údolí 3023/48, na parcele p.č.8176/22537 7206

Obec Babylon

Servisní místo pro obytné vozy – návštěvníci obce s obytnými vozy by zde mohli provést základní servis jako je vypuštění šedé vody, dočerpání pitné vody, vyprázdnění chemických toalet a zároveň jako první v České republice měl být nabídnut i automat na vyčištění a doplnění kazet chemických toalet.

Stellplatz Konstantinovy Lázně

Vybudování 16 parkovacích stání pro obytná auta a karavany s navazující infrastrukturou (elektrické přípojky, výlevka šedých vod, výlevka pro chemické wc, čerpání čisté vody) pojezdové plochy, osvětlení.

Lukr – karavanová stání Plzeň

Vybudování 8 karavanových stání v Plzni včetně související infrastruktury a technologií.

Radnice

Vznik 4 míst a servisní stanice v turisticky zajímavé lokalitě Radnicka.

RIBI – Plzeň

Vybudování 6 nových karavanových stání včetně samostatného servisního místa vybaveného požadovanou servisní technologií a zřízení dalších vybavovacích prvků a související terénní úpravy, v Plzni, Českém údolí.

zdroje: Plzeňský kraj – Podpora karavanových stání v Plzeňském kraji pro rok 2023

úvodní obrázek: mix, podklad foto hrad Rabí wikimedia

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: