Dánsko – od října pozor se staršími obytnými auty v pěti městech

Komentářů:

0

V Dánsku má již několik let pět měst – Kodaň, Aarhus, Aalborg, Odense a Frederiksberg – ekologické zóny, kam byl doposud omezen vjezd jen nákladním autům a autobusům. Toto omezení se tak netýkalo běžných osobních aut a tedy ani obytných vozidel do 3,5t.

Poznámka: obytná vozidla nad 3,5t jsou v Dánsku pro tyto účely považovány za autobusy a pokud byla zaregistrována před 1.1.2015, týká se jich povinnost registrace již nyní.

To ovšem již od prvního října 2023 nebude platit. Změny v legislativě umožnily rozšíření omezení i na ostatní vozidla a tak do těchto zón bude od 1.10.2023 povolen vjezd jen vozidlům splňujících normu Euro 5 a 6 nebo majících částicový filtr (DPF). Toto omezení se tak nově týká i obytných aut do 3,5t.

Pozor, pokud máte starší obytné auto

U obytných aut do 3,5t s datem uvedení do provozu (první registrace do registru vozidel) před 1. lednem 2011, se musí před prvním vjezdem do výše uvedených nízkoemisních zón po 1.10.023 provést registrace na dánském webu. Jen tak se lze vyhnout případné pokutě. Více o tom, jak svůj vůz přihlásit a potřebnou dokumentaci si můžete přečíst zde . Provedená registrace tohoto staršího auta je pak platná po dobu následujících pěti let. Ale i zde je výjimka, pokud je vozidlo starší 30 let, povinnost registrace se jej netýká. Mladší auta (tedy registrována po 1.1.2011, by již měla splňovat emisní normu Euro 5 a registrovat se nemusí)

Pro vjezd do dánských ekologických zónách nejsou potřeba žádné známky (jako například v Německu či Francii). Poznávací značka je automaticky kontrolována pomocí nainstalovaných kamer propojených s registry vozidel v Dánsku a dalších zemích..

Jednotlivé zóny podrobněji

V některých místech byly zachovány tranzitní trasy, kterými mohou bez omezení projíždět i neregistrovaná či požadavky nesplňující vozidla. Na následujících mapkách lze vidět jak rozsah zón ve vybraných městech, tak i dovolené tranzitní trasy.

Kodaň

V Kodani můžete jet až do Nordhavnenu. Trasa vede z kodaňské městské hranice přes Lyngbyvej do Nordhavnsvej a zasáhne Kalkbrænderihavnsgade.

Aarhus

V Aarhusu je možné sledovat kruh 1 z křižovatky Randersvej/Hasle Ringvej přes Nørrebrogade směrem ke starému trajektovému terminálu na Molslinjen na Aarhus Ø. Tato trasa ake bude uzavřena k 1. březnu 2024.

Aalborg

V Aalborgu je možný využít průtahy Vesterbro a Strandvejen j Průjezdní trasa byla navržena tak, aby zajistila možnost průjezdu přes Limfjordský most v případě zablokování Limfjordského tunelu (Limfjordstunnelen).

Odense

Zde žádná výjimka není, celá oblast je považována za nízkoemisní zónu.

Zdroje:

úvodní obrázek: Rahbek MediaUnsplash

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: