S vestavbou do muzea Škodovky a okolí Mladé Boleslavi

Komentářů:

0

Během pár dnů toulek po Čechách jsme zavítali i do Mladé Boleslavi. Z prahy je to po dálnice D10 zhruba 50 kilometrů. V tomto městě na řece Jizeře žije více jak čtyřicet tisíc obyvatel a sídlí zde automobilka Škoda Auto. V okolí je toho zajímavého více, ale v článku zmíním jen tři zajímavá místa, která jsme navštívili.

Do muzea škodovek

Automobilová muzea nejsou jen v zahraničí, ale pochopitelně i u nás. Vždyť tradice výroby automobilů je u nás dlouhá a například značka Tatra patří mezi nejstarší výrobce automobilů na světe. A nejvýznamnějším tuzemským výrobcem je pak bezesporu mladoboleslavská společnost Škoda Auto.

Současná podoba muzea je již více jak 11 let stará a muzeum samotné se nachází v bývalé tovární budově, ovšem kompletně rekonstruované a změněné. Na více jak 1.800 metrech čtverečních je vidět celá historie značky i výroby automobilů – a to od legendárního dopisu nespokojeného Klementa výrobci kol značky Germania, přes vlastní první kolo Slavia a první motorová vozidla až po poslední model škodovky.

K vidění je tak průřez celou historii automobilů, od jízdních kol, přes první kola s motorem k jednoduchým vozítkům až po dnešní moderní automobily. Některé exponáty jsou věnovány i testovaní automobilů, od důrazu na aerodynamiku až k prvním nárazovým zkouškám, část prostor pak ukazuje i to, jak probíhá rekonstrukce veteránů. V muzejním kině lze shlédnout i film mapující rozvoj firmy a vracející se ke dvacátým letům, pak k šedesátým, devadesátým a současnosti. Malá část jedné z expozic je věnována i autokempinku a potřebnému vybavení. Na návštěvu si vyhraďte o trochu více jak dvě hodiny, záleží na tom, jak moc se u jednotlivých exponátů zdržíte.

Český Betlém

V muzeu je umístněná i expozice Český Betlém od Davida Černého – sice k autům až tak nepatří, ale za prohlídku stojí, je to takový netradiční pohled na některé části dějin naší země.

Praktické informace

Základní vstupné je 100 Kč, zlevněné pak 50 Kč, v nabídce je i rodinné za 250 Kč. Lze si dopřát i prohlídku s průvodem za 140 Kč, zakoupit roční vstupenku za 300 Kč, popřípadě vstupné kombinovat s prohlídkou závodu či rodného domu Ferdinanda Porsche.

Kde parkovat: u muzea je poměrně velké parkoviště, v zadní části s plochami pro autobus. V jejich blízkosti bylo v době naší návštěvy dost místa na zaparkování obytného auta.

A pamatují zde i na děti:

Zřícenina Michalovice

K rozhledně a zřícenině jsme se dostali „shora“, využili jsme parkovacích míst v zadní části satelitu. Je zde dost místa, teoreticky by se asi zda dalo i nocovat. Vstup do areálu zříceniny a vyhlídkové věže je zpoplatněn, platí se 40 Kč za osobu. Asi největší zajímavostí je šikmá věž, šikmé je i vnitřní schodiště vedoucí na její horní část. Výhled asi dle očekávání, na obzoru se rýsuje jak údolí řeky Jizery, tak Mladá Boleslav. Celkově bych to hodnotil jako nic moc.

Jedná se o pozůstatky panského sídla zbudovaného v druhé polovině 13. století rodem Markvarticů. Hrad svou rezidenční funkci plnil do poloviny 15. století, poté zchátral. Zachovaly se zbytky hradeb a zmíněná věž.

Zřícenina hradu Zvířetice

Upřímně, tohle je v porovnání s Michalovici jiná liga. Mnohem pěknější, rozsáhlejší a zachovalejší – tedy jestli jde o něčem takovém v souvislosti se zříceninou mluvit. Lze parkovat buď dole, podél silnice, ale u zříceniny je i poměrně velké parkoviště. Není rovné, ale pokud by tady chtěl někdo přespat, tak jde nalézt místa, kde to bude v pořádku. Příjezd je možný dvěma cestami, pro obytný vůz jednoznačně doporučuji modrou trasu – červená je vhodná jen pro osobní auto a pokud by se zde potkaly dva větší vozy, budou mít problém se vyhnout. V obou případech je to cesta zpevněná.

Výhledy jsou dle očekávání, ale celá zřícenina je velmi fotogenická a láká k prozkoumávání. Podobně jako Michalovce, i zdejší sídlo bylo zbudováno ke konci 13. století, tentokrát pány z Lemberka. Původně gotický hrad pak byl v 16.stoleté přestavěn v renesančním stylu a nakonec v 17. století byl upraven pro hospodářské a správní účely. V roce 1720 však hrad vyhořel a byl následně opuštěn.

Vstup

V letních měsících jsou možné prohlídky s průvodcem i bez průvodce. V období květen-červen a září-říjen se vybírá vstupné jen o víkendech, v červenci a srpnu od úterý do neděle. Vstupné bez průvodce činí 45 Kč za osobu.

S průvodcem je pak možné projít dva okruhy, velký s délkou 85 minut a malý, s délkou 25 minut. Vstupenka na okruh stojí 45 Kč za malý okruh, rodina zaplatí 120 Kč. Velký okruh stojí 85 Kč za osobu (65 Kč sleva) a rodinné vstupné přijde na částku 220 Kč

Závěr

Popsaná tři místa jsou jen jakýmsi výběrem, ve městě i okolí je toho samozřejmě k vidění více. Je zde letecké muzeum, centrum města i další možnosti výletů.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: