Plyn ve vestavbě: zkušenosti

Komentářů:

8

Ve vestavbě mám topení na naftu a plyn tak potřebuji jen na vaření. Navíc se do mého modelu vestavby (Clever Vario Kids) vejdou jen menší 5kg láhve. Případné topení na plyn by tak bylo poněkud limitované, i když skřínka je dost veliká a s trochou štěstí by snad pojala i tři kusy lahví, popřípadě dvě plnitelné kompozitní 7.5kg láhve. Naštěstí jsem tohle řešit nemusel, mám topení na naftu.

Láhev – 5kg s propanem

Koupě láhve není problém, a i když jen vaříme, tak jsem chtěl náplň s propanem. Ten jde v Brně koupit například u čerpačky Tomegas v Černovicích, u výpadovky na Olomouc (prodají vám rovnou i lahev)

Cena náplně je cca 250 Kč a za láhev se platí 800 Kč .

https://www.tomegas.cz/lpg-stanice-kde-nas-najdete/

Truma Mono Control CS

Protože se mi nechtělo láhev vždy před jízdou zavírat a pak otevírat, už před převzetím vozidla jsem si obstaral Mono Control s Crash Senzorem, k tomu ještě plynový filtr a speciální vysokotlakou hadici určenou pro tenhle typ instalací. U filtru mne mile překvapilo, že došel s dvěma filtračními vložkami, takže i po montáži mám ještě jednu náhradní. Vše potřebné zahrnuje toto (orientační ceny):

 • Truma Mono Control CS, 3.200,- Kč
 • Truma vysokotlaká plynová hadice SBS, 45 cm, 1.050,- Kč
 • Truma plynový filtr 1.050,- Kč
 • Detekční sprej 125ml, 160,- Kč

Celkem tedy jsou náklady jen za „techniku“ cca 5.500,- Kč.

K tomu malá poznámka:
pokud výrobce nabízí dodání tohoto ventilu, je lepší to vzít, nebo se alespoň informovat, co vše dostanete – příplatek pak může být velmi výhodný. U Cleveru je příplatek za Duo Control CS cca €310 (nabízí se od 2019) a za tuhle cenu je nejen vše nainstalované, ale do kabiny je vyvedeno i ovládání přepínaní lahví – tedy soudě dle informací na diskuzních fórech. Je lepší si to ověřit před objednáním přímo u prodejce.

Plynová skříňka

Dvě láhve jsem vozit nepotřeboval a proto jsem vymontoval z plynové skříňky držák druhé láhve a prostor používám pro uložení vybavení:

 • kabely pro připojení na 230V (dva venkovní kabely o různých délkách, přípojovací kabel k vozu, redukce pro připojení v kempu a chráničky pro spojení kabelu ve venkovním prostředí)
 • hadice (20m,Gadena Liano (ověřeno u výrobce, že neobsahuje žádné škodliviny, i když, jako všechny hadice běžně používané, nemá certifikát na pitnou vodu – jen je nutné ji důkladně propláchnout před prvním použitím), k tomu hromada redukcí)
 • sada pro výměnu kola, původně dodávanou k uložení pod přední sedadlo, ale tam je nyní druhá baterie. Na dvířka mám pak připevněnou i kapsu s běžným nářadím a pomůckami.

Důležité je hlavně nezakrýt větrací mřížku v spodní části – a samozřejmě, věci ve skříňce by se neměli volně pohybovat při jízdě.

Montáž MonoControlu CS

Po převzetí vozidla tak zbývalo jen najít někoho, kdo to namontuje. Prodejce neměl moc času a servisy v okolí Brna na tom časově nebyli zrovna také moc dobře a časově dostupnější servisy byly trochu z ruky. Ceny za montáž se pohybovali kolem 1.000 -1.500,- korun, nabízeli i revizi plynu za cca 1.200-2.200,- korun (je v tom docela velký rozptyl, běžně je to asi kolem 1.500,- Kč).

Na fóru Caravan24 jsem narazil na kontakt na jednoho živnostníka z Blanska, s jehož práci panovala v diskuzi spokojenost a dal se s ním i dohodnout poměrně brzký termín montáže, cca do týdne. Jen jsem zapomněl na jednu ze zásad, ujasnit si dopředu cenu a spokojil se s obligátním „nějak se dohodneme„. Výhodou byla i vzdálenost, bylo to takřka za rohem a nemusel jsem tedy na cestě tam a zpět trávit příliš mnoho času.

Práce byla rychlá a dle mého i čistá, jen to nevyjasnění ceny se mi krapet vymstilo – práce a revize vyšla na téměř 5.000 korun. Což za cca hodinu práce (no možná 90 minut s veškerým tím povídáním kolem), pár vrutů, a něco málo materiálu je přeci jen trochu moc. Alespoň ta práce že vypadá dobře. Ale vědět tohle dopředu, tak do toho nejdu. Škoda, těšil jsem se, že vím o servisu, který je blízko a budu ho moci i v budoucnu využít. Pán má své ceny a zákazníky ochotny tyto ceny platit si jistě také najde, ale tohle zkrátka není moje cenová hladina.

Spotřeba plynu

Plyn potřebujeme jen na vaření. Od srpna 2019 do května 2020 jsme spotřebovali cca 1.7kg plynu, přičemž jsme v autě strávili asi 30 nocí (je to málo, ale měl jsem úraz a tak auto cca dva měsíce stálo a teď zase převážně stojí kvůli koroně). Takže jedna 5kg nám asi vydrží i na léto, uvidím.

Zkušenosti z půjčených aut – spotřeba plynu při cca týdenním výletu, obzvlášť pokud jsou tam dvě 10/11 kg láhve, mne netrápila – plyn se spotřeboval na lednici, vaření a ohřev vody na sprchování/umývání nádobí a jednalo se o pár litrů (v případě plnitelných lahví, kdy bylo podmínkou pronájmu vrátit to plné)

Měření zbývajícího plynu

Hladinu plynu v lahvích lze zjistit několika způsoby, uvádím níže jen tři nejvíce používané, které jsou navíc i spolehlivé. Setkat se lze třeba i s různými magnetickými nálepkami a indikačními proužky, které se zabarvují dle hladiny (využívá se asi ochlazovaní láhve při odběru). Takovýto přístup jsem nezkoušel, z dostupných informací nemám dojem, že by spolehlivě fungoval a raději popisuji jen to, s čím mám osobní zkušenost.

Vážení

Levné řešení – láhev vyndat a zvážit, například pomocí váhy na zavazadla. je to sice levné, ale ne moc pohodlné. Láhev se musí před vážením vyjmout a poté zase umístit do plynové skříňky. Navíc měřák se vám může hodit i jinde, například pro převážení zavazedel před letem, vážení věcí v domě a tak podobně.

Ruční měřák, takzvaná tužka

Tužka – to je spolehlivé řešení, ale pouze pokud vyberete tu správnou. Mám Truma Level Check, a ta mi spolehlivá přijde. Ale existují i levnější varianty – o pár set levnější Dometic LPGC 10 lidé spíše nedoporučují (hodnocení 3.3 z 5, viz https://www.amazon.com/Dometic-LPGC10-LP-Gas-Checker/dp/B00Q7379X0 vs 4.2 bodu pro Truma https://www.amazon.com/LevelCheck-Propane-Checker-Camping-Outdoor/dp/B07B5TSRJT).

Koupit lze i čínské klony tužek v cenách kolem 500,- Kč. Což je asi rozumnější, pokud zrovna nechcete Trumu. Každopádně je dobré si přečíst recenze a třeba i zkouknout test jedné takové tužky:

Tip: Trume Level Check stojí obvykle kolem 1.800,- Kč a výše, občas bývá v akci pod 1.500,- Kč v některém z eShopů. Ale pokud na tohle nechcete spoléhat, lze si objednat elektronickou verzi německého časopisu Camping, Cars & Caravans

a tam dostanete tuhle tužku spolu s časopisem za cca €62 tj. 1.700,- Kč při současném kurzu, bývalo to cca 1.500,- Kč. Časopis dostanete digitálně jako pdf, je pochopitelně v němčine.

Měřák pod lahev

Funguje víceméně na stejném principu, jako tužka, jen se umisťuje na dno láhve a měří spolehlivěji, údaj lze navíc dálkově odečítat přes aplikaci v mobilním telefonu. Je to ale drahé. typickým zástupcem je Truma Level Control, ale jako u tužek , existují levnější alternativy.

Já si ho koupil v sadě s Truma iNet boxem, kde vyjde levněji než samostatně, tedy pokud chcete i ten iNet box. V balení jsou mimo měřáku a baterií i podložky pro uchycení měřáku na hliníkové láhve a magnetická samolepka, aby se měřák při vracení láhví nezapomněl pod lahví. Měřák komunikuje přes Bluetooth, Truma nabízí přímo aplikaci pro zobrazení zbývajícího obsahu láhve, s možností nastavení typu láhve:

Pár dalších odkazů

A nakonec stručný přehled pár možných typů plnitelných lahví na plyn na našem trhu:

Na stránkách MAT servisu lze najít i seznam čerpaček propanu v ČR, moc jich ale není.

O kompozitních či ALU láhvích má smysl uvažovat jen pokud jich potřebujete více a zároveň chcete co nejvíce ušetřit na váze. Pokud je potřeba jen jedna 5kg láhev, nemá moc cenu spekulovat nad kompozitkou – cena je kolem 6.000,- Kč a hmotnost s náplní cca 11-12 kg, tedy úplně stejně jako u klasické ocelové láhve. Jen u té ocelové je možné alespoň nějak změřit hladinu měřákem (u kompozitky by ale měla být vidět hladina). Menší hliníkové láhve jsem na českém trhu nenašel, ale opět, těch pár ušetřených gramů by bylo draze zaplaceno. Smysl mají tyhle láhve jen když potřebujete dvě velké a zároveň bojujete s hmotností, popřípadě chcete plnit na LPG stanicích.


Pokud někoho zajímají vyměnitelné láhve s propanem, pokud možno co nejlehčí, tak v ČR je nabízí Kralupol: http://www.karavankompozit.cz/ . Jsou to ovšem 11kg vysoké láhve a například do vestaveb s niže umístněnou postelí (jako můj Vario Kids) se nevejdou.

Klasické ocelová láhve pak prodává i Tomegas

 1. Netušíte, jestli funguje Truma level control i na kompozitní lahve? Zatím používám karavan kompozit od Kralupolu (kvůli doložnosti) a mám plynové topení. Takže tohle by se mi hodilo. A rovnou bych to asi spojil s inet boxem. 🙂

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar
   Martin Strimpfl

   Pochybuji, výrobce píše, že ne. Na fb sice nekdo psal, ze to funguje, ale nemam to jak overit – mam klasickou lahev. Alternativa je neco, co vazi lahev – jde to i s bluetooth a funguje to pro vsechny lahve, jen odpada vyhoda integrace s inet boxem.

   To se mi líbí

 2. […] je pak ale nutností – nemusíte plynovou lahev před jízdou zavírat (více ve článku Plyn ve vestavbě: zkušenosti) Popřípadě může být plynová lahev pouze na vaření umístněná v kuchyni, s přístupem […]

  To se mi líbí

 3. Dobrý den a moc díky za super stránky. Našel jsem tu mnoho užitečných informací. Jednu však ne, a tak bych se Vás s dovolením zeptal: vyrážím na celý podzim do Španělska se standardní českou PB lahví 2kg. A určitě ji budu potřebovat doplnit. Protože jsou španělské lahve jiné, nevím jestli to bude možné. Možná existují nějaké redukce, s kterými mi budou ve Španělsku umět láhev naplnit…
  Zdá se, že máte procestovanou „celou“ Evropu, tak by mě zajímala Vaše zkušenost. Předem moc díky!

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar
   Martin Strimpfl

   Dobrý den, to jsem tam nezkousel a popravde nevim, tak se spise zkuste pozeptat jinde.

   Snad vzit dve, nebo vymenit za vetsi, nejlepe plnitelnou a nebo si na miste obstarat spanelskou lahev – ale tam opet pocitejte s tim, ze se bude obecne jednat o vetsi lahve asi jako nase 5kg a vyse. Pro mensi lahve zkuste Butsir, https://butsir.com/botellas-y-cartuchos/ .

   To se mi líbí

 4. Díky za rychlou reakci. Právě ta velikost je pro mě klíčová. Možná nakonec nechám 2kg láhev doma a nakoupím krabicí kartuší, které ve Španělsku jednoduše dokoupím dle potřeby – např. na Vámi zaslaném odkazu. Moc díky za tip!

  To se mi líbí

 5. Dobrý den, chtěl bych si koupit Truma level control (nasel jsem jen jednu funkcni a levnejsi alternativu). Chtěl bych se zeptat, s jakou presnosti Truma ukazuje. Někde jsem cetl, ze v aplikaci se nastavi jaký typ lahve se pouziva, a tim se zpresni mereni. „Ceska“ lahev ale na vyber neni (?). Nebo na tom nezalezi ? Diky za info.

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar
   Martin Strimpfl

   Dobrý den, ne, české láhve na výběr jsou, ale v mnohém se jim blíží lahve německé. Je možné zvolit i lahve několika dalších zemí či nastavit parametry vlastní láhve, tedy typ plynu (ale co si pamatuji, nejde PB, jen buď propan a nebo butan), hmotnost a výšku hladiny naplněné lahve. Mám 5kg českou lahev, používám německé nastavení a co jsem zatím měnil, tak bych řekl, že to ukazování stavu sedí, s nějakou rozumnou, pro mne nevýznamnou odchylkou.

   Co vím, tak existují i řešení měřící hmotnost, ty mohou v klidu fungovat možná i lépe, ale nemám praktickou zkušenost. Popřípadě využít tzv. tužky na měření, tam mám zkušenost ale opět jen s Trumou, přes kterou jsem první rok kontroloval soulad údajů. Měřilo se s ní dobře (Truma LevelCheck) a víceméně dobře, je ale nutné mít přístup k lahvi.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: