Drobnosti kolem výběru vestavby

Na webu vanisti.cz vycházel před nedávnem povedený seriál o výběru obytné dodávky od výrobce Possl. Jednotlivé díly obsahují spousty užitečných postřehů ohledně výbavy a rozložení obytné dodávky. Tímto bych rád přidal jen pár dalších drobností, které nejsou až tak důležité a rozhodující, ale i tak mohou přispět buď k lepšímu uživatelskému komfortu a nebo ke zvýšení užitkové hodnoty vozidla.

Ovládání rádia

Pokud je to možné, je dobré si při koupi vozu připlatit za dálkové ovládání rádia na volantu. Pozdější doplnění není snadné a ovládání zvýší komfort obsluhy rádia. To je umístněné poměrně daleko a tak ruční ovládání není tak pohodlné jako v případě osobního vozu – ovládáací prvky jsou pro řidiče daleko.

Příplatek u Fiatu Ducato je cca 1.000 korun, bohužel ale jen v sadě s jejich autorádiem, což cenu zvyšuje o dalších cca 9.000 Kč. Podobná přirážka je i u Citroenu Jumper. Prodejce vestavby však může často nabídnout jinou cenu, například pro vozy Clever je příplatek za ovládání na volantu cca €140, tj, cca 3.800 Kč. U vozu Knaus je pak priplatek €80 bez DPH, pro fiat je to pak součástí balíčku FIAT společně s klimatizací, airbagem spolujezdce, tempomatem, výškově nastavitelným sedadlem řidiče a elektricky ovládanými a vyhřívanými zrcátky.  Zkrátka před koupí se poraďte s prodejcem, za jakých podmínek lze tuto část výbavy získat – a nelitujte pár desítek euro.

Je to sice hodně, ale na druhou stranu jak již bylo napsáno, později to nelze doplnit. Existují samozřejmě alternativy, většinou bezdrátové, ale z vlastní zkušenosti mohu napsat, že se špatně slaďují s některými autorádii a špatně se nachází místo pro jejich umístnění.

Přední zatemnění

Standardem je dnes výrobek od Remis, ale ten má jednu zásadní nevýhodu – horní pojezd je zakryt plastem a ten snižuje světlou výšku předního okna o cca 3 cm. Zdá se to málo, ale vzhledem k tomu, že se v Ducatu sedí dost vysoko, mohou vyšší postavy pociťovat určitý diskomfort – jejich oči jsou zkrátka dost vysoko.

Alternativou je pak starší řešení od Dometicu, kdy se roleta chytá za pření sluneční clony, nevyžaduje tedy montáž žádného zvláštního úchytu v horní části skla. jedná se ale o řešení dražší než Remis. A pozor, Dometic má nový model, který vyžaduje i horní část a ta je masivnější než ta od Remis a situace je zde tedy ještě horší.

Tvar kufru

Pokud chcete jezdit i v zimě na hory, jde dobre zohlednit při výběry dodávky i tvar kufru, aby se vám tam lyže vešly. Pokud jsou postele na délku vozu, není to většinou problém a lyže či snowboard se většinou do kufru vejdou – to se týká dodávek 6.4m.

Pokud jsou ale postele napříč (většinou u vozů délky do 6 metrů), tak výbava pak vyčnívá až do uličky a dle řešení dispozice vozu omezuje nejen pohyb v uličce, ale zabraňuje i otevírání skříněk či lednice. Ideální je pak možnost umístit lyže napříč, ale tomu musí být uzpůsobeno řešení zavazadlového prostoru. Hodně vozů má boční část využitou až na doraz, tj, k zadním dveřím a prostor je tak úzký. Vhodné je, pokud boční skříňky, sloužící většinou k uložení plynových lahví a nádrží na vodu, končí ještě před koncem vozu a vytvářejí tak dostatečný prostor pro uložení zimní sportovní výbavy. Jen pozor, toto řešení často znamená, že bude obtížnější přístup k plynovým lahvím – což nemusí být na překážku, pokud máte naftové topení a plyn máte pouze na vaření. I 5kg lahev vydrží dlouho. Duo nebo mono regulátor s nárazovým senzorem je pak ale nutností – nemusíte plynovou lahev před jízdou zavírat (více ve článku Plyn ve vestavbě: zkušenosti) Popřípadě může být plynová lahev pouze na vaření umístněná v kuchyni, s přístupem přes dvířka v zadní stěně skříňky (objeví se po otevření bočních posuvných dveří).

Výše uvedené se ale týká především sjezdových lyží, u běžek, které bývají citelně delší, nepomůže asi žádné z uvedených řešení.

3 komentáře: “Drobnosti kolem výběru vestavby”

 1. K tomu zavazadlovému prostoru… Pokud někdo potřebuje dostat do garáže fakt maximum, tak doporučuji podívat se na Vantourer (https://www.vanisti.cz/modely-obytnych-dodavek/vantourer-skutecne-inovativni-model/). Tam dal výrobce nádrž na čerstvou vodu pod podlahu místo rezervy (nádrž je už v základní výbavě izolovaná a vyhřívaná) a standardně montuje naftové topení (tedy odpadná nutnost velkých plynových lahví), takže kufr je i u 6m modelu ohromný!

  To se mi líbí

  1. Jj, to je pravda, ale zase na druhou stranu ta chybějící rezerva mi přijde jako velký mínus. Asi bych za ni kufr neměnil – ale Vantoureru se daří, takže to má asi hodně lidí jinak

   To se mi líbí

   1. Mně je na nich hrozně sympatické, že dělají věci nově a jinak, než konkurence. Jsou v těhle inovacích odvážní. Všichni ostatní jedou hodně na jistotu a mít to sundané nálepky, tak málokdo na první dobrou pozná, co je to za výrobce. V tomhle ohledu se mi taky hodně líbí Affinity Camper Van (https://www.vanisti.cz/modely-obytnych-dodavek/affinity-camper-van-naloz-inovaci/). Je to už hodně jiné, než standardní dodávka a dokážu na tom najít řadu nevýhod, ale ta odvaha, nápady a provedení – klobou dolů!

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: