Drobnosti kolem výběru vestavby

Na webu vanisti.cz vycházel před nedávnem povedený seriál o výběru obytné dodávky od výrobce Possl. Jednotlivé díly obsahují spousty užitečných postřehů ohledně výbavy a rozložení obytné dodávky. Tímto bych rád přidal jen pár dalších drobností, které nejsou až tak důležité a rozhodující, ale i tak mohou přispět buď k lepšímu uživatelskému komfortu a nebo ke zvýšení užitkové hodnoty vozidla.

Ovládání rádia

Pokud je to možné, je dobré si při koupi vozu připlatit za dálkové ovládání rádia na volantu. Pozdější doplnění není snadné a ovládání zvýší komfort obsluhy rádia. To je umístněné poměrně daleko a tak ruční ovládání není tak pohodlné jako v případě osobního vozu – ovládáací prvky jsou pro řidiče daleko.

Příplatek u Fiatu Ducato je cca 1.000 korun, bohužel ale jen v sadě s jejich autorádiem, což cenu zvyšuje o dalších cca 9.000 Kč. Podobná přirážka je i u Citroenu Jumper. Prodejce vestavby však může často nabídnout jinou cenu, například pro vozy Clever je příplatek za ovládání na volantu cca €140, tj, cca 3.800 Kč. U vozu Knaus je pak priplatek €80 bez DPH, pro fiat je to pak součástí balíčku FIAT společně s klimatizací, airbagem spolujezdce, tempomatem, výškově nastavitelným sedadlem řidiče a elektricky ovládanými a vyhřívanými zrcátky.  Zkrátka před koupí se poraďte s prodejcem, za jakých podmínek lze tuto část výbavy získat – a nelitujte pár desítek euro.

Je to sice hodně, ale na druhou stranu jak již bylo napsáno, později to nelze doplnit. Existují samozřejmě alternativy, většinou bezdrátové, ale z vlastní zkušenosti mohu napsat, že se špatně slaďují s některými autorádii a špatně se nachází místo pro jejich umístnění.

Přední zatemnění

Standardem je dnes výrobek od Remis, ale ten má jednu zásadní nevýhodu – horní pojezd je zakryt plastem a ten snižuje světlou výšku předního okna o cca 3 cm. Zdá se to málo, ale vzhledem k tomu, že se v Ducatu sedí dost vysoko, mohou vyšší postavy pociťovat určitý diskomfort – jejich oči jsou zkrátka dost vysoko.

Alternativou je pak starší řešení od Dometicu, kdy se roleta chytá za pření sluneční clony, nevyžaduje tedy montáž žádného zvláštního úchytu v horní části skla. jedná se ale o řešení dražší než Remis. A pozor, Dometic má nový model, který vyžaduje i horní část a ta je masivnější než ta od Remis a situace je zde tedy ještě horší.

Tvar kufru

Pokud chcete jezdit i v zimě na hory, jde dobre zohlednit při výběry dodávky i tvar kufru, aby se vám tam lyže vešly. Pokud jsou postele na délku vozu, není to většinou problém a lyže či snowboard se většinou do kufru vejdou – to se týká dodávek 6.4m.

Pokud jsou ale postele napříč (většinou u vozů délky do 6 metrů), tak výbava pak vyčnívá až do uličky a dle řešení dispozice vozu omezuje nejen pohyb v uličce, ale zabraňuje i otevírání skříněk či lednice. Ideální je pak možnost umístit lyže napříč, ale tomu musí být uzpůsobeno řešení zavazadlového prostoru. Hodně vozů má boční část využitou až na doraz, tj, k zadním dveřím a prostor je tak úzký. Vhodné je, pokud boční skříňky, sloužící většinou k uložení plynových lahví a nádrží na vodu, končí ještě před koncem vozu a vytvářejí tak dostatečný prostor pro uložení zimní sportovní výbavy. Jen pozor, toto řešení často znamená, že bude obtížnější přístup k plynovým lahvím – což nemusí být na překážku, pokud máte naftové topení a plyn máte pouze na vaření. I 5kg lahev vydrží dlouho. Duo nebo mono regulátor s nárazovým senzorem je pak ale nutností – nemusíte plynovou lahev před jízdou zavírat (více ve článku Plyn ve vestavbě: zkušenosti) Popřípadě může být plynová lahev pouze na vaření umístněná v kuchyni, s přístupem přes dvířka v zadní stěně skříňky (objeví se po otevření bočních posuvných dveří).

Výše uvedené se ale týká především sjezdových lyží, u běžek, které bývají citelně delší, nepomůže asi žádné z uvedených řešení.

 1. K tomu zavazadlovému prostoru… Pokud někdo potřebuje dostat do garáže fakt maximum, tak doporučuji podívat se na Vantourer (https://www.vanisti.cz/modely-obytnych-dodavek/vantourer-skutecne-inovativni-model/). Tam dal výrobce nádrž na čerstvou vodu pod podlahu místo rezervy (nádrž je už v základní výbavě izolovaná a vyhřívaná) a standardně montuje naftové topení (tedy odpadná nutnost velkých plynových lahví), takže kufr je i u 6m modelu ohromný!

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar

   Jj, to je pravda, ale zase na druhou stranu ta chybějící rezerva mi přijde jako velký mínus. Asi bych za ni kufr neměnil – ale Vantoureru se daří, takže to má asi hodně lidí jinak

   To se mi líbí

   1. Mně je na nich hrozně sympatické, že dělají věci nově a jinak, než konkurence. Jsou v těhle inovacích odvážní. Všichni ostatní jedou hodně na jistotu a mít to sundané nálepky, tak málokdo na první dobrou pozná, co je to za výrobce. V tomhle ohledu se mi taky hodně líbí Affinity Camper Van (https://www.vanisti.cz/modely-obytnych-dodavek/affinity-camper-van-naloz-inovaci/). Je to už hodně jiné, než standardní dodávka a dokážu na tom najít řadu nevýhod, ale ta odvaha, nápady a provedení – klobou dolů!

    To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: