Na webu vanisti.cz vycházel před nedávnem povedený seriál o výběru obytné dodávky od výrobce Possl. Jednotlivé díly obsahují spousty užitečných postřehů ohledně výbavy a rozložení obytné dodávky. Tímto bych rád přidal jen pár dalších drobností, které nejsou až tak důležité a rozhodující, ale i tak mohou přispět buď k lepšímu uživatelskému komfortu a nebo ke zvýšení užitkové hodnoty vozidla.
Ovládání rádia
Pokud je to možné, je dobré si při koupi vozu připlatit za dálkové ovládání rádia na volantu. Pozdější doplnění není snadné a ovládání zvýší komfort obsluhy rádia. To je umístněné poměrně daleko a tak ruční ovládání není tak pohodlné jako v případě osobního vozu – ovládáací prvky jsou pro řidiče daleko.
Příplatek u Fiatu Ducato je cca 1.000 korun, bohužel ale jen v sadě s jejich autorádiem, což cenu zvyšuje o dalších cca 9.000 Kč. Podobná přirážka je i u Citroenu Jumper. Prodejce vestavby však může často nabídnout jinou cenu, například pro vozy Clever je příplatek za ovládání na volantu cca €140, tj, cca 3.800 Kč. U vozu Knaus je pak priplatek €80 bez DPH, pro fiat je to pak součástí balíčku FIAT společně s klimatizací, airbagem spolujezdce, tempomatem, výškově nastavitelným sedadlem řidiče a elektricky ovládanými a vyhřívanými zrcátky. Zkrátka před koupí se poraďte s prodejcem, za jakých podmínek lze tuto část výbavy získat – a nelitujte pár desítek euro.
Je to sice hodně, ale na druhou stranu jak již bylo napsáno, později to nelze doplnit. Existují samozřejmě alternativy, většinou bezdrátové, ale z vlastní zkušenosti mohu napsat, že se špatně slaďují s některými autorádii a špatně se nachází místo pro jejich umístnění.
alternativa ovládání alternativa ovládání alternativa k ovládání originální ovládání
Přední zatemnění
Standardem je dnes výrobek od Remis, ale ten má jednu zásadní nevýhodu – horní pojezd je zakryt plastem a ten snižuje světlou výšku předního okna o cca 3 cm. Zdá se to málo, ale vzhledem k tomu, že se v Ducatu sedí dost vysoko, mohou vyšší postavy pociťovat určitý diskomfort – jejich oči jsou zkrátka dost vysoko.
Alternativou je pak starší řešení od Dometicu, kdy se roleta chytá za pření sluneční clony, nevyžaduje tedy montáž žádného zvláštního úchytu v horní části skla. jedná se ale o řešení dražší než Remis. A pozor, Dometic má nový model, který vyžaduje i horní část a ta je masivnější než ta od Remis a situace je zde tedy ještě horší.
Dometic, zdroj – internet
Tvar kufru
Pokud chcete jezdit i v zimě na hory, jde dobre zohlednit při výběry dodávky i tvar kufru, aby se vám tam lyže vešly. Pokud jsou postele na délku vozu, není to většinou problém a lyže či snowboard se většinou do kufru vejdou – to se týká dodávek 6.4m.
Pokud jsou ale postele napříč (většinou u vozů délky do 6 metrů), tak výbava pak vyčnívá až do uličky a dle řešení dispozice vozu omezuje nejen pohyb v uličce, ale zabraňuje i otevírání skříněk či lednice. Ideální je pak možnost umístit lyže napříč, ale tomu musí být uzpůsobeno řešení zavazadlového prostoru. Hodně vozů má boční část využitou až na doraz, tj, k zadním dveřím a prostor je tak úzký. Vhodné je, pokud boční skříňky, sloužící většinou k uložení plynových lahví a nádrží na vodu, končí ještě před koncem vozu a vytvářejí tak dostatečný prostor pro uložení zimní sportovní výbavy. Jen pozor, toto řešení často znamená, že bude obtížnější přístup k plynovým lahvím – což nemusí být na překážku, pokud máte naftové topení a plyn máte pouze na vaření. I 5kg lahev vydrží dlouho. Duo nebo mono regulátor s nárazovým senzorem je pak ale nutností – nemusíte plynovou lahev před jízdou zavírat (více ve článku Plyn ve vestavbě: zkušenosti) Popřípadě může být plynová lahev pouze na vaření umístněná v kuchyni, s přístupem přes dvířka v zadní stěně skříňky (objeví se po otevření bočních posuvných dveří).
Výše uvedené se ale týká především sjezdových lyží, u běžek, které bývají citelně delší, nepomůže asi žádné z uvedených řešení.