Hmotnost a vážení

Upozornění: údaje uváděné v článku nejsou ověřené a mohou se lišit, text budu měnit dle aktuálních poznatků

 • aktualizace 16.10.2021 – pokuta v Rakousku
 • aktualizace 8.8.2022 – vážení v Rakousku
 • aktualizace 19.2.2023 – zkušenosti Rakousko 2022
 • aktualiza e 10.3.2023 – vážení Rakousko, A5 2023
 1. Jak na doložnost
 2. Kde se nechat zvážit
  1. V zahraničí
 3. Vážení a pokuty
  1. Česká republika
  2. Evropa – mapa vážnic
  3. Rakousko
   1. Kde se váží
   2. Pokuty
    1. Tyrolsko
    2. Korutany
    3. Dolní Rakousy
   3. Zkušenosti ze sociálních sítí
    1. Do roku 2020
    2. Rok 2021
    3. Rok 2022
    4. Rok 2023
   4. K Rakousku ještě pár osobních subjektivních poznámek:
   5. Rakousko a pokuty obecně
  4. Německo
   1. Německo a pokuty obecně
  5. Švýcarsko
  6. Itálie
 4. Závěr

Hmotnost naloženého obytného vozu je zejména o prázdninách můrou mnoha řidičů. Tuší, že limit 3.500 kg asi nesplňují a bojí se případných pokut. Třeba při půjčení vozu z půjčovny, když to byla alkovna a jeli jsme v 6, jsem věděl, že jsem hluboce přes 3.800 kg a myslím, že jsem nebyl v tomto žádná výjimka.

Po koupi vlastní obytné vestavby jsem ji hned nechal zvážit, doložnost cca 600 kg asi není špatná – vážil jsem vůz bez posádky a řidiče, do tří čtvrtě naplněné vodou a plnou nádrží nafty. Domontoval jsem dosud cca 40 kg doplňků – počítám, že plně naložení, s koly a zásobami, jsme stále pod 3.500kg. V případě nouze lze vypustit vodu, to je hned cca 60-80 kg dolů (vyrážím s plnou zásobou vody – většinou nechci někde v noci před spaním hledat možnost naplnit si nádrž na vodu)

Beru to tak, že techniky je auto stavěné minimálně na 3.850 kg při rychlosti cca 150 km/h, dost lidí má i tzv. heavy podvozky na 4.500 kg, tedy technicky vzato není překročení hmotnosti až tak velké riziko (mimo podvozku si ale zkontrolujte i index nosnosti vašich pneumatik). Obytné vozy jezdí většinou výrazně pomaleji a s větším odstupem, protože to brzdí hůře než osobní auto. Zkrátka není to závodník.

Jak na doložnost

 • Pokud vás tedy hmotnost trápí, je prvním krokem výběr a koupě vozu s vysokou doložností a velmi střídmý výběr doplňků. Po převzetí vozu doporučuji si jej hned převážit, ať víte na čem jste.
 • Druhým krokem může být převážení rodiny a nasazení diet a redukčních činností (zkráceně a zjednodušeně se více hýbat). V rámci čtyřčlenné rodiny lze takto získat i 50 a více kilogramu k dobru. Vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám lze toto navýšení doložnosti realizovat v předstihu, bez nutnosti vůz fyzicky vlastnit (ostatně pořizovací cena vysněného domečku na kolečkách může sama od sebe vést ke snížení výdajové položky Potraviny v rodinném rozpočtu) (tenhle bod je ale ve výčtu spíše pro odlehčení tématu)
 • Třetím krokem je pečlivý výběr věcí, které s sebou vezmu a veškerého dalšího vybavení.
 • Čtvrtou možností je pořízení nebržděného vozíku do 750 kg, který lze legálně táhnout i s řidičským průkazem skupiny B a který zvedne doložnost o cca 550 kg. Tohle řešení vídávám v poslední době častěji než kdykoliv předtím. (vyplývá to ze zákona 361/2000, §80a a platí to v celé EU, neboť je to jen implementace evropské směrnice – článek 4 )
 • Pátou možností je pak vůz s ofiko hmotností nad 3.5t, zde je potřeba počítat s výdaji na mýto (ČR, Rakousko, Polsko) a nutností ŘP skupiny C/C1.

Nějaké stručné shrnutí ohledně hmotnosti a dalších věcí lze nalézt třeba v článku Porovnání užitečného zatížení obytných automobilů: Kolik si vzít s sebou? Při testech v časopise Camping, Cars& Caravans redaktoři vozy vždy váží a uvádí doložnost – veselé čtení to zrovna není, rezerva cca 100-200 kg při 4 lidech je jen u polointegrálů bez předních spouštěcích postel (pro spaní ve 4 je nutno rozložit přední sedadla).

Někteří bloggeři pak o doložnosti svých vozů píšou otevřeně, například na webu Náš parťák obytňák – doporučuji si to přečíst.

Kde se nechat zvážit

Pokud po přečtení výše uvedeného zapřemýšlíte, kde se nechat zvážit, tak v ČR to obecně jde v pískovnách, kamenolomech a sběrných dvorech/kovošrotech. Ceny se dost liší, od zadarmo, přes pár desetikorun až po cca 200 Kč. V Brně vím o dvou místech, kde vás nechají zvážit:

 • Sběrné suroviny na Líšeňské ulici
 • Metalšrot na Železné, v Horních Heršpicích, cena 200 Kč, vystaví doklad‘

A pak ještě:

 • obec Olbramkostel 137 u Znojma přímo u státní silnice směr Jihlava- Hatě , každý všední den od 7 – 16 hod

V zahraničí

Pokud náhodou budete v Itálii, je zde poměrně široká síť veřejných vah, kde se můžete za €2-4 nechat zvážit, stačí si v google maps zadat „pesa pubblica“ (po kliknutí se otevře mapa s vyhledanými místy v Itálii.

Ve Švýcarsku je mapka míst na vážení zde (pozor, není to mapka, kde se váží kvůli pokutám, ale míst, kde si můžete nechat zadarmo nebo za poplatek vůz převážit).

Vážení a pokuty

Česká republika

U nás asi můžeme být zatím v klidu. Jakékoliv automatizované vážení je omezeno na nákladní vozy a policejní akce s mobilními vahami nejsou časté. Co se mi podařilo dohledat, tak za rok 2016 bylo u nás zváženo necelých 1400 vozidel v kategorii od 3.5t, nikde navíc není uvedeno, zda se nejednalo o dodávky. Přetížení vozu kategorie M1 (tedy i obytného) je přestupek, maximální sankce je 2-2500 Kč, žádné body. Tvrzení, že se to považuje za řízení bez příslušného oprávnění (např.C) je jen fáma. Ale pozor, pokud máte vozidlo kategorie N1 – tam jsou sankce za přetížení citelně vyšší.

Na Facebooku je skupina VÁHY na cestách, kde se uveřejňují informace o aktuálním vážení, ale primární zaměření skupiny je na nákladní dodávky.

Horší je to v zahraničí, strašákem jsou zejména dvě země, Rakousko a Švýcarsko a to díky výši pokut. Přehled toho, co hrozí, následuje – údaje v kg jsou počítány pro dovolenou hmotnost 3500 kg, některé obytné vozy ale mají nejvyšší přípustnou hmotnost jen 3.300 kg, tam je třeba si čísla příslušně upravit

Váží se i v dalších zemích, vybral jsem jen tři převážně německy mluvící země, je alespoň vidět, jak odlišný přístup může v této otázce být.

Evropa – mapa vážnic

Poláci si udělali mapku pevných vážnic v Evropě. Dostupná je zde:

Rakousko

Pokud se vážení bojíte, tak nejreálněji asi hrozí z nejbližších zemí v Rakousku, mapa jejich vážnic je zde (mapu vytvořil a udržuje Zdeněk Janáček na serveru Bydlíkem Evropou) :

Kde se váží

Vážení v Rakousku probíhá zejména na dálničních vážnicích (viz mapky, ať již evropská a nebo jen ta pro Rakousko), popřípadě na některých přechodech. Nejčastěji se ale stahují jen nákladní vozy nad určitou hmotnost – viz následující obrázek a piktogram nákladního vozu s hmotností nad 2.8t. Pokud svítí, na vážení s obytným vozem nemusíte. Pokud ale tento piktogram nesvítí a není tam žádné jiné omezení (mohou stahovat provoz jen nad určitou hmotnost a nebo například jen autobusy), máte smůlu a měli byste odbočit na váhu.

V případě stahování celéhoi provozu z dálnice se ale může jednat jen o kontrolu dálniční známky či jinou policejní akci (zažívám alespoň jednou za rok).

Oblíbeným místem pro hromadné svádění dopravy je například směr Tarvisio – Villach na A2, kde je obrovské parkoviště napojené na dálnici a Rakušané zde s oblibou svádějí veškerý provoz z Itálie mimo dálnici, obvykle ale následuje pouze kontrola dálniční známky. Ale občas se zde i váží, z celého Rakouska zde máte asi největší šanci, že zažijete i vážení s obytným autem.

Ale váží se i mimo tyto pevné vážnice , policie může využít například mobilní váhy – a děje se tak, ne často, ale ano. Popřípadě dělají akci přímo na hraničním přechodu. Objíždění vážnic na dálnici tak není úplně 100% řešením.

Pokuty

Uvádí se, že pokud se překročí hmotnost o více než 2% (tj. 3.570 kg) , může být další cesta zakázána. Zároveň jsou ty dvě procenta často bráno jako tolerance (neoficiální). V diskuzích pak někteří straší sazbou €1 za 1kg přes váhu, ale pokuty jsou zhruba následující:

PřekročeníPokuta (maximální)
méně než 5% (cca do 3.675 kg)€ 90
5.1% – 10% (do 3.850 kg)€ 170
10.1%-15% (do 4.025 kg)€ 210
více jak 15%správní řízení, individuálně, do €5.000
zdroj: https://www.reisemobil-international.de/ratgeber/wohnmobil-ueberladen-strafe/ a další

Poznámka: některé zdroje udávají jako nejmenší pokutu u přetížení částku € 36 a dále nutnost uhradit náklady na vážení či vykládku přebytečného nákladu. Jiné zdroje pak jako minimální pokutu uvádějí právě těch €90.

Slovíčko zhruba je důležité – v Rakousku je prý až 80 institucí, které mohou vážit a udělovat pokuty. Neexistuje žádný jednotný ceník, omezení a hrubá pravidla jsou dány zákonem. Dostat se ke konkrétním ceníkům je tak poměrně obtížné, po dlouhé korespondenci jsem získal odpovědi jen z policejních oddělení z Dolních Rakous, Korutan a Tyrolska. Některé jsou konkrétní, některé méně, snažil jsem se získat alespoň informaci o pokutě za přetížení do 10%.

Tyrolsko
Korutany
Dolní Rakousy

Zkušenosti ze sociálních sítí

Zmíněné částky podporují i některé zkušenosti, které jsem nalezl na Facebooku a na serveru Caravan24 – je vidět, že se nevyplatí jít u 3.5t vozu přes hmotnost 4t – to už může být drahé:

Do roku 2020

(aktualizace 17.7.2020) – po uveřejnění článku se v diskuzích na FB objevily další zkušenosti, ty vyloženě osobní a detailnější jsou tady (příspěvky bez detailů a nebo typu „jeden známý říkal“ zahrnuty nejsou:

Rok 2021

Aktualizace říjen, listopad 2020, červen 2021, pokuta €140 za 320 kg přes 3500 kg, dálnice A2, směr z Itálie před Villachem:

Rok 2022

Rok 2023

Karavanista byl zvážen na dálnici A5 (Schrick, Mistelbach) v únoru 2023, čtvrtek, pracovní den v 22:30. Navážené 3.900 kg, odmítli je pustit dále a museli snížit hmotnost o 350 kg – vypuštění vody, část posádky šla kus pěšky, pokuta v přepočtu cca 5.000 Kč. Není si jistý, zda při navádění na vážnici nebylo jen omezení na nákladní vozidla. Příspěvek i následná diskuze na fb zde.K Rakousku ještě pár osobních subjektivních poznámek:

 • Zatím jsem se nikdy nesetkal s vážením obytek, dokonce v prosinci minulého roku někdo zveřejnil, že se na vážnici na A5 u Mistelbachu váží – daným místem jsem v daném okamžiku projížděl, vážnice byla zhasnutá a bez známek života.
 • V diskuzích lidé píší, že ví o někom, kdo dostal pokutu – známý, příbuzný – ale přímou zkušenost má málo lidí. Pokud ale má dotyčný vlastní zkušenost, následně přizná, že tam jel s náklaďákem (dodávkou), v jednom případě se mi povedlo z dotyčného vymámit i kopii pokuty – a jak jsem následně zjistil, nebyla za přetížení, ale za technický stav vozu.
 • Někteří lidé uvádějí, že jim při přetížení pomohlo k nižší pokutě vlastnictví C řidičáku. Že se v Rakousku zohlední řidičák při překročení hmotnosti jsem se dočetl i na stránkách rakouského kemping clubu – jen se mi ji nepodařilo nijak ověřit – osobně tomu moc nevěřím, nemá to moc logiky, naopak držitel céčka by měl být více uvědomělý: https://www.campingclub.at/ueberladung_von…

Výše uvedené ale neznamená, že se kontroly obytných aut neprovádějí, viz například tento článek. a nebo úryvky z diskuzí výše. Možná mám zkrátka jen štěstí, do Rakouska vyrážíme obvykle odpoledne, první vážnici tak míjím mezi 17-19 hodinou a asi už mají „po šichtě“.

Rakousko a pokuty obecně

Pokuty obecně – přijde mi, že nalezení výše pokuty k čemukoliv je v Rakousku komplikované. Základní přehled pro majitele obytných vozů ohledně například stání lze nalézt tady:

(český překlad je asi tady tenhle článek na All4Camper – i když tam není zdroj uveden)

Pravidla pro vjíždění do lesa jsou popsány tady:

Obecný přehled pokut pak tady:

Německo

Tolerance je 5% (do 3.675 kg), pak začínají následující pokutyjak je vidět, tak v Německu se vážení moc bát nemusíte – ale pozor, pokuty pro nákladní auta jsou citelně vyšší :

PřekročeníPokuta
5.1 -10% (od 3.675 do 3.850 kg)€ 10
10.1% – 15% (do 4.025 kg)€ 30
15.1%- 20% (do 4200 kg)€ 35
20.1%- 25% (do 4.375 kg)€ 95 + 1 bod
25.1% – 30% (do 4550 kg)€ 140 + 1 bod
více než 30.1%€ 235 + 1 bod
Zdroj: https://www.promobil.de/tipp/ueberladung-gewicht-wohnmobil-strafen/

Německo a pokuty obecně


Aktuální kalkulačku pokut za různé dopravní přestupky lze nalézt na stránkách bussgeld-info zde a výše uvedenou tabulku pak v originále zase tady.

Švýcarsko

Oficiálně se uvádí, že neexistuje žádná tolerance, ale zároveň se počítá s nejistotou měřícího zařízení 3% (tj. cca 3.600 kg) .

I způsob výpočtu pokuty je trochu složitější, často se měří celková hmotnost a zatížení na nápravu, pokuty se sčítají. Tj. překročení hmotnosti do 100 kg a zároveň překročení zatížení nápravy do 100kg je pokuta 200 CHF.

PřekročeníPokuta
do 100 kg (do 3.600 kg, při 3% nejistoty je to 3.700 kg )100 CHF
do 5% (od 3.600 do 3.675 kg, při 3% nejistoty pak 3.700 – 3.780 kg)200 CHF
zdroj:
https://www.tcs.ch/de/camping-reisen/camping-insider/ratgeber/sicheres-reisen/ueberladung-von-wohnmobil-oder-wohnwagen.php
a
https://www.womoblog.ch/Blog/Reisebericht/%C3%9Cbergewicht-kann-teuer-kommen/596/

Itálie

Tolerance je cca 5%, při překročení následujíc pokuty. Při překročení o více jak 10% pak není možné pokračovat v jízdě, dokud nedojde ke snížení hmotnosti. Zde je tabulka z dokumentu italského sdružení Camper Club Italiano – hmotnosti se zaokrouhlují směrem nahoru na celé 100kg a příklady hraniční hmotnosti jsou vztaženy k základu – 3500 kg nejvyšší přípustné hmotnosti

hmotnostpokuta odpokuta dobodypoznámka
do 5%do 3700 kg
od 5% do 10%do 3900 kg€ 39 € 159-1 lze pokračovat v jízdě
od 10% do 20%do 4200 kg€ 80€ 318-2 nelze pokračovat v jízdě
od 20% do 30%do 4600 kg€ 159€ 639-3 nelze pokračovat v jízdě
nad 30%€ 398€ 1596nelze pokračovat v jízdě

Jak již bylo zmíněno, v Itálii je poměrně široká síť veřejných vah, kde se můžete za €2-4 nechat zvážit, stačí si v google maps zadat „pesa pubblica“ (po kliknutí se otevře mapa s vyhledanými místy v Itálii.

Závěr

Mne z výše uvedených tabulek plyne, že při přeložení na hmotnost někde mezi 3.600-3.650 kg si není třeba dělat těžkou hlavu. Auto to většinou zvládne a pokuty nejsou až tak drastické – rozhodně levnější než například mýto v Rakousku. Při průjezdu Rakouskem neriskovat a nejít přes 15% – hmotnost 4t je taková hraniční a v případě zvážení může vyústit ve velký problém – viz některé příspěvky na sociálních sítích.

 1. Dobrý den, mám dotaz trochu vedlejší, ale související. Mám u auta Fiat obytnou max. hmotnost 3300 kg.
  Lze nějakým způsobem zvýšit na 3500??
  Děkuji.

  To se mi líbí

  1. Co vím, tak potřebujete souhlas importéra/výrobce a ten ho prý v ČR nedá – ale zkuste se zeptat na foru Caravan24 (https://www.caravan24.cz/news.php), někdo by vám mohl dát kontakt na lidi, co by to mohli zařídit.

   To se mi líbí

  2. Nechat si udělat a zaplatit brzdnou zkoušku. Máme přetypováno z 3500 na 4500.

   To se mi líbí

   1. Dobrý den, kde lze něco takového získat? Mám auto do 3,5 ale to tam snad nikdy nebylo.. je to skoro prázdné a je tam 3,9..

    To se mi líbí

 2. Minulý týden jsem objel Rakousko dokola cca 1200 km a váhy jsem nepotkal. Řešil jsem to ještě jedeným čechem, který měl alkovnu prý si ji zvážil a prázdná měla 3600 Kg byl už 6 x v Rakousku a nikdy ho nevážili.

  To se mi líbí

  1. Děkuji za postřeh. Váhy v Rakousku jsou a občas se tam skutečně váží i obytné vozy – ale stejně jako vy, ani já jsem ještě neměl tu příležitost.

   To se mi líbí

 3. Vážili nás v Rakúsku za viednou 499 kg cez limit. Pani policajtka pozrela mavla rukou a poslala nás dalej

  To se mi líbí

 4. Co jde, objíždíme. Máme momentálně bez vody, nafty a plynu 3450kg. Konkrétně přes Rakousko jsou i hezké trasy kde se dá vyhnout vyhlášeným vážícím místům. Když chvátame, tak to riskneme a je v záloze připraveno tajné tlačítko odpojení starteru proti zlodějům s tím že auto přestalo momentálně jet. Jestli a jak to projde, se uvidí. Jinak co se týká zkušeností, tak vážili tátu s 7.4 polointegrou, jen dva lidi, dvě kola, pár hadrů,něco vody, něco v odpadu a bežné věci na hranicích z Maďar do Rakouska v Šoproni a měli 3670kg. Německy policajtovi řekl ale že ale nic neveze, jen dvě kola, tak ji mávl rukou ať jedou.

  To se mi líbí

 5. Tip na vážení v Praze je přímo vjezdová brána spalovny Malešice (levým vjezdem a domluvit se u okýnka – váha je hned ve vjezdu). Za 150Kc bez DPH i s vážním lístkem.
  A někomu možná přijde ještě užitečná kalkulačka doložnosti v mém článku na podobné téma https://www.vanisti.cz/vybava-obytnych-dodavek/hmotnost-doloznost-vecny-nepritel/

  To se mi líbí

 6. […] Ale zase zdůrazňují, neváží se tak často. Ostatně více si lze přečíst i v článku Hmotnost a vážení, kde jsou shrnuty i zkušenosti lidí s […]

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: