Hmotnost a vážení

Upozornění: údaje uváděné v článku nejsou ověřené a mohou se lišit, text budu měnit dle aktuálních poznatků

 • aktualizace 16.10.2021 – pokuta v Rakousku
 • aktualizace 8.8.2022 – vážení v Rakousku

Hmotnost naloženého obytného vozu je zejména o prázdninách můrou mnoha řidičů. Tuší, že limit 3.500 kg asi nesplňují a bojí se případných pokut. Třeba při půjčení vozu z půjčovny, když to byla alkovna a jeli jsme v 6, jsem věděl, že jsem hluboce přes 3.800 kg a myslím, že jsem nebyl výjimka.

Po koupi vlastní obytné vestavby jsem ji hned nechal zvážit, doložnost cca 600 kg asi není špatná – vážil jsem vůz bez posádky a řidiče, do tří čtvrtě naplněné vodou a plnou nádrží nafty. Domontoval jsem dosud cca 40 kg doplňků – počítám, že plně naložení, s koly a zásobami, jsme stále pod 3.500kg. V případě nouze lze vypustit vodu, to je hned cca 60-80 kg dolů (vyrážím s plnou zásobou vody – většinou nechci někde v noci před spaním hledat možnost naplnit si nádrž na vodu)

Beru to tak, že techniky je auto stavěné minimálně na 3.850 kg při rychlosti cca 150 km/h, dost lidí má i tzv. heavy podvozky na 4.500 kg, tedy technicky vzato není překročení hmotnosti až tak velké riziko (mimo podvozku si ale zkontrolujte i index nosnosti vašich pneumatik). Obytné vozy jezdí většinou výrazně pomaleji a s větším odstupem, protože to brzdí hůře než osobní auto. Zkrátka není to závodník.

Jak na doložnost

 • Pokud vás tedy hmotnost trápí, je prvním krokem výběr a koupě vozu s vysokou doložností a velmi střídmý výběr doplňků. Po převzetí vozu doporučuji si jej hned převážit, ať víte na čem jste.
 • Druhým krokem může být převážení rodiny a nasazení diet a redukčních činností (zkráceně a zjednodušeně se více hýbat). V rámci čtyřčlenné rodiny lze takto získat i 50 a více kilogramu k dobru. Vzhledem k dlouhým dodacím lhůtám lze toto navýšení doložnosti realizovat v předstihu, bez nutnosti vůz fyzicky vlastnit (ostatně pořizovací cena vysněného domečku na kolečkách může sama od sebe vést ke snížení výdajové položky Potraviny v rodinném rozpočtu) (tenhle bod je ale ve výčtu spíše pro odlehčení tématu)
 • Třetím krokem je pečlivý výběr věcí, které s sebou vezmu a veškerého dalšího vybavení.
 • Čtvrtou možností je pořízení nebržděného vozíku do 750 kg, který lze legálně táhnout i s řidičským průkazem skupiny B a který zvedne doložnost o cca 550 kg. Tohle řešení vídávám v poslední době častěji než kdykoliv předtím. (vyplývá to ze zákona 361/2000, §80a a platí to v celé EU, neboť je to jen implementace evropské směrnice – článek 4 )
 • Pátou možností je pak vůz s ofiko hmotností nad 3.5t, zde je potřeba počítat s výdaji na mýto (ČR, Rakousko, Polsko) a nutností ŘP skupiny C.

Nějaké stručné shrnutí ohledně hmotnosti a dalších věcí lze nalézt třeba v článku Porovnání užitečného zatížení obytných automobilů: Kolik si vzít s sebou? Při testech v časopise Camping, Cars& Caravans redaktoři vozy vždy váží a uvádí doložnost – veselé čtení to zrovna není, rezerva cca 100-200 kg při 4 lidech je jen u polointegrálů bez předních spouštěcích postel (pro spaní ve 4 je nutno rozložit přední sedadla).

Něktěří bloggeři pak o doložnosti svých vozů píšou otevřeně, například na webu Náš parťák obytňák – doporučuji si to přečíst.

Kde se nechat zvážit

Pokud po přečtení výše uvedeného zapřemýšlíte, kde se nechat zvážit, tak v ČR to obecně jde v pískovnách, kamenolomech a sběrných dvorech/kovošrotech. Ceny se dost liší, od zadarmo, přes pár desetikorun až po cca 200 Kč. V Brně vím o dvou místech, kde vás nechají zvážit:

 • Sběrné suroviny na Líšeňské ulici
 • Metalšrot na Železné, v Horních Heršpicích, cena 200 Kč, vystaví doklad‘

A pak ještě:

 • obec Olbramkostel 137 u Znojma přímo u státní silnice směr Jihlava- Hatě , každý všední den od 7 – 16 hod

V zahraničí

Pokud náhodou budete v Itálii, je zde poměrně široká síť veřejných vah, kde se můžete za €2-4 nechat zvážit, stačí si v google maps zadat „pesa pubblica“ (po kliknutí se otevře mapa s vyhledanými místy v Itálii.

Ve Švýcarsku je mapka míst na vážení zde (pozor, není to mapka, kde se váží kvůli pokutám, ale míst, kde si můžete nechat zadarmo nebo za poplatek vůz převážit).

Vážení a pokuty

Česká republika

U nás asi můžeme být zatím v klidu. Jakékoliv automatizované vážení je omezeno na nákladní vozy a policejní akce s mobilními vahami nejsou časté. Co se mi podařilo dohledat, tak za rok 2016 bylo u nás zváženo necelých 1400 vozidel v kategorii od 3.5t, nikde navíc není uvedeno, zda se nejednalo o dodávky. Přetížení vozu kategorie M1 (tedy i obytného) je přestupek, maximální sankce je 2-2500 Kč, žádné body. Tvrzení, že se to považuje za řízení bez příslušného oprávnění (např.C) je jen fáma. Ale pozor, pokud máte vozidlo kategorie N1 – tam jsou sankce za přetížení citelně vyšší.

Na facebooku je skupina VÁHY na cestách, kde se uveřejňují informace o aktuálním vážení, ale primární zaměření skupiny je na nákladní dodávky.

Horší je to v zahraničí, strašákem jsou zejména dvě země, Rakousko a Švýcarsko a to díky výši pokut. Přehled toho, co hrozí, následuje – údaje v kg jsou počítány pro dovolenou hmotnost 3500 kg, některé obytné vozy ale mají nejvyšší přípustnou hmotnost jen 3.300 kg, tam je třeba si čísla příslušně upravit

Váží se i v dalších zemích, vybral jsem jen tři převážně německy mluvící země, je alespoň vidět, jak odlišný přístup může v této otázce být.

Evropa

Poláci si udělali mapku pevných vážnic v Evropě. Dostupná je zde:

Rakousko

Pokud se vážení bojíte, tak nejreálněji asi hrozí z nejbližších zemí v Rakousku, mapa jejich vážnic je zde (mapu vytvořil a udržuje Zdeněk Janáček na serveru Bydlíkem Evropou) :

Uvádí se, že pokud se překročí hmotnost o více než 2% (tj. 3.570 kg) , může být další cesta zakázána. Zároveň jsou ty dvě procenta často bráno jako tolerance (neoficiální). V diskuzích pak někteří straší sazbou €1 za 1kg přes váhu – ale pokuty jsou zhruba následující:

PřekročeníPokuta (maximální)
méně než 5% (cca do 3.675 kg)€ 90
5.1% – 10% (do 3.850 kg)€ 170
10.1%-15% (do 4.025 kg)€ 210
více jak 15%správní řízení, individuálně, do €5.000
zdroj: https://www.reisemobil-international.de/ratgeber/wohnmobil-ueberladen-strafe/ a další

Poznámka: některé zdroje udávají jako nejmenší pokutu u přetížení částku € 36 a dále nutnost uhradit náklady na vážení či vykládku přebytečného nákladu. Jiné zdroje pak jako minimální pokutu uvádějí právě těch €90.

Slovíčko zhruba je důležité – v Rakousku je prý až 80 institucí, které mohou vážit a udělovat pokuty. Neexistuje žádný jednotný ceník, omezení a hrubá pravidla jsou dány zákonem. Dostat se ke konkrétním ceníkům je tak poměrně obtížné, po dlouhé korespondenci jsem získal odpovědi jen z policejních oddělení z Dolních Rakous, Korutan a Tyrolska. Některé jsou konkrétní, některé méně, snažil jsem se získat alespoň informaci o pokutě za přetížení do 10%.

Tyrolsko

Korutany

Dolní Rakousy

Zkušenosti ze sociálních sítí

Zmíněné částky podporují i některé zkušenosti, které jsem nalezl na facebooku a na Caravan24 – je vidět, že se nevyplatí jít u 3.5t vozu přes hmotnost 4t – to už může být drahé:

(aktualizace 17.7.2020) – po uveřejnění článku se v diskuzích na FB objevily další zkušenosti, ty vyloženě osobní a detailnější jsou tady (příspěvky bez detailů a nebo typu „jeden známý říkal“ zahrnuty nejsou:

Aktualizace říjen, listopad 2020, červen 2021

Pokuta €140 za 320 kg přes 3500 kg, dálnice A2, směr z Itálie před Villachem

Aktualizace 2022:

Kde se váží

Vážení v Rakousku probíhá zejména na dálničních vážnicích, nejčastěji se ale stahují jen nákladní vozy – viz následující obrázek a piktogram nákladního vozu. Pokud svítí, na vážení s obytným vozem nemusíte. Pokud ale tento piktogram nesvítí, máte smůlu a měli byste odbočit. Může se ale jednat jen o kontrolu dálniční známky či jinou policejní akci – pravidelně zažívám alespoň jednou za rok. Oblíbeným místem pro hromadné svádění dopravy je například směr Tarvisio – Villach na A2, kde je obrovské parkoviště napojené na dálnici a Rakušané zde s oblibou svádějí veškerý provoz z Itálie mimo dálnici, obvykle ale následuje pouze kontrola dálniční známky.

Ale váží se i mimo, policie může využít například mobilní váhy – a děje se tak, ne často, ale ano. Popřípadě dělají akci přímo na hraničním přechodu. Objíždění vážnic na dálnici tak není úplně 100% řešením.

K Rakousku ještě pár osobních subjektivních poznámek:

 • Zatím jsem se nikdy nesetkal s vážením obytek, dokonce v prosinci minulého roku někdo zveřejnil, že se na vážnici na A5 u Mistelbachu váží – daným místem jsem v daném okamžiku projížděl, vážnice byla zhasnutá a bez známek života.
 • V diskuzích lidé píší, že ví o někom, kdo dostal pokutu – známý, příbuzný – ale přímou zkušenost má málo lidí. Pokud ale má dotyčný vlastní zkušenost, následně přizná, že tam jel s náklaďákem (dodávkou), v jednom případě se mi povedlo z dotyčného vymámit i kopii pokuty – a jak jsem následně zjistil, nebyla za přetížení, ale za technický stav vozu.
 • Někteří lidé uvádějí, že jim při přetížení pomohlo k nižší pokutě vlastnictví C řidičáku. Že se v Rakousku zohlední řidičák při překročení hmotnosti jsem se dočetl i na stránkách rakouského kemping clubu – jen se mi ji nepodařilo nijak ověřit – osobně tomu moc nevěřím, nemá to moc logiky, naopak držitel céčka by měl být více uvědomělý: https://www.campingclub.at/ueberladung_von…

Výše uvedené ale neznamená, že se kontroly obytných aut neprovádějí, viz například tento článek. a nebo úryvky z diskuzí výše. Možná mám zkrátka jen štěstí, do Rakouska vyrážíme obvykle odpoledne, první vážnici tak míjím mezi 17-19 hodinou a asi už mají „po šichtě“.

Rakousko a pokuty obecně

Pokuty obecně – přijde mi, že nalezení výše pokuty k čemukoliv je v Rakousku komplikované. Základní přehled pro majitele obytných vozů ohledně například stání lze nalézt tady:

(český překlad je asi tady tenhle článek na All4Camper – i když tam není zdroj uveden)

Pravidla pro vjíždění do lesa jsou popsány tady:

Obecný přehled pokut pak tady:

Německo

Tolerance je 5% (do 3.675 kg), pak začínají následující pokutyjak je vidět, tak v Německu se vážení moc bát nemusíte – ale pozor, pokuty pro nákladní auta jsou citelně vyšší :

PřekročeníPokuta
5.1 -10% (od 3.675 do 3.850 kg)€ 10
10.1% – 15% (do 4.025 kg)€ 30
15.1%- 20% (do 4200 kg)€ 35
20.1%- 25% (do 4.375 kg)€ 95 + 1 bod
25.1% – 30% (do 4550 kg)€ 140 + 1 bod
více než 30.1%€ 235 + 1 bod
Zdroj: https://www.promobil.de/tipp/ueberladung-gewicht-wohnmobil-strafen/

Německo a pokuty obecně


Aktuální kalkulačku pokut za různé dopravní přestupky lze nalézt na stránkách bussgeld-info zde a výše uvedenou tabulku pak v originále zase tady.

Švýcarsko

Oficiálně se uvádí, že neexistuje žádná tolerance, ale zároveň se počítá s nejistotou měřícího zařízení 3% (tj. cca 3.600 kg) .

I způsob výpočtu pokuty je trochu složitější, často se měří celková hmotnost a zatížení na nápravu, pokuty se sčítají. Tj. překročení hmotnosti do 100 kg a zároveň překročení zatížení nápravy do 100kg je pokuta 200 CHF.

PřekročeníPokuta
do 100 kg (do 3.600 kg, při 3% nejistoty je to 3.700 kg )100 CHF
do 5% (od 3.600 do 3.675 kg, při 3% nejistoty pak 3.700 – 3.780 kg)200 CHF
zdroj:
https://www.tcs.ch/de/camping-reisen/camping-insider/ratgeber/sicheres-reisen/ueberladung-von-wohnmobil-oder-wohnwagen.php
a
https://www.womoblog.ch/Blog/Reisebericht/%C3%9Cbergewicht-kann-teuer-kommen/596/

Itálie

Tolerance je cca 5%, při překročení následujíc pokuty. Při překročení o více jak 10% pak není možné pokračovat v jízdě, dokud nedojde ke snížení hmotnosti. Zde je tabulka z dokumentu italského sdružení Camper Club Italiano – hmotnosti se zaokrouhlují směrem nahoru na celé 100kg a příklady hraniční hmotnosti jsou vztaženy k základu – 3500 kg nejvyšší přípustné hmotnosti

hmotnostpokuta odpokuta dobodypoznámka
do 5%do 3700 kg
od 5% do 10%do 3900 kg€ 39 € 159-1 lze pokračovat v jízdě
od 10% do 20%do 4200 kg€ 80€ 318-2 nelze pokračovat v jízdě
od 20% do 30%do 4600 kg€ 159€ 639-3 nelze pokračovat v jízdě
nad 30%€ 398€ 1596nelze pokračovat v jízdě

Jak již bylo zmíněno, v Itálii je poměrně široká síť veřejných vah, kde se můžete za €2-4 nechat zvážit, stačí si v google maps zadat „pesa pubblica“ (po kliknutí se otevře mapa s vyhledanými místy v Itálii.

Závěr

Mne z výše uvedených tabulek plyne, že při přeložení na hmotnost někde mezi 3.600-3.650 kg si není třeba dělat těžkou hlavu. Auto to většinou zvládne a pokuty nejsou až tak drastické – rozhodně levnější než například mýto v Rakousku. Při průjezdu Rakouskem neriskovat a nejít přes 15% – hmotnost 4t je taková hraniční a v případě zvážení může vyústit ve velký problém – viz některé příspěvky na sociálních sítích.

 1. Dobrý den, mám dotaz trochu vedlejší, ale související. Mám u auta Fiat obytnou max. hmotnost 3300 kg.
  Lze nějakým způsobem zvýšit na 3500??
  Děkuji.

  To se mi líbí

  1. Co vím, tak potřebujete souhlas importéra/výrobce a ten ho prý v ČR nedá – ale zkuste se zeptat na foru Caravan24 (https://www.caravan24.cz/news.php), někdo by vám mohl dát kontakt na lidi, co by to mohli zařídit.

   To se mi líbí

  2. Nechat si udělat a zaplatit brzdnou zkoušku. Máme přetypováno z 3500 na 4500.

   To se mi líbí

   1. Dobrý den, kde lze něco takového získat? Mám auto do 3,5 ale to tam snad nikdy nebylo.. je to skoro prázdné a je tam 3,9..

    To se mi líbí

 2. Minulý týden jsem objel Rakousko dokola cca 1200 km a váhy jsem nepotkal. Řešil jsem to ještě jedeným čechem, který měl alkovnu prý si ji zvážil a prázdná měla 3600 Kg byl už 6 x v Rakousku a nikdy ho nevážili.

  To se mi líbí

  1. Děkuji za postřeh. Váhy v Rakousku jsou a občas se tam skutečně váží i obytné vozy – ale stejně jako vy, ani já jsem ještě neměl tu příležitost.

   To se mi líbí

 3. Vážili nás v Rakúsku za viednou 499 kg cez limit. Pani policajtka pozrela mavla rukou a poslala nás dalej

  To se mi líbí

 4. Co jde, objíždíme. Máme momentálně bez vody, nafty a plynu 3450kg. Konkrétně přes Rakousko jsou i hezké trasy kde se dá vyhnout vyhlášeným vážícím místům. Když chvátame, tak to riskneme a je v záloze připraveno tajné tlačítko odpojení starteru proti zlodějům s tím že auto přestalo momentálně jet. Jestli a jak to projde, se uvidí. Jinak co se týká zkušeností, tak vážili tátu s 7.4 polointegrou, jen dva lidi, dvě kola, pár hadrů,něco vody, něco v odpadu a bežné věci na hranicích z Maďar do Rakouska v Šoproni a měli 3670kg. Německy policajtovi řekl ale že ale nic neveze, jen dvě kola, tak ji mávl rukou ať jedou.

  To se mi líbí

 5. Tip na vážení v Praze je přímo vjezdová brána spalovny Malešice (levým vjezdem a domluvit se u okýnka – váha je hned ve vjezdu). Za 150Kc bez DPH i s vážním lístkem.
  A někomu možná přijde ještě užitečná kalkulačka doložnosti v mém článku na podobné téma https://www.vanisti.cz/vybava-obytnych-dodavek/hmotnost-doloznost-vecny-nepritel/

  To se mi líbí

 6. […] Ale zase zdůrazňují, neváží se tak často. Ostatně více si lze přečíst i v článku Hmotnost a vážení, kde jsou shrnuty i zkušenosti lidí s […]

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: