Minulý rok o prázdninách jsme se pár dnů toulali Jesenickem – z toho vznikl příspěvek Route 60 – pod Rychlebskými horami. Tady je takové volné pokračování o toulkách tímto koutem naší země:
Před Červenohorským sedlem
Když z Brna vyjedete pozdě odpoledne, vlastně večer, tak se vám moc daleko jet nechce a „přes hory“, rozuměj Červenohorské sedlo, také ne. Výlet jsme tedy začali přenocováním ve Velkých Losinách – hned u příjezdu je velké parkoviště u sportovního areálu, i s dětským hřištěm. Zámek je jen kousek pěšky. V noci tady byl klid – hlavní silnice není ani daleko, ale ani blízko a navíc na ní během noci provoz moc není. Na parkovišti je i WC – otevírá se zrána V obci je sice kemp, ale ten jsme nepotřebovali. Navíc je zde i Benzina, jde tedy doplnit zásoby pohonných hmot – dieselové Vervy.
A samozřejmě je toto místo ideální na poznání tohoto místa se zajímavou historií – ať již zmíněného zámku, tak samotného léčebného areálu, koupaliště (byť to je prakticky na druhém konci) a nebo popojet – například v sousedním Maršíkově je kouzelný dřevěný kostel sv. Michaela Archanděla se zachovalým interiérem – mimochodem, je to nejstarší roubené stavba na severní Moravě.




O Velkých Losinách si můžete více přečíst jinde:
Videlské sedlo
Sice jde zaparkovat na Červenohorském sedle – ale bývá tam občas poměrně plno a tak my jsme raději sjeli dolů na druhou stranu a pak zase nahoru do Videlského sedla. Tam je parkoviště méně obsazené a zaparkovat se dá na pohodu. Je to ideální místo na výšlap, začátek je trochu strmý, z cca 950 m se musí vystoupat do 1350 m. n m., ale od Švýcárny až na Praděd už jde cesta nahoru znatelně pozvolněji – zato ovšem s davy turistů.



Poutní kostel P. Marie Pomocné (Maria Hilf)
U tohoto poutního místa lze nalézt klid, parkoviště a historii. Jak je vidět z fotek, je tohle parkoviště, velké a asfaltové, už takový malý „stellplatz“. Je tady klid a voda – pravda, jen ze studánky, takže pokud chcete doplnit vodu, tak se nanosíte a načekáte na naplnění.
S historií místa pak seznamují panely vevnitř – kostel se otevírá ráno kolem osmé. V sedmdesátých letech toto několik set let staré místo zbourala firma z Brna : -( , obnoveno pak bylo v devadesátých letech.



Zlaté hory
Městečko ležící na Zlatém potoce. A kousek od něj je zlatokopecký skanzen. Parkoviště je zde dostatečně velké a lze zde nahlédnou do historie těžby zlat a pak pokračovat naučnou stezkou v údolí Ztracených štol – je to nenáročná vycházka. Po otevření skanzenu lze shlédnout i mlýny v běhu – viz video.


