France Passion a podobné služby v Evropě

Komentářů:

0

Článek je již zastaralý, aktuální seznam pro rok 2023 naleznete zde.

Ne zcela konvenční způsob cestování s obytným vozem, nabízející možnost blíže poznat vybranou zemi, se objevil začátkem devadesátých let minulého století ve Francii pod značkou France Passion. Původně se soustředila především na vinaře, ale tohle původní zaměření se brzy podstatně rozšířilo. Po zakoupení roční známky mají cestovatelé možnost strávit 24h u místních farmářů, vinařů a různých řemeslníků – výrobců sýrů, marmelád a dalších místních pochutin.

Podmínkou je mít zcela soběstačný vůz, neboť na většině míst nejsou k dispozici žádné přípojky a pak také ochota dodržovat základní pravidla slušného kempování. Očekává se, vlastně je to nutné, že se s hostitelem po příjezdu uvítáte a při odjezdu zase rozloučíte. Na oplátku získáte klidné a bezpečné místo na přenocování, poznáte nové lidi a jejich práci a budete mít možnosti si nějakou tu místní lahůdka i zakoupit (není podmínkou pobytu, s jedinou výjimkou Portugalska).

Za stání už nic neplatíte, jak je napsáno výše, stačí si koupit v té které zemi roční členství, nejčastěji tedy známku-nálepku na auto. Ta většinou platí od konce března jednoho roku do března roku následujícího, k tomu dostanete většinou tištěného průvodce, přístup k mobilní aplikaci či na webové stránky s detaily.

Samozřejmě, že pro našince je určitou překážkou jazyková bariéra, ale pokud je někdo trochu extrovert a nebojí se toho, může danou zemi poznat jinak. Koncept France Passion se postupně rozšířil do několika dalších evropských zemí, dokonce vznikla i unie podobných míst, FEFI – www.fefi.eu.

Takže v kostce základní charakteristiky podobných pobytů:

 • roční členství v ceně kolem €30-40 – platí vždy jen v dané zemi, pro danou službu
 • možnost stání a přenocování na soukromém pozemku po dobu 24h
 • setkání s místními farmáři a výrobci
 • možnost koupit si čerstvé a chutné jídlo, místní speciality a pochoutky

A kde je možné sítě nalézt? Tady je v kostce souhrn evropských služeb:

O každé zemi a službě jsou níže nějaké další podrobnější informace, začnu „klasikou“, tedy službou France Passion

Francie: France Passion

 • €30 – od března do Velikonoc následujícícho roku
 • 2000 subjektů

Vlajková loď tohoto způsobu cestování v Evropě. Celkem je zapojeno přes 2000 subjektů nabízejících přes 10.000 parkovacích míst. Tištění průvodci jsou k dispozici ve více jazycích, tedy mimo francouzštinu je k dispozici i příručka s mixem ostatních jazyků – angličtiny a němčiny. Existuje i mobilní aplikace jak pro Android, tak pro Apple. Mimo jiné umožnuje si cestu i naplánovat, přidávat k místům komentáře, získat informace o místních akcích.

Tahle síť je v Evropě nejstarší, se začátky v roce 1993, postupně se rozrůstající – původně určená pro milovníky vín se rozrostla do dnešní podoby, kdy lze nalézt klidné místo i u výrobců medu, sýrů a dalších.


Německo: Landvergnugen

 • €35 – období od 31.března do 31.března roku následujícího
 • 1100 subjektů

V překladu název služby znamená něco jako „Venkovské potěšení“. Po zakoupení ročního členství umožňuje strávit noc, respektive 24 hodin, u jednoho z více jak 1100 zapojených subjektů z venkova. Pod tím si můžete představit cokoliv, od obyčejné farmy až po pivovary, včelaře či výrobce syrů. Představu o místech si lze udělat z online interaktivní mapky na web stránkách, mobilní aplikace a nebo z tištěného průvodce, který ke členství dostanete. U hostitelů není povinnost si cokoliv koupit, na druhou stranu nelze zpravidla očekávat žádné služby (odpady, voda a pod.)


 Rakousko: Shau Aufs Land

 • €35 – rok
 • 180 subjektů

Tahle služba funguje v sousedním Rakousku a její název by se dal přeloži jako „Poznejte zemi“. Pokud píši Rakousko, není to celé Rakousko – místa lze nalézt v celé zemi až na Tyrolsko, kde přísné zákony prakticky znemožňují případným hostitelům užívat svůj majetek. To je ostatně vidět i na mapce zapojených míst, kde v tomto místě je …. nic.

Služba se orientuje na udržitelnost, ale podmínky jsou víceméně stejné jako všude jinde – délka pobytu je 24 hodin, na místě by nemělo být více jak tři obytná auta a deset osob (což nějak pramení z rakouských zákonů, ale podrobnosti neznám). Odlišností od podobných služeb v ostatních zemích je možnost stanování a často není ani nutné mít soběstačný vůz.

Členům je k dispozici Interaktivní mapa se všemi zařízeními a podrobné vyhledávání s mnoha možnostmi filtrování (mobilní domy, karavany, kempy, které nejsou soběstačné, stany, toalety, elektřina, nabídky sprch na farmách a mnoho dalšího.) Podrobné stránky s fotografiemi, spousta informací o farmě, jejích nabídkách, parkovacích místech a volnočasových aktivitách v okolí

Nákup možný zde: https://www.schauaufsland.at/willkommen/


 Rakousko: Bauernleben

 • €35 – rok
 • 400 subjektů

Princip této služby, jejíž název by se snad dal volně přeložit jako Sedlácký život, je velmi podobný jako u všech ostatních. Zakoupí se roční viněta, spolu s tištěným průvodcem a zákaznickou kartou a lze pak strávit jeden den na jedné z více než 400 zemědělských usedlostí v Rakousku. U něj si lze případně zakoupit i lokální potraviny. Roční viněta je platná do 31.března roku následujícího a je vztažena na zákazníka a vozidlo – nehodí se tedy pro půjčovny, respektive pro vypůjčené vozy. Přijet se může jen se soběstačným vozidlem, na daném místě mohou být současně nanejvýše tři obytná vozidla (toto omezení je dáno rakouskými zákony).

Pro zajímavost:

 • 87% míst je vhodných i pro přívěsy
 • 82% míst akceptuje psy
 • 64% míst za příplatek nabízí i elektřinu
 • 92% míst poskytne za poplatek i vodu

K dispozici je i mobilní aplikace – a jak si lze všimnout na mapce, k dispozici jsou trochu překvapivě i místa v Tyrolsku. Sice jen několik, alej jsou


Itálie (a kousek Francie): Greenstop24

 • €30

Služba existuje od roku 2007, svým členům nabízí samozřejmě možnost parkovat u hostitelů, teda na statcích či restaurací . Mobilní aplikaci nenabízí, ale členové mají k dispozici i PDF mapy s přehledem míst a tomu hotové cestovní itineráře – stačí si vybrat cestu a jet…

Členská karta navíc poskytuje různé malé výhody a slevy, vše je dostupné na jejich stránkách.

Itálie: Agricamper

 • €29 – 365 dnů

Heslem je Zažijte autentickou Itálii!  S obytným autem můžete prozkoumat venkov Itálie – od hor, až po moře a jezera – a ochutnat typické regionální produkty, které proslavily italskou kuchyni po celém světě. Po zaplacení členského příspěvku získáte přístup na webové stránky a do 24/48 hodin i možnost využívat mobilní aplikaci pro Android či Apple. Ta slouží i pro prokázání členství na vybrané zastávce (popřípadě členskou kartou) – není zde tedy žádná nálepka na okno.

Přehlednou mapku všech zůčastněných míst naleznete na Google Maps.


Dánsko: Pintrip

 • €53 – od konce března do konce března roku následujícího
 • 300 subjektů

kalendářní rok. Několik stovek míst v Dánsku – cca 300 míst s kapacitou cca 750 parkovacích míst. Nelze očekávat žádné služby, ale Dánsko je země turisticky rozvinutá a tak mnoho hostitelů nabízí služby, jako je elektřina, voda, toaleta a sprcha, obvykle za menší poplatek. Cca 90 míst je vybaveno i sanitárním vybavením. Mimo průvodce je k dispozici i aplikace pro Android a Apple, lze se přihlásit i k odběru newslettru, popřípadě se na poslední novinky podívat.


Velká Británie (Irsko): Britstop

 • Ł32/€36 – od března do března, cena včetně poštovného
 • 1000 subjektů

Velká Británie je už pro nás ta pravá cizina, letos už mimo EU. Tahle britská obdoba France Passion začala až v roce 2011, v roce 2015 pak přibrala i Irsko. Cestovní průvodce zahrnuje přes 1000 hostitelů – od malých hospod, ekologických farem až po vinařství. Web působí trochu amatérským dojmem, je zde ale i bohatá fotogalerie nabízených míst. Ke každému místu si lze i dohledat nabízené služby.

Obejdnat si lze zde: https://www.britstops.com/britstops-joinno.php


Švýcarsko: Swissterroir

 • 50 CHF/ €46 – od března do února roku následujícího

Služba se příliš neliší od ostatních, jen počet zapojených subjektů je poměrně malý a soustředící se převážně do několika oblastí. Webové stránky nejsou bohužel v angličtině, při zaplacení dostanete příručku a nálepku. V příručce jsou pak o místech podrobnější informace.


Švýcarsko: SwissHosts

 • 47 CHF/ €43 – roční členství.

Většina hostitelů pochází z německých kantonů, v současnosti nabízí více jak 140 parkovacích míst u téměř 50 hostitelů. Těmi mohou být jak zemědělci, tak i pivovary, místní řemeslníci, výrobci sýrů, restaurace či vinařství.


Švédsko: SwedeStops

 • 390 SEK / €39 – od konce února do konce února následujícího roku
 • 80 hostitelů

Podobně jako Švýcarsko, ani zde není velké množství míst. K osmi desítkám míst tak průvodce přidává ještě seznam cca 370 servisních míst a 48 LPG stanic v jejich blízkosti. Mezi místy jsou k nalezení mlékárny, pekařství a farmy. V průvodci jsou k nalezení informace o každém místě, včetně nabízených služeb – za příplatek bývá k dispozici i elektrická přípojka.


Španělsko: España Discovery

 • €23 – od března do dubna
 • 160 subjektů

Na trhu již 13 let – v e zkratce, v této službě nabízí svoji pohostinnost cca 160 subjektů s 300 parkovacími místy. Členem se stanete zakoupením průvodce, není zde žádná nálepka – hostiteli ukážete průvodce. V průvodci naleznete i informace o cca 900 servisních místech pro vaši obytku.

Informace o službě jsou trochu chaotické, někde udává 160 zapojených subjektů, jinde zase 250 – i tak je jejich složení podobné jako v ostatních zemích – vinaři, farmy, výrobci místních specialit .

Mapku zapojených míst lze nalézt na Google maps.


Portugalsko: Easy Camp

Funguje trochu jinak než předešlé služby, není nutné roční členství, kupujete si uvítací baliček od cca 50 farem zapojených do projektu. V uvítacím balíčku jsou nejčastěji nějaké pochutiny – přesné složení naleznete v detaily vybrané farmy.

Mimo mapky si lze místa vyhledávat v přehledném vyhledávači dle typu farmy, cenové úrovně, vybavení apod a podobně


Norsko: Nortrip

 • cca 860-1000 Kč ročně (kalendářní rok)
 • 91 zapojených subjektů

Funguje prakticky stejně jako France Passion, po zaplacení ročního poplatku možné zůstat až 24 hodin u hostitele. Seznam hostitelů buď v tištěné brožuře a nebo přes aplikaci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: