France Passion a podobné služby v Evropě 2023

Komentářů:

0

aktualizace: 3.5.2023 – přidána služba CamperStops Belgium, aktualizováno pdf

Ne zcela konvenční způsob cestování s obytným vozem, nabízející možnost blíže poznat vybranou zemi, se objevil začátkem devadesátých let minulého století ve Francii pod značkou France Passion. Původně se soustředila především na vinaře, ale tohle původní zaměření se brzy podstatně rozšířilo. Po zakoupení roční známky mají cestovatelé možnost strávit 24 hodin u místních farmářů, vinařů a různých řemeslníků – výrobců sýrů, marmelád a dalších místních pochutin.

Podmínkou je ake mít zcela soběstačný vůz, neboť na většině míst nejsou k dispozici žádné přípojky. A pak také ochota dodržovat základní pravidla slušného kempování. Očekává se, vlastně je to nutné, že se s hostitelem po příjezdu uvítáte a při odjezdu zase rozloučíte. Na oplátku získáte klidné a bezpečné místo na přenocování, poznáte nové lidi a jejich práci a budete mít možnosti si nějakou tu místní lahůdka i zakoupit (není podmínkou pobytu, s jedinou výjimkou Portugalska).

V kostce základní charakteristiky podobných služeb:

 • roční členství v ceně kolem €30-60 – platí vždy jen v dané zemi a pro síť předplacené služby
 • možnost stání a přenocování na soukromém pozemku po dobu 24 hodin
 • setkání s místními farmáři a výrobci, možnost koupit si čerstvé a chutné jídlo, místní speciality a pochoutky

Za stání už nic neplatíte, jak je napsáno výše, stačí si koupit v té které zemi roční členství, nejčastěji tedy známku-nálepku na auto. Ta většinou platí od konce března jednoho roku do března roku následujícího, k tomu dostanete zpravidla i tištěného průvodce, přístup k mobilní aplikaci či na webové stránky s detaily jednotlivých nabídek. Samozřejmě, že pro našince je určitou překážkou jazyková bariéra, ale pokud je někdo trochu extrovert a nebojí se toho, může danou zemi poznat jinak. Koncept France Passion se postupně rozšířil do několika dalších evropských zemí, dokonce vznikla i unie podobných míst, FEFI – www.fefi.eu. Služby, které pod tuto unie spadají, jsou v názvu v následujícím seznamu opatřeny zkratkou FEFI – v roce 2023 má tato unie deset členů.

 1. Francie
  1. France Passion (FEFI) – 30 let
 2. Německo
  1. Landvergnugen (FEFI)
  2. Staybetter
 3. Rakousko
  1.  Bauernleben (FEFI)
  2. Shau Aufs Land
  3. Genuss Stellplatz
 4. Belgie
  1. CamperStops Belgium
 5. Itálie
  1. Agricamper (FEFI)
  2. Greenstop24 + kousek Francie
  3. In Camper Con Gusto
 6. Dánsko
  1. Pintrip (FEFI)
 7. Velká Británie (Irsko)
  1. Britstops (FEFI)
 8. Švýcarsko
  1. Swissterroir (FEFI)
  2. SwissHosts
  3. PlaceToBee
 9. Švédsko
  1. SwedeStops (FEFI)
 10. Španělsko
  1. España Discovery (FEFI)
 11. Portugalsko
  1. Easy Camp
 12. Norsko
  1. Nortrip (FEFI)
 13. Slovinsko
  1. Shau Aufs Land – Začuti Podeželje
 14. Ostatní
  1. WinzerAtlas – vinaři ve středu Evropy

O každé zemi a službě jsou níže nějaké další podrobnější informace, začnu „klasikou“, tedy službou France Passion. Ale ještě předtím je tady možnost stáhnout si přehledovou mapku se všemi službami, které jsou v Evropě nabízeny, a to jako pdf soubor:

Francie

France Passion (FEFI) – 30 let

Vlajková loď tohoto způsobu cestování v Evropě slaví letos 30 let své existence. Celkem je dnes zapojeno přes 2.200 subjektů nabízejících přes 10.000 parkovacích míst. Z toho je tisícovka chovatelů a farmářů, 800 vinařů a 400 řemeslníků, hospodských a podobně. Tištění průvodci jsou k dispozici ve více jazycích, tedy mimo francouzštinu je k dispozici i příručka s mixem ostatních jazyků – angličtiny a němčiny. Existuje i mobilní aplikace jak pro Android, tak pro Apple. Mimo jiné umožňuje si cestu i naplánovat, přidávat k místům komentáře, získat informace o místních akcích.

Tahle síť je v Evropě nejstarší, se začátky v roce 1993, postupně se rozrůstající – původně určená pro milovníky vín se rozrostla do dnešní podoby, kdy lze nalézt klidné místo i u výrobců medu, sýrů a dalších.

Cena i pro rok 2023 je stále akceptovatelná, oproti předchozímu roku došlo ke zdražení o desetinu, a tak za průvodce dáte €33. Došlo k mírnému navýšení počtu hostitelů na 2.200 (oproti 2.100 v roce 2022). Jako člen sítě máte navíc možnost získat výhody při využití švýcarské sítě Swissterroir a švédské swedestop. Aktuální objednávky budou doručeny běžným způsobem do zhruba 2 týdnů, expresně do 6 dnů.

Německo

Landvergnugen (FEFI)

V překladu název služby znamená něco jako „Venkovské potěšení“. Po zakoupení ročního členství umožňuje strávit noc, respektive 24 hodin, u jednoho z více jak 1300 zapojených subjektů z venkova. Pod tím si můžete představit cokoliv, od obyčejné farmy až po pivovary, včelaře či výrobce sýrů. Představu o místech si lze udělat z online interaktivní mapky na web stránkách, mobilní aplikace a nebo z tištěného průvodce, který ke členství dostanete. U hostitelů není povinnost si cokoliv koupit, na druhou stranu nelze zpravidla očekávat žádné služby (odpady, voda a pod.)

Staybetter

Služba staybetter je zaměřena výhradně na cestovatele v soběstačných obytných autech. Členství se automaticky obnovuje, pokud není včas zrušeno. Členem se můžete stát po vyplnění přihlášky zde  a zaplacení poplatku. Za pobyt po dobu jedné až tří nocí již nic neplatíte, byť je zde možnost hostitele podpořit buď zakoupením jeho produkce nebo podpořením tzv. farmářské kampaně. Tedy přispěním na nějakou konkrétní aktivitu hostitele, například: sponzoring rozkvetlých luk či stromů, koupě nové pneumatiky pro traktor.

Podrobnější článek: Staybetter: německé France Passion pamatující i na pejsky

Rakousko

 Bauernleben (FEFI)

Princip této služby, jejíž název by se snad dal volně přeložit jako Sedlácký život, je velmi podobný jako u všech ostatních. Zakoupí se roční viněta, spolu s tištěným průvodcem a zákaznickou kartou a lze pak strávit jeden den na jedné z více než 520 zemědělských usedlostí v Rakousku. U něj si lze případně zakoupit i lokální potraviny. Roční viněta je platná do 31.března roku následujícího a je vztažena na zákazníka a vozidlo – nehodí se tedy pro půjčovny, respektive pro vypůjčené vozy. Přijet se může jen se soběstačným vozidlem, na daném místě mohou být současně nanejvýše tři obytná vozidla (toto omezení je dáno rakouskými zákony).

Pro zajímavost:

K dispozici je i mobilní aplikace – a jak si lze všimnout na mapce, k dispozici jsou trochu překvapivě i místa v Tyrolsku. Sice jen několik, alej jsou.

 • 87% míst je vhodných i pro přívěsy
 • 80% míst akceptuje psy
 • 63% míst za příplatek nabízí i elektřinu
 • 92% míst poskytne za poplatek i vodu

Shau Aufs Land

Tahle služba funguje v sousedním Rakousku a její název by se dal přeložit jako „Poznejte zemi“. Pokud píši Rakousko, není to celé Rakousko – místa lze nalézt v celé zemi až na Tyrolsko, kde přísné zákony prakticky znemožňují případným hostitelům užívat svůj majetek. To je ostatně vidět i na mapce zapojených míst, kde v tomto místě je …. nic. Služba se orientuje na udržitelnost, ale podmínky jsou víceméně stejné jako všude jinde – délka pobytu je 24 hodin, na místě by nemělo být více jak tři obytná auta a deset osob (což nějak pramení z rakouských zákonů, ale podrobnosti neznám). Odlišností od podobných služeb v ostatních zemích je možnost stanování a často není ani nutné mít soběstačný vůz.

Členům je k dispozici Interaktivní mapa se všemi zařízeními a podrobné vyhledávání s mnoha možnostmi filtrování (mobilní domy, karavany, kempy, které nejsou soběstačné, stany, toalety, elektřina, nabídky sprch na farmách a mnoho dalšího.) Podrobné stránky s fotografiemi, spousta informací o farmě, jejích nabídkách, parkovacích místech a volnočasových aktivitách v okolí

Genuss Stellplatz

V rámci služby Genuss Stellplatz využíijete nabídky jedné z 115 zapojených restaurací v Rakousku. A po jídle (konzumace je povinná) můžete přenocovat zdarma na jejím parkovišti. Abyste službu mohli využít, musíte mít na čelním skle vašeho obytného automobilu nalepenou vinětu služby či umístněného knižního průvodce. Podmínkou ale je, že vaše vozidlo musí být zcela soběstačné. Více viz tento článek: Rakousko: najíst se a přespat

Belgie

CamperStops Belgium

Místo pro soběstačný obytný vůz na 24 hodin zde nabízí vinaři, farmáři, provozovatelé pohostinství, řemeslníci a další místní podnikatelé . Pokud se stanete členy, můžete využít jedno z 700 parkovacích stání na více jak 150 místech po celé Belgii.

Cílem služby je podpořit belgický cestovní ruch, nabídnout alternativní možnost přespání v obytném voze, propagovat místní produkty a zlepšovat znalosti o regionálních výrobcích a tradicích. Ale uživatel služby není nijak zavázán si místní produkty kupovat, je to jen možnost, nikoliv povinnost.

Itálie

Agricamper (FEFI)

Heslem je Zažijte autentickou Itálii!  S obytným autem můžete prozkoumat venkov Itálie – od hor, až po moře a jezera – a ochutnat typické regionální produkty, které proslavily italskou kuchyni po celém světě. Po zaplacení členského příspěvku získáte přístup na webové stránky a do 24/48 hodin i možnost využívat mobilní aplikaci pro Android či Apple. Ta slouží i pro prokázání členství na vybrané zastávce (popřípadě členskou kartou) – není zde tedy žádná nálepka na okno. V nabídce je nyní cca 270 míst. Přehlednou mapku všech zúčastněných míst naleznete na Google Maps.

Greenstop24 + kousek Francie

Služba existuje od roku 2007, svým členům nabízí samozřejmě možnost parkovat u hostitelů, teda na statcích či restaurací . Mobilní aplikaci nenabízí, ale členové mají k dispozici i PDF mapy s přehledem míst a tomu hotové cestovní itineráře – stačí si vybrat cestu a jet…

Členská karta navíc poskytuje různé malé výhody a slevy, vše je dostupné na jejich stránkách. Pro rok 2023 zatím informace aktualizovány nebyly.

In Camper Con Gusto

 • €25-35 dle rozsahu

Tato služba má své počátky v roce 2015. Zakladatelé rádi objevovali místa, kde se mohli seznámi t s tradicemi, kulturou, dobře se najíst a popít dobrého vína. Těžiště zájmu se nachází v provinciích Piacenza , Parma a Reggio Emilia, ale postupně se přidávají i další regiony. Po získání jejich karty pak tedy máte dostupné nejen ubytování na jednu či dvě noci u menších lokálních výrobců, ale i různé slevy pro vstupy do muzeí, do kempů a na další místní atrakce.

Na jejich webu najdete i návrhy itinerářů pro cesty po Itálii, lze použít pro inspiraci – viz například https://www.incampercongusto.it/category/itinerari-parma/.

Jen karta In Camper con Gusto stojí €25 a má planost 365 dnů od data zaplacení, za €35 lze pak získat nejen tuto kartu, ale i členskou kartu federací ACTItalia a FICC s výhodami, které obsahují. Platnost této členské karty je kalendářní rok, tedy od 1.1 do 31.12.

Dánsko

Pintrip (FEFI)

 • https://pintrip.eu/en/
 • €59.90 – od konce března do konce března roku následujícího roku
 • 300+ subjektů

Několik stovek míst v Dánsku – cca 300 míst s kapacitou cca 750 parkovacích míst. Nelze očekávat žádné služby, ale Dánsko je země turisticky rozvinutá a tak mnoho hostitelů nabízí služby, jako je elektřina, voda, toaleta a sprcha, obvykle za menší poplatek. Cca 90 míst je vybaveno i sanitárním vybavením. Mimo průvodce je k dispozici i aplikace pro Android a Apple, lze se přihlásit i k odběru newsletteru, popřípadě se na poslední novinky podívat.

Držitelé karty mají možnost 15% slevy v jednadvaceti kempech DCU v Dánsku. Síť kempů naleznete na adrese: https://www.dcu.dk/da/dcu-camping.

Dále si můžete požádat o palivovou kartu Go’on, která zajistí slevu 1.80 DKK každého litru paliva, což není zanedbatelné. Bohužel, kartu ale nezískáte, pokud nemáte účet v dánské bance. Mezi další slevy patří 20% sleva do největšího dánského outdoorového obchodu Spejrgear

Velká Británie (Irsko)

Britstops (FEFI)

Velká Británie je už pro nás ta pravá cizina, letos už mimo EU. Tahle britská obdoba France Passion začala až v roce 2011, v roce 2015 pak přibrala i Irsko. Cestovní průvodce zahrnuje přes 1100 hostitelů – od malých hospod, ekologických farem až po vinařství. Web působí trochu amatérským dojmem, je zde ale i bohatá fotogalerie nabízených míst. Ke každému místu si lze i dohledat nabízené služby.

Po vystoupení Velké Británie z EU se doporučuje zakoupení tohoto průvodce přes jednoho z partnerů v EU, seznam je zde: Německo, Německo, Nizozemí, Španělsko

Švýcarsko

Swissterroir (FEFI)

Služba se příliš neliší od ostatních, jen počet zapojených subjektů je poměrně malý a soustředí se převážně do několika oblastí. Webové stránky nejsou bohužel v angličtině, při zaplacení dostanete příručku a nálepku. V příručce jsou pak o místech podrobnější informace.

SwissHosts

Většina hostitelů pochází z německých kantonů, v současnosti nabízí více jak 200 parkovacích míst u více jak 60 hostitelů. Těmi mohou být jak zemědělci, tak i pivovary, místní řemeslníci, výrobci sýrů, restaurace či vinařství. Nabízena je sedmidenní zkušební lhůta, pokud se chcete s nabídkou blíže nezávazně seznámit

PlaceToBee

Bohužel se zdá, že google app není dostupná v ČR

Síť zaměřená na objevování farmářských produktů a místních specialit. PlaceToBee je síť vinařů, farmářů, výrobců, lihovarů, sýráren a turistických atrakcí a umožní vám bezplatné přenocování na svých pozemcích. Není povinnost nakupovat, ale je to příležitost dozvědět se více o svém hostiteli, jeho profesi a samozřejmě ochutnat a objevit jeho místní produkty a tím ho přímo podpořit. Předpokládá se využití především nezávislými obytnými vozy, stany povoleny nejsou. Každý hostitel rozhoduje, jaký druh vozidla bude přijímat, i se zvážením toho, jaké služby může také nabídnout (sprcha, elektřina atd.). Tyto informace jsou přehledně zobrazeny v detailním popise každého místa.

 • 63% umožní pobyt se zvířetem
 • 45% nabízí WC
 • 39% má připojku na 230V
 • 18% nabídne stravovaní
 • 32% akceptuje vozidla na 3.5t nebo s délkou více jak 10m
 • 73% akceptuje přívěsy

Švédsko

SwedeStops (FEFI)

Podobně jako Švýcarsko, ani zde není velké množství míst. K zhruba stovce míst tak průvodce přidává ještě seznam cca4 50 servisních míst a 48 LPG stanic v jejich blízkosti. Mezi místy jsou k nalezení mlékárny, pekařství a farmy. V průvodci jsou k nalezení informace o každém místě, včetně nabízených služeb – za příplatek bývá k dispozici i elektrická přípojka.

Španělsko

España Discovery (FEFI)

Na trhu již 14 let – v e zkratce, v této službě nabízí svoji pohostinnost přes 200 subjektů s více 300 parkovacími místy. Členem se stanete zakoupením průvodce, není zde žádná nálepka – hostiteli ukážete průvodce. V průvodci naleznete i informace o cca 900 servisních místech pro váš obytný vůz- Informace o službě jsou trochu chaotické, někde udává 206 zapojených subjektů, jinde zase 250 – i tak je jejich složení podobné jako v ostatních zemích – vinaři, farmy, výrobci místních specialit .

Mapku zapojených míst lze nalézt na Google maps.

Portugalsko

Easy Camp

Funguje trochu jinak než předešlé služby, není nutné roční členství, kupujete si uvítací baliček od cca 50 farem zapojených do projektu. V uvítacím balíčku jsou nejčastěji nějaké pochutiny – přesné složení naleznete v detaily vybrané farmy.

Mimo mapky si lze místa vyhledávat v přehledném vyhledávači dle typu farmy, cenové úrovně, vybavení apod a podobně

Norsko

Nortrip (FEFI)

Funguje prakticky stejně jako France Passion, po zaplacení ročního poplatku možné zůstat až 24 hodin u hostitele. Seznam hostitelů buď v tištěné brožuře a nebo přes aplikaci.

Slovinsko

Shau Aufs Land – Začuti Podeželje

Rakouská služba  Shau Aufs Land spustila nedávno obdobu své služby i ve Slovinsku pod názvem Začuti Podeželje, volně přeloženo jako Zažít venkov. Koncept je prakticky totožný s tím, jak funguje služba v domovském Rakousku. Zaměřený je tak především na ekologické a další udržitelné farmy, vinařství, včelaři, pivovary a místní výrobce.

Ostatní

WinzerAtlas – vinaři ve středu Evropy

Jak název napovídá, obsahuje pouze parkovací místa u vybraných vinařů. Díky známce, kterou dostanete spolu s knížkou, atlasem všech hostitelů, můžete na všech uvedených místech stát 24 hodin zdarma. Platnost známky je jeden rok od data vydání vinařského atlasu v březnu. Po zaplacení získáte:

 • Adresář zhruba 200 vinařů i s 20 biovinaři
 • Kontaktní údaje (vč. GPS souřadnic) a nabídky (vín, dalších specialit a komentovaných prohlídek) zapojených vinařů, podrobné informace o vybavení
 • Popisy a nejkrásnější výletní cíle a také památky 16 vinařských oblastí v Německu, Jižním Tyrolsku, Rakousku, Maďarsku a Alsasku i popis typických jídel daného regionu, plus zajímavé a doplňující informace k tématu vína
 • Známku pro obytné auto, ta opravňuje k pobytu zdarma, včetně přenocování.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: