Týden 6 2021 – výběr novinek

Komentářů:

0

Poznámka: neustále doplňovaný a aktualizovaná seznam všech českých blogů a stránek s tématem cestování s obytným autem a přívěsem je k nalezení zde.

Šestý týden roku 2021 – cestopisy ze Španělska i USA, tip na kemp v Maďarsku, videocestopisy z cest, zamyšlení nad náklady na obytné auto i dokončená historie značky Pilote v češtině – to jsou ve zkratce hlavní novinky uplynulého týdne. K tomu tip na vylepšení auta, i popisy nových i výstředních přívěsů, jak topí vestavba v minus osmnácti a pár dalších zpráv – třeba i o tom, že karavan je skvělý dopravní prostředek když nemůžete kvůli zdraví létat.

Nové články

 • Náš parťák obytňák:
  • Historie značky PILOTE dokončena. Unikátní povídání je tak kompletně k dispozici a pokud vás zajímá jen trošku historie, stojí za to nakouknout. Historie vývoje jedné značky na jedné dlooooohé stránce.
  • Obytňák pro krizové období – Obytné auto, které si dnes představíme, totiž od svého vzniku nebylo určeno jako nástroj potěšení z dobře tráveného volného času, ale bylo vyvíjeno jako pomocník při překonávání krize a získávání nového pracovního místa. Zní to zvláštně? Teď možná ano ale my se přesouváme do Ameriky a do roku 1928.

 • Výlety obytňákem:
  • Vánoce, vánoce přicházejí, šťastné a veselé – Pomalu postupujeme k jihu podél španělského středomořského pobřeží a naši přátelé začínají spřádat štedrovečerní plán. Vánoce poněkud zavirovaného roku klepou na vrátka a my jen díky Kačence, Irence a Martinovi máme o tom nějakou povědomost.
  • Koňské sedlo dalo jméno kopci – sopečná hora Sedlo se svými 746 metry nadmořské výšky určitě není nejvyšší v Českém Středohoří, přesto dominuje pohledům, příjíždíme-li k rozeklanému pohoří z východu nebo jihu. Své jméno dostala podle charakteristického tvaru koňského sedla.

 • VIM Team: Jak (začít) běžkovat s dětmiVzhledem k aktuální nemožnosti jezdit s dětmi na sjezdovky, se na nás v poslední době obrátilo několik známých rodin s dotazem, jak začít s dětmi běžkovat. „Jaké lyže pořídit? „, „Jaké boty?“, „V jakém věku a jak začít?“, ptali se…

 • Tec4Camper:
  • Kolik reálně stálo naše obytné auto? – Už mám vážně dost titulků “Obytné auto dává volnost, ale neušetříte” (na iDnes). Kdo chce šetřit, ten investuje. Obytné auto, ani karavan rozhodně není ideálním doplňkem vašeho investičního portfolia. Je to vášeň a životní styl pro řadu z nás. 
  • Cena provozu obytného vozu – Ještě ani nevyjedete a už musíte “cálovat”. Zkoušeli jste si někdy vytvořit osobní rozpočet? Ne? Zkuste si tedy alespoň vytvořit kalkulaci nákladů ročního provozu vašeho obytného vozu. • AkroMobil: Elektrický kempingový minivan Camperfixx e-Fixxter – Obytné vozy jsou stále v kurzu a elektromobily zažívají rozmach. Dva důvody, proč se holandský specialista na rekreační vozidla Camperfixx rozhodl ve spolupráci s firmou VDL na výrobě elektrického minivanu na základě modelové řady vozů Toyota PSA.

 • All4Camper: Malebný kemp na maďarském venkově – Možná už si tak plánujete kam vyrazíte karavanem či jiným dopravním prostředkem, jakmile se počasí oteplí a bude příznivěji k volnému kempování. Zkusili jste Maďarsko? Dnes vám přináším tip na parádní kemp, který se nachází necelou hodinku od jižní strany Balatonu.

 • Silver On The Road: Karavanem po Česku aneb karavanporno po česku – Pokud se někdo diví, kde se berou nápady parkovat na loukách, tak v tomhle seriálu mohl najít alespoň částečnou odpověď. Podvědomě často napodobujeme, co vidíme a tady toho bylo dost….aneb trochu jiný pohled na seriál.

Ostatní – Mix

 • AtlasPlatz Máš karavan, obytné auto, stan nebo jedeš jen na jednodenní výlet ? Najdi si bod na mapě a vyraž na cestu za dobrodružstvím !


 • Garáž: Bowlus je luxusní obytňák pro všechny členy rodiny – Na světě je řada luxusních a propracovaných karavanů a obytných přívěsů, jenže tento od firmy Bowlus by dost možná mohl posunout hru o pěkný kus dál. Doslova miliony variací a kombinací vybavení interiéru a skvělé zpracování vytváří pocit útulnosti, a co je pro mnohé možná nejdůležitější – jako doma se v něm budou cítit i čtyřnozí členové rodiny.


 • VTM: Elon Musk uvažuje o elektrické obytné dodávce Tesla. Obešla by se bez nabíječky – Už na konci ledna Elon Musk komentoval možnost výroby elektrického minibusu či dodávky. Při telekonferenci s akcionáři od něj zaznělo, že se vedle již oznámeného elektrického náklaďáku Semi vyvíjí i vozidlo pro městskou dopravu v hustě osídlených oblastech. A ve hře je i elektrická dodávka. Nicméně nyní Elon Musk myšlenky trochu konkretizoval a zmínil možnosti elektrické obytné dodávky určené na dálkové cestování a kempování. 

 • Novinky: Lékaři mu zakázali létat, tak Čech projel Evropu karavanem – Čecha Filipa Mayera (29) před několika lety zastihly zdravotní obtíže. Prodělal embolii plic a málem zemřel. Jelikož se musel po zotavení na doporučení lékařů vzdát létání, rozhodl se lidem ukázat, že cestovat lze i s takovým omezením. S dvěma přáteli projel Evropu karavanem, a nakonec založil také klub, který sdružuje lidi obdobného dobrodružného ražení.

 • Kurzy.cz: Karavanem po Jihozápadě USA – do USA jsme jeli jako naprostí RV (Recreational vehicle, česky karavan) nováčci. Nikdy předtím jsme v RV ani nebyli, natož abychom ho řídili. Přesto jsme se pro tuhle variantu rozhodli. Důvodem nebyla cena. Když prozkoumáme ceny půjčení RV, k tomu připočteme nemalou spotřebu benzínu, tak proti variantě auto+motel/kemp zas tolik neušetříme. 

Jedna zpráva 6x jinak, aneb které médium pracuje nejseriozněji?

Auto.cz: Češi prakticky vykoupili obytné vozy. Jejich prodej vzrostl o 200 % – Češi při současných protikoronavirových omezeních, které uzavřely mnohá ubytování, si začali ve větší míře pořizovat obytné vozy a přívěsy. Prodej během letošní zimy stoupl meziročně až o 200 procent, pronájem zhruba o 50 procent.

Aktuálně: Zájem o obytné vozy přes zimu roste. Lidé s nimi jezdí do hor a parkují u sjezdovek– Češi při současných protikoronavirových omezeních, které uzavřely mnohá ubytování, si začali ve větší míře pořizovat obytné vozy a přívěsy. Prodej během letošní zimy stoupl meziročně až o 200 procent, pronájem zhruba o 50 procent.

České noviny: Češi začali shánět obytné vozy, zimní prodeje stouply o 200 pct – Češi při současných protikoronavirových omezeních, které uzavřely mnohá ubytování, si začali ve větší míře pořizovat obytné vozy a přívěsy. Prodej během letošní zimy stoupl meziročně až o 200 procent, pronájem zhruba o 50 procent. 

Novinky: Češi si pořizují obytné vozy, prodeje stouply násobně – Čeští turisté cestovatelé objevují karavaning – díky obytnému vozu či přívěsu jsou totiž nezávislí na uzavřených ubytovacích zařízeních. Zájem o koupi i půjčení pojízdného obydlí je enormní.

iDnes: Téměř vyprodáno. Češi nakupují karavany, už se objednává i na rok 2022 – Češi si při současných omezeních začali ve větší míře pořizovat obytné vozy a přívěsy. Prodej během letošní zimy stoupl meziročně až o dvě stě procent, pronájem zhruba o padesát procent. Velká část těchto vozů už je pro letošní rok vyprodána. Vyplývá to z informací Asociace kempování a karavaningu.

ČT24: Půjčovny karavanů mají většinu aut do konce března pronajatou – Půjčovny obytných vozů mají většinu svých aut až do konce jarních prázdnin zamluvenou. Lidé mají největší zájem o prostorné „bydlíky“ na prodloužené víkendy, od čtvrtka do pondělí. Oslovené půjčovny ČT potvrdily, že hlavně kvůli uzavřeným hotelům a penzionům letos stoupl proti předchozím letům zájem Čechů o karavany o desítky procent. 


Video

 • TV Nova: Češi vymysleli, jak se ubytovat na horách. Zavřené hotely jim nevadí – stále více Čechů si pořizuje často i luxusní obytné vozy. Hotely jsou zavřené a tak si lidé našli jinou cestu, jak trávit čas na horách. Horská střediska jako například Železná Ruda, se už nyní chystají rozšiřovat parkoviště, kde by turisté mohli své vozy zaparkovat a zůstat na jednom místě i několik dní.
 • Zima v obytném autě -18 – jak vypadá zima v obytném automobilu, je to vestavba do dodávky Citroën jumper od firmy Pössl 2 Win R +

Vestavby
 • Sami Sebou: Obložení vnitřku obytné DODÁVKY. 🌍😊 Překližka a Palubky v akci – Po zateplení vnitřku dodávky jsme to potřebovali nějak vobložit. Zadeklovat. Prostě udělat ty stěny ve Vrakouškovi hezký nooo.. „Tak jak to ti vanlifeři dělaj?! Zajedou do obi, vezmou 3×2m překližku, nahodí ji na zeď a hotovo…“ 2 minutový video. Tečka. Jenže, jak již tušíte, za vším hledej detaily. Tlustší nebo tenčí? Buk nebo borovice? Mají tak velký překližky? A co strop? Budem ho vůbec řešit?.. Na 2 minuty to není (spíš na hodiny a hodiny), ale vyřešili jsme to. Jako vždycky. A jak dobře jsme to nakonec vyšmoulili? Posuďte sami

Cestopisy


 • Hejkal a Zrzavý štěstí na cestách aneb transpotrérem t5 půl roku po Evropě: delta řeky Ebro a roklinka – Kratochvíle s plážovým pískem a dobrodružství na ferratě.

 • Česká televize: V karavanu po Česku – Zlínský kraj – V závěrečném dílu cyklu projíždí Aleš Háma Zlínským krajem až na samotnou severní hranici s krajem Moravskoslezským. Pustevny, které zažily ničivé inferno, se staly symbolem znovuzrození. Stejně symbolicky se stávají tečkou i za naším cestopisem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com