Mini karavany – jak se jim dařilo v roce 2020

Komentářů:

3

Aktualizace 21.3.2021 – aktualizace fotografií a popisu u ProCamp

V jednom z předchozích příspěvků jsem se věnoval obecné statistice prodeje obytných vozidel v ČR, založené na souhrnných datech Ministerstva dopravy.

Od té doby se mi podařilo zpracovat poskytovaná data z tzv. přírůstků. Ministerstvo dopravy pravidelně uveřejňuje na začátku měsíce data o změnách v registru vozidel za předchozí měsíc. Tato data poskytují detailnější informace o registrovaných vozidlech. Jediná potíž je snad jen v tom, že ne všechny úřady dodržují stejnou metodiku a tak vozidla bývají zapsána trochu odlišně. Je však vidět, že se situace postupně zlepšuje. Data z poslední doby jsou tak více „čistá“ než ta poskytována v přechozích letech a kladou tedy menší nároky na zpracování. Data jsem se snažil co nejvíce normalizovat a vyhledat v nich obytná vozidla.
I tak je možné, že skutečné počty registrací konkrétní značky mohou být mírně odlišné. Níže uvedená čísla také nelze brát za měřítko celkové úspěšnosti výrobce či dovozce, jedná se jen a pouze o počet registrovaných vozidel dané značky v ČR.

A tak se dnes podíváme na registraci v kategorii mini karavanů.

Co je to mini karavan

Je to takový malý karavánek. V porovnání s plnohodnotnými obytnými přívěsy je menší a lehčí – a tedy připojitelný za více modelů tažných vozidel – hodí se často i pro ty se slabšími motory. Snadněji se táhne a i manipulace s ním v kempu je příjemnější. Také je méně nápadný jak na cestě, tak při stání. Zkrátka není to velká bílá hmota na kterou jsme zvyklí. Někteří výrobci se věnovali i odolnosti, takový přívěs je pak vhodný i na méně kvalitní cesty a necesty, zapojitelný do soupravy s nějakým off-roadem.

Nejvyšší povolená hmotnost většiny modelů především českých výrobců je do 750 kg, tedy řidič tažného vozidla si po EU vystačí s řidičským průkazem skupin B bez jakýchkoliv rozšíření. Samozřejmě i zde jsou výjimky, ale i tak nejvyšší povolená hmotnost přívěsů až na výjimky nepřesahuje jednu tunu. Z tohoto pravidla se ale vymykají přívěsy Hero Camper s hmotností 1.200 kg a pak i přívěsy slovenské značky Pro Camp – což bude dano jejich konstrukcí zaměřenou především na robustnost a off-road použití.

Nevýhodou mini-karavanů jsou pak skromnější vnitřní rozměry a nutnost karavan přestavět při přechodu z denního na noční režim (lůžka). Skromné poměry neumožňují rozdělení prostoru na více zón jako ve velkých karavanech. Ale i tak nabízí dostatek prostoru pro přespání dvou osob, výjimečně pak ty větší rozšiřují svoji kapacitu až pro čtyři. Tyto přívěsy jsou také nižší, což je výhodné při jízdě, ale ne při pobytu. To se některé modely snaží řešit vysunovací/vyskakovací střechou, možností různých předstaná a podobně.

Takže mini karavany jsou mini z hlediska rozměrů, hmotnosti, ale nikoliv cenou. Jak je z následujícího přehledu patrné, cenově více než zdatně konkurují dospělým přívěsům, dokonce bývají i citelně dražší. Rozhodně se tedy nepodbízí číslem na cenovc. Jejich hodnota je právě v těch mini rozměrech a často i odolnějšímu zpracování. A jejich kupci asi ví, proč a zač své peníze utrácí. Takže až někdy podobný bydlík potkáte na cestách, tak jeho majitel rozhodně nezvolil takový malý příbytek na kolech kvůli penězům.

Zastoupené značky

Mini karavany vyrábí či dováží do ČR hned několik společností, já narazil zatím na ty níže uvedené. Při kliknutí na název se otevřou stránky příslušené společnosti, kde lze najít další technické údaje, ceníky i kontakty. Vyjmenovány jsou společnosti, u kterých byl v roce 2020 registrován jako nový v ČR alespoň jeden karavan z jejich nabídky.

A nyní již zmíněný seznam, hned na začátku jsou dva čeští výrobci, společnosti Carox+ a Inpro, následování dovozci. Řazeni jsou abecedně:

Carox+

Pod značkou Carox+ Mini K nabízí hned několik modelů: Family, Family Plus a Sport. Model Family Plus je vhodný i pro vícečlennou rodinu a jako nejprostornější model může vyjít v ceníkových cenách dost přes částku 400.000 Kč. Nabídne ovšem v této třídě bezkonkurenční prostor jak na délku, tak i na výšku díky vyskakovací střeše. Pár dalších zajímavostí o těchto přívěsech je pak uvedeno ještě dále v článku.


INPRO Čáslav

Pod označením Kondor vyrábí malý obytný přívěs. K dispozici je jedno provedení (v různých barevných variantách) v ceně od 107.000 Kč. Ale pozor, je to cena od – stačí přidat několik doplňků a změn do konfigurace (například oken) a cena se přiblíží k hranici 200.000 Kč. Přesto se jedná o cenově nejvýhodnější mini karavany na českém trhu. Více informací o tomto výrobci je pak v tomto článku ještě níže.


Caretta

Dovozem a prodejem těchto želvích mini karavanů se zabývá hned několik firem, z těch významnějších bych asi uvedl KaravanyCaretta.cz  a offroad karavan. Podrobné informace pak nabízí přímo i web výrobce. Nabízí se více modelů, v ČR se však převážně uplatnili jen dva modely, 1500 a Off-road. Bydlík je určen v základu pro dvě osoby, ale po dovybavení střešním stanem poskytne místo na spaní až 4 osobám. Základní cena 240.000 Kč se instalací doplňků rychle dostane přes 300.000,- Kč.


Hero Camper

Bytelné provedení mini karavanu mimo pevné cesty, původem ze Skandinávie. Tedy asi i konstrukčně přizpůsobený na tuhé podmínky. Tomu nasvědčuje i hmotnost, přívěsy mají celkovou hmotnost 1200kg. Na českém trhu se nabízí dvě provedení, Ranger a Traveller, rozhovor se zakladatelem firmy dovážející tyto karavany do Česka vyšel před nedávnem na forbes.cz. Zájemce by si měl připravit zhruba 500.000 Kč a být připraven i přihodit něco navíc.


Life Style Camper

Dovozce mini karavanů s označením X-Line a SteelDrop. Jedná se téměř o klasické teardrop modely a ke koupi si připravte částku přes 300.000 kč. Zajet si pro ně můžete na Moravu, do Olomouce. Podobně jako značky ProCamp a Hero Ranger cílí především na celkovou odolnost, kvalitu zpracování a dobrou výbavu už v základu a zejména model X-Line by měl uspokojit i off-roadové nadšence.


ProCamp

Dovozce nabízí tyto slovenské karavany jako modely Bushcamp a Wave, ale v nabidce jsou i modely Escape a Alpha. V ČR lze koupit třeba u Filip Camp. K nákupu je dobré si jako v případě Hero Camperu odložit z úspor necelých 500.000 kč a počítat s celkovou hmotností do cca 1300 kg. Stejně jako v případě značky Hero Camper tak už nemusí stačit řidičák s obyčejným béčkem. Slovenský výrobce je pak velmi vstřícný jak k zákazníkům (viz kapitolka níže), tak i flexibilní při individuální konfiguraci přívěsu na míru – a navíc odpadá jazyková bariéra.


A jak si mini-karavany vedli v uplynulém roce?

Celkově se do českého registru vozidel za rok 2020 zapsalo 58 nových mini-karavanů. To není špatný výsledek, když navíc uvážíme, že 35 kusů bylo vyrobeno u nás v České republice. Na celkových registracích nových obytných přívěsů se pak kategorie mini-karavanů podílela přibližně z 13.5%.

A jak si vedli jednotliví výrobci a dovozci? To prozradí následující tabulka, ve která jsem navíc uvedl i to, kolik přívěsů bylo registrováno na firmu (jako provozovatel je v registru zapsána firma) a kolik na fyzickou osobu, tedy koncového zákazníka. Přívěsy zapsané na firmu slouží občas k půjčování.

značkaregistrovánofirmakoncovýpořadí
ksksks
Carox+218131
Inpro14682
Caretta6634
Hero Camper4225
LifeStyleCamper9903
ProCamp1106
registrace v roce 2020

Jak je vidět, i navzdory vysoké ceně se min karavany od Caroxu umístili v roce 2020 jako první. Nejoblíbenějším provedením mezi českými zákazníky je s jasným náskokem model Family s 9 registrovanými kusy, následuje model Sport se 7 ks a 5 ks Family Plus. Tato firma se také dokázala umístit i v žebříčku deseti nejúspěšnějších značek obytných přívěsů na českém trhu za rok 2020 (měřeno dle počtu registrací nových obytných přívěsů). Současně jsou oba tuzemští výrobci dobře zastoupeni i v prodeji koncovým zákazníkům.

Mne osobně umístnění mini karavanů značky Carox+ překvapilo. Traduje se, že Češi jdou hlavně po ceně a tak bych spíše čekal přesvědčivé prvenství výrobce Inpro. Jenže mimo ceny jde i o to, nakolik řešení odpovídá potřebám. A právě mini-karavan si asi lidé nekupují kvůli ceně, ale protože řeší nějakou jejich potřebu. Třeba touhu po rychlém, nenáročném a nenápadném cestování s akceptovatelnou mírou komfortu. A v tom případě na cenu asi jako na hlavní kritérium nehledí. I když jinak se samozřejmě Kondoru od Inpra daří – byl jedničkou v registracích za rok 2019 a zatím se drží na špici i v roce 2021.

Pohled do roku 2019

Celkem se ze sledovaných značek prodalo 29 ks. Pokud tedy porovnáme rok 2019 s rokem 2020, vzrostly registrace v tomto segmentu o celých 100%, tedy zjednodušeně řečeno na dvojnásobek. V přehledu níže si můžete všimnout značky CityCaravan, není uvedena v přehledu za rok 2020 a to z jednoduchého důvodu – v roce 2020 jsem nezaznamenal jedinou registraci. Více toho o této firmě nevím.

značkaregistrovánofirmakoncovýpořadí
ksksks
Carox+8352
Inpro11381
CityCaravans4313
Hero Camper3214-5
ProCamp3214-5
registrace v roce 2019


Malé okénko do roku 2021

Za rok 2021 jsou zatím k dispozici údaje o prodejích za leden a únor. I tyto dva měsíce stačili na to, aby se tuzemský výrobce Inpro z Čáslavi dostal se svými 4 kusy na pěkné páté místo v celkových registracích nových obytných mini přívěsů.

A pro porovnání, za leden a únor roku 2020 se registrovalo v ČR 5 ks mini-karavanů. Letos je to za první dva měsíce již 13 ks. S jistou nadsázkou by se dalo tvrdit, že trh vzrostl o 160% – a tedy že zatím pokračuje trend pozorovatelný v tomto segmentu i v předchozích letech.

A nakonec této sekce ještě výsledky pěkně graficky:

Zajímavosti

Níže jsou uvedeny další informace o jednotlivých karavanech, které by mohli případným zájemcům pomoci se rozhodnout pro vhodný typ.

Carox+

Model od společnosti Carox+ popularizoval ve svých pořadech na autosalon.tv i Expert Pepa:

https://www.autosalon.tv/reportaze/autosalon-40/dlouhodoby-test-skody-octavia-a-minikaravanu-carox

Mimo to lze s takovým mini karavánkem vyrazit i na hory:

Inpro – Kondor

O zkušenostech s českým obytným přívěsem Kondor mi pak pověděl trochu více jeden z jeho majitelů, pan Jaroš Štefan: mini karavany se mu líbili, na tahání větších neměl ani vhodné auto, ani chuť. Uvažoval o Carettě, ale nakonec se rozhodl pro přívěs Kondor od čáslavské firmy Inpro. K základní konfiguraci přidal okno, kompresorovou lednici, velké skříňky, úložné prostory pod postelí, police – a cena se dostala lehce přes 200.000 Kč. Přívěs se skvěle hodí za jeho vozidlo, Dacii Duster s motorem 1.6 Sce. Spotřeba při tahání karavanu stoupla zhruba o 2 – 2.5 litru.

Přívěs při jízdě skvěle drží, není problém jet i na dálničním maximu 130 km/h. Karavan využívá s přítelkyní, především na zahradě a pak v kempech. Obytný prostor si rozšiřuje pomocí nůžkového stanu o rozměrech 3×3 metry. Zatím nejchladnější noc byla při pobytu na Šumavě, zde teplota klesla k -5oC, ale díky přímotopu (elektrickému, na přípojce v kempu) i izolačním vlastnostem těla karavanu bylo vevnitř příjemně.

Na oj karavanu si přidělal kouli a na ni používá nosič na kola, v kempu po vypřáhnutí pak může nosič přendat na tažné auta a podnikat vyjížďky po okolí. Karavan skvěle vyhovuje jeho potřebám a za větší by po necelých dvou letech vlastnictví tohoto mobilního příbytku neměnil.

Na propagační video firmy Inpro se pak můžete podívat zde:

X-Line

Video prohlídka modelů X-Line a Steel drop je k dispozici zde:

ProCamp

Realné zkušenosti uživatelů se vzhledem k celkovému počtu kusů nehledají zrovna snadno a tak jsem rád, že dokonce existuje i blog čtyř nadšených uživatelů:

Dvě  Offroad mámy na cestách, jak se nazývají, se rozhodli koupit si karavan typu tear-drop. Následovalo hledání se základními požadavky kuchyňka vzadu a žádný záchod. Na tuzemském trhu žádný nevyhovoval. A vyzkoušeli víceméně všechny, co jsou v tomto článku popsány: StreelDrop, X-line, Kondor nebo minibydlik. Až se jim zalíbila nabídka slovenské firmy ProCamp. Ta jim navíc vyšla vstříc a s ohledem na rozpočet zprostředkovala koupi mírně ojetého kousku. Ale rok starý karavan by se jako nový skoro mohl i počítat. Na jejich stránkách se pak dočtete, co všechno dovoz karavanů ze Slovenska obnáší  Výhodou takové zánovní „ojetiny“ je to, že jí předchozí majitel skoro plně vybavil – což znamená méně starostí i dalších nákladů.

A s novým příbytkem vyrazili hned do Polska a pak i jinam. A dokonce i na divoko. I s malým přívěsem to jde. To se jim i na malém karavanu líbí – je vhodný pro objevování míst, kam by se s velkým přívěsem či obytňákem nedostali. A tenhle malý přívěs snese i terén a je tedy pro ně ideálním společníkem na outdoorové výpravy. Prostor vyřešili střešním stanem – plocha na spaní se tak zdvojnásobila. Jen výška karavanu vyskočí ze 185 na 220 cm.  

Na  tahání mají naftovou 1.6  Suzuki Vitaru All Grip z roku 2016 – pokud táhnou přívěs, přepnou na režim sport s náhonem na všechny čtyři kola. Jen spotřeba vyskočí na 9 litrů oproti jízdě bez přívěsu, ale na druhou stranu není problém jezdit na povoleném dálničním maximu 130 km/h. Spotřebu mírně zvyšuje už zmíněný střešní stan – bez něj jde jet do 8.5l.  Ostatně více si jde přečíst na jejich blogu – se svoji volbou jsou spokojeni a plně odpovídá jejich založení i potřebám. 

A jako perlička – na zmíněném blogu naleznete i porovnání dvou mini karavanů, jejich Bushcamp postavili vedle Hero Ranger a hledali rozdíly. Takže pokud někdo váhá mezi těmito dvěma modely, tak ať si tohle pěkné porovnání určitě přečte.A na závěr

Tento článek se věnoval profi vyráběným mini karavanům. Česká republika je však národem kutilů a tak tady vznikají různé samo-domo řešení, zdatně konkurující továrně vyráběným přívěsům. Populární jsou v poslední době tzv. karavany do vozíku, kdy se na běžný nákladní přívěs připevní jako náklad boudička a může se vyrazit na dovolenou. Výhodou je cena – náklady jsou rozhodně nižší než u výše uvedených přívěsů. Bohužel evidence podobných řešení se prakticky nevede a nelze ji ani získat z dat Ministerstva dopravy. Výrobě těchto karavanů do vozíku se někteří věnují i téměř profesionálně, příkladem jsou stránky https://karavanydovoziku.cz/. Inspiraci lze čerpat i na fb z veřejné skupiny Stavba karavanu do vozíku.

 1. […] und Du 21 % an gültiger Mehrwersteuer aufschlagen mußt! Laut Aussage des tschechischen Blogs “Silver on the Road” liegt man auch mit der Vollausstattung preislich unterhalb der Mitanbieter wie X-Line […]

  To se mi líbí

 2. Zdravím. Koukal jsem na Váš blog a velice mě zaujal. Rád bych přinesl více informací o pohybu a prodeji minikaravanu v ČR A SK. Mám kolegu kamaráda a myslím si,že loni na našem trhu prodal dost velké procento těchto karavanu cca 60ks. Bylo by dobré do tohoto sčítání a statistiky ho zahrnout. S dovolením posílám na něj kontakt a odkaz na jeho stránky.
  Dušan Štěpánek. +420 732 776 667,
  https://townout.cz/

  S pozdravem Šebesta Pavel 777390900

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar
   Martin Strimpfl

   Na vysvětlenou – do statistik se započítávají pouze vozidla registrovaná v ČR a skutečné prodeje tak mohou být vyšší díky vývozům. Vašemu kolegovi jsem emailem poslal seznam registrovaných Carett za minulý rok (2021) – je jich o něco méně než uvádíte, ale rozdíl není nijak zásadní. Tento článek je ale o vozidlech registrovaných v roce 2020 – pro rok 2021 článek zatím připravuji.

   Co se týče registrací v SK, tak tam bohužel žádná data k dispozici nejsou – v ČR je poměrně otevřený přístup k datům, na Slovensku jsou většinou k dispozici jen souhrnné statistiky velmi širokých kategorií vozidel, prakticky je to nepoužitelné.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: