Agentura Strnadik

Nad stránkami jednoho klubu a Agentúry

Komentářů:

7

Aktualizace březen 2023:


Původní stránky od doby napsání článku změnili již několikrát doménu. Nejprve na kamskaravanem.eu, poté na http://www.cestujsnami.eu/ a. nově přibyli stránky jakési i asociace https://www.cnacc.eu/. Za všemi těmito adresami jsou ale stále ti stejní lidé, často působící třeba na facebooku pod smyšlenými účty. Ty používají k vyvolávaní hádek či zastrašování, jako dobrý příklad poslouží článek Karavaning jako námět pro thriller.


Logo klubu, zmiňované v článku, je stále viditelné v pozadí úvodní stránky http://www.cestujsnami.eu/ i v profilu účtu správce na facebooku. V článku popisované obrázky již používané nejsou, nahrazeny byly jinými, často z jiných stránek. Sledovat, kde byla jaká fotka „vypujčena“ je asi zbytečné, zdroje uváděny v zásadě nejsou a původní autorský materiál, zprávy, články a fotky se na výše uvedených adresách až na výjimky stejně moc často nevyskytují.Nabízená slevová karta se změnila na digitální a zlevnila na 500,- Kč (€20), slevy jsou členům slibovány i na stránkách nově založené asociace https://www.cnacc.eu/. V podstatě je tato asociace jen pokračováním předchozích snah Agentúry nějak vydělat na českých karavanistech. Na tom není nic špatného, jen ten přístup a vystupování jsou zkrátka divné, stejně jako zneužití občanského sdružení jako zástěrky pro komerční činnost. A i zde lze narazit pochopitelně na fotky půjčené jinde, což někdy působí až komicky – co má ostatně český karavaning společného s kempem ve Velké Británii…

Článek obsahuje můj pohled, i když podložený fakty kde to jen šlo.

Přiznám se, že jednu věc nemám opravdu rád – když někdo obviňuje jiného a bez důkazů. A tak se mi stalo, že mne jistý pan Strnadík, takto majitel Agentúry Stanislav Strnadík a syn začal místo argumentů v diskuzích napadat a obviňovat z kopírování. To mne až tak netrápilo, zdroje se snažím vždy uvádět, nicméně tento pan a jeho agentura převzala jednu z největších skupin věnující se karavaningu na facebooku. Hned po převzetí začali „úřadovat“. Tedy vyhazovat lidi nikoliv proto, že by porušili do té doby platná pravidla skupiny, ale především proto, že mají odlišný názor či postoje než zmíněný pán. I já byl vyhozen. A to už mi nedalo se blíže podívat, co za firmu to vlastně tento pán provozuje.

Pod názvem ČESKO – SLOVENSKÝ   KARAVANING KLUB společnosti Agentúra Strnadík a syn jsou k nalezení webové stránky, kde je okopírováno z různých zdrojů snad vše, co šlo.

Slevová karta

Klub nabízí svým členům klubovou slevovou kartu za €25/625,- Kč. Díky ní pak mohou získat několikaprocentní slevy například na kempy. Ke dni psaní tohoto článku je takových míst v ČR a SR celkem 10. Ano, slovy deset – to má být výsledek dlouholeté činnosti klubu.

Pro srovnání, známá oblíbená slevová karta stojí i s tištěným katalogem kolem 500 Kč a jde ji mimosezonně použít ve více jak 3.000 kempech po celé Evropě. Existují samozřejmě i další slevové karty, některé jsou dokonce k dispozici zdarma. Všechny toho nabízejí podstatně více za méně, s přidanými službami ve formě recenzí, vyhledávačů a pravidelných aktualit. Navíc v celkově mnohem důvěryhodnějším obalu a dohledatelnou historií.

Stránky klubu totiž působí jako by zaspaly dobu. Je mi trochu záhadou, jak mohl na své stránky nalákat vyhlášená místa českého karavaningu, které uvádí v sekci Partnerů. Asi se nechali zlákat vidinou možné propagace, jakkoli to dle mého nemají zapotřebí. To se zkrátka stává, doba není snadná a příslib zaujme. Jde to pochopit. Osobně bych ale nechtěl být spojen s podobnými stránkami.

Začíná to hned nahoře na stránce. Divím se, že nikoho nezarazilo, že na logu je tzv. anglický model karavanu, tedy vozidla s dveřmi na levé straně – ale o tom více níže.

Původ fotek

Naprostá většina obrazového materiálu na stránkách je z jiného prostředí než z prostředí českých a slovenských karavanistů. Pod názvem Naše úžasná komunita je fotka ze srazu australského klubu, tedy lidí, kteří asi netuší, kam až se jejich fotografie zatoulala.

Fotka pro sekci Hodnocení našich zpravodajů zase pochází z placené fotobanky, ze série slovenského fotografa. Ale tu si koneckonců mohli tvůrci webu koupit.

Pro výzvu k přidání se k jeho fb skupině zase Agentura použila fotku z Velké Británie. Je přinejmenším zvláštní, že dle jeho slov dlouholetý klub vlastně nemá své vlastní fotky a obrazový materiál a pomáhá si obrázky ze Spojeného Království a nebo Austrálie. Samotná doména byla registrována v září minulého roku, takže už jen proto je nutné ta slova o dlouhé tradici brát s rezervou – lehce archaický zjev stránek jako by mne vracel kamsi na začátek web designu, i když copyright na patičce hlásá rok 2020.

Zkuste si otevřít nějaké stránky živých spolků, klubů , asociací či komerčních společností u nás a naleznete většinou nejen upravené webové stránky, ale i dostatek původního obrazového materiálu a podrobných informací o členech, životě společenství a chystaných či proběhlých akcích. U komerčních společností je pak profesionální vzhled téměř bez výjimek pravidlem.

Jen z těchto stránek takový pocit nezískáte – je to skládanka různých písem, stylů a fotek odkudkoliv.

V záhlaví stránek se pak na pozadí promítají různá videa z youtube – namátkou z kanálu výrobce karavanů či provozovatelů kempů. Opět zde nejde o nějaký vysledovatelný vztah k vlastnímu klubu, autoři použitých videí je vytvořily k jiným účelům než k zobrazování na stránkách tohoto klubu. Dochází tak ke komickým situacím, kdy je původní text překryt logy a texty vlastníků videa:

Logo

V sousedním Bavorsku, v městečku na řece Dunaji, leží jedna karavanová prodejna, existující už nějaký ten pátek. A shoda jejího loga s logem klubu je nápadná, teda až na jednu maličkost – společnost MS Caravaning má na logu zobrazeny běžné evropské karavany.

Jen převrácením třeba ve Photoshopu z toho vznikne anglické obytné vozidlo – tedy s řízením a dveřmi na opačné straně – tedy tak, jak je to vidět na logu Klubu. Modrá barva, asi po Dunaji, zůstala zachována – ostatně i Slovenskem tento evropský veletok protéká.

I samotná kartička je zajímavá svým tvrzením o klubu „pravých“ karavanistů. Asi tedy existují i falešní karavanisté 🙂 . Ti se budou lišit tím, že třeba používají vlastní fotky a loga nepřevrací ve Photoshopu jako ti „praví“.

Je samozřejmě možné, že všechny obrazové materiály jsou zkopírovány a použity naprosto legálně. Jen se opět nabízí již dříve naznačená otázka proč by někdo používal australské fotky srazů v Čechách a nebo proč jsou linkovány cizí videa. Nedává to smysl.

Fake news

I o takové klidné činnosti, jakou karavaning je, napíše občas někdo něco ne zcela pravdivého. Málokdo ale pak místo podložení svých informací (mýlit se může každý) raději vyhazuje kohokoliv, kdo na zjevné rozpory upozorní či si dovolí s nimi nesouhlasit odkazem na fakta. Mne se to stalo a bohužel tak nemám ani příklad – zůstal v jedné ze skupin.

Ale veřejně dohledatelný příklad jeho fake news, i když z jiného prostředí, podává tento článek: Strnadíkova lživá galéria fotografií. Nabízí i trochu jiný pohled na činnost pana Strnadíka, ale ta s karavaningem až tak nesouvisí. Po přečtení bude ale snad má poznámka v úvodu o nespojování pochopitelnější.

Závěr

Snad jedinou nezodpovězenou otázkou je, proč to dělá. Odpověď neznám – peníze mu ta karta či klub asi nepřinese, nové členy či příznivce asi také ne – takže zatím může být cokoliv, třeba naivita – anebo naopak protřelost a jiné záměry; fantazii se meze nekladou.

Celý ten klub, agentura i její představitel tak na mne působí nevěrohodně až podezřele. Samozřejmě, že každý může podnikat jak uzná za vhodné a mít stránky, jaké chce. Jen valná většina ostatních to děla tak nějak profesionálněji. Já po shlédnutí stránek klubu dospěl k výše uvedenému názoru. Vystupování a jednání zmíněného pána mne také nenaplnilo důvěrou a v tomto názoru jen utvrdilo. Místo argumentů a faktů používá s oblibou urážky a zesměšňování. Při pohledu na jeho stránky jeho obvinění z kopírování působí přinejmenším ironicky.

Že se podobný člověk dokázal dostal ke správcovství jedné z doposud největších skupin českých karavanistů je pro mne osobně smutné a znepokojivé. Zároveň je to jen jedno z dalších varování před tím vytvářet si výhradně jen na Facebooku jakýkoliv svůj obsah. Můžete o něj kdykoliv přijít. Buď díky lidem, kteří převezmou skupinu a nebo díky samotnému fb a jeho pravidlům.

 1. Díky za článek! Je za ním vidět spousta práce.
  Už jsem jej komentoval na FB, doufám, že některým lidem otevře oči.

  To se mi líbí

  1. Podklady k článku jsem dodal já. Byly zkreslené na základě mé dedukce a autor tohoto článku se nechal unést. Bohužel článek se nezakládá na pravdě. Tímto se p. Strnadíkovi omlouvám veřejně. Nedomyslel jsem dopad mých informací poskytnutých autorovi článku.

   To se mi líbí

   1. Martin Strimpfl avatar

    Podklady k článku nedodal nikdo další a k sepsání mne inspirovalo chování pana Strnadíka a komunikace s ním.

    Příspěvek začal vznikat před několika dny a včera už jen prošel posledními korekcemi. Obsahuje pouze dohledatelné skutečnosti – především tedy náhledy stránek „klubu“. Několik dnů článek vznikal proto, že jsem si ověřoval původ obrazových materiálů použitých na stránkách „klubu“.

    To se mi líbí

   2. Jak se muze anonym někomu omlouvat to nechapu…proc se nepodepíše pan anonym…

    To se mi líbí

   3. Pan anonym je zřejmě někdo z okolí p. Strnadika nebo přímo on sám. To je pouze dezinformace napsaná se záměrem zdiskreditovat článek. Sám jsem některé informace z článku ověřoval a jsou pravdivé.

    To se mi líbí

 2. Ten anonym ti dodal podstatné informace a ty si na tom děláš jméno. Snažil jsi se rozbít karavanistickou skupinu a neprošlo ti to!!! Měl by jsi se stydět, ne nadarmo tě z několika skupin vyhodili. Na každého dojde.

  To se mi líbí

  1. Martin Strimpfl avatar

   Napadají mne jen dvě možnosti:

   – pokud víte, jaké mi „dal informace“, tak musíte vědět, že v článku použity nejsou -> takže lžete.
   – pokud nevíte, tak vydáváte svoji domněnku za fakt -> tedy si vymýšlíte.

   Mimochodem, děláte ve svém písemném projevu stejnou chybu jako člověk, o kterém je článek a se kterým jsem správný pravopis slovesa „být“ mimo jiné probíral. Nepíše se „Měl by jsi se stydět“, ale „Měl by ses stydět“.

   To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: