Slevové turistické karty v České Republice – 2021

Komentářů:

0

5.6.2021 – aktualizovány informace: Berounsko, OstravaCard, slevy na zámky


Sepsat podobný seznam jako pro Rakousko není rozhodně snadný úkol. Situace ohledně karet se v ČR mění prakticky z roku na rok, nové karty vznikají a starší zanikají, někdy i z roku na rok. Ke zlepšení či zpřehlednění nepřispěl ani kovid – ten aktivity v této oblasti prakticky utlumil.

Dalším nepříznivým, a dlouhodobým, vlivem na karty je nedostatek dražší či zajímavé turistické infrastruktury. Nejsme Rakousko, kde je dostatek lanovek a dalších podobných atrakcí a karta tak najde své opodstatnění mnohem snáz – a přitáhne i dostatek zájemců. Při zvážení tohoto faktoru pak není divu, že karty najdeme jen v turisticky rozvinutějších regionech. A i zde je nabídka často omezená a orientovaná především na hosty v kamenných ubytovacích zařízeních. A například Vysočina nenabízí kartu žádnou – ale ono je to pochopitelné, tam jezdí lidé za normálními vycházkami a túrami, lanovky v létě zde nejsou v provozu a tak dále.

Takže sice existuje více karet, než níže uvádím, ale velkou část z nich nemohou karavanisté využít. Subjektivně hodnoceno pojali koncept karet nejlépe na Moravě – zde ty karty dávají smysl a snad se i nejvíce blíží těm rakouským. V Čechách je nabídka karet omezená, více komerčně orientovaná a ne moc výhodná. Popřípadě se jedná o jakési slevové či věrnostní programy.

Čechy

Karlovy Vary Region Card

Platnost je 2,4 nebo 7 dn9, koupit si ji lze i pro rodinu, v ceně je měststká doprava zdarma v Karlových Varech a v Mariánských Lázních. A to všetně jedné bezplatné jízdy tam a zpět lanovkou Imperial či autovláčkem v Karlovy Varecch, vyhlídkové plavby po Ohři v Lokti apod. Dalšími zajímavými nabídkami je vstup do muzeas sklárny Moser, Becherovy vily či Jáchymova.Zahrnut je i vstup na zámek Kynžvart. Lze si stáhnout průvodce ve formě pdf.

Co stojí

 • pro dospělého 350, 550 a 1000 Kč (2-4-7 dnů)
 • pro rodinu 1000, 1300, 2000 Kč (2-4-7 dnů, 2 dospělí a dvě děti do 15 let

Český Krumlov Card

Jedna vstupenka do 5 expozic, úspora 50% oproti běžnému vstupnému. Platnost 12 měsíců, vstoupit to každé expozice lze jen jednou a je přenosná – tedy nevyužité vstupy může využít i někdo jiný.

Cena pro dospělého 400 Kč, pro děti 200 Kč, pro rodinu 2 dospělí, 3 děti do 15 let 800 Kč


Lipno Card

je to spíše slevová karta, získá se za vratnou zálohu 100 Kč. Vrácení karty není nutné, karta platí pořád a v zimě slouží jako skipas – takže si na ní lze nahrát online jízdné. Slevy jsou většinou ve výši kolem 10% na kurzy různých pohybových aktivit a půjčoven.

Pokud chce někdo využít některé atrakce, zejména Království lesa a Stezku korunami stromů, tak se to asi vyplatí pořídit – ostatně nic to nestojí.


Toulava

Vezměte do rukou zážitkovou kartu turistické oblasti Toulava, od Tábora až k nám… a vydejte se objevovat Toulavu se spoustou výhod. Karta, kterou si vyzvednete zdarma v podobě papírové brožury na infocentrech, nebo si ji stáhnete do mobilu, nabízí víc než 50 bonusů a slev. Nejčastěji se jedná třeba o druhou vstupenku zdarma a nebo nějaký dárek k útratě.

K dispozici je ke stažení i brožurka, kterou lze na slevy také využít. Pro milovníky sakrální architektury navíc nabízejí ke stažení i přehled poutních stezek a míst v této oblasti.


PassauCard

Karta ze sousedního Německa, ale platí i na některé atrakce v JIžních Čechách. Má letní a zimní verzi, vyplatí se snad při plánování více návštěv termálních lázní u sousedů. Platnost karet je 1 a ž 14 dnů,. cena pak od €16 do €52 v závislosti na délce


Návštěvnická karta Berounsko

Jednodenní výletníci či místní obyvatelé si mohou kartu, respektive brožurku s odtrhávacími kupony na slevu, zakoupit za 49 korun v berounském Městském informačním centru a na několika dalších místech.
Pro karavanisty je příznivé, že kartu lze získat i v kempu, do akce jsou zapojeny tyto kempy (uvádím i cenu za noc pro obytné auto, přípojku na elektřinu, dva dospělí a dvě děti):

Na kartu lze získat slevu 30% na vstup do Aquaparku Beroun, vstup zdarma pro jednu osobu do Chrustenické šachty a podobně.


Harrachov Card

Proč to dělat jednoduše, když to jde složitě. Takže v nabídce jsou hned tři karty rozlišené barvou, modrá, zelená a zlatá. Modrá ani zelená se ale majitelů obytných vozů nedotýkají, placená karta (zlatá) stojí 200 Kč pro dospělého a nebo 50 Kč pro dítě od 5 do 13 let.


Praha

V Praze se nabízí hned několik různých karet, ale většinou se jedná o karty drahé, určené skutečně jen pro velmi aktivní návštěvníky památek.

Prague Card

Karta umožní poznat to nejdůležitější, co Praha nabízí. Karta vás opravňuje navštívit bezplatně 60 nejzajímavějších objektů v Praze a dalších 50 s výraznou slevou, včetně exkurzí, plaveb, zábavy a kulturních představení. Karta zahrnuje i vstup na Pražský hrad, Židovského muzea, okružní jízdu, vyhlídkovou plavbu a lze si k ní stáhnout i mobilní aplikaci. MHD zahrnuta není.

Cena závisí na době platnosti, volit lze kartu na 2,3 a 4 dny a ceny pak vypadají takto:

 • 1840 – 2100 – 2280 Kč dospělý
 • 1320 – 1500 – 1660 Kč dítě a stuent

Prague City Pass

Umožňuje během 30ti dnů vstup do vybraných památek a muzeí, zahrnuta je i jízda centrem či plavba po Vltavě. Vše je možné využít jen jednou. Spíše než na domácí turisty je ale tato nabídka cílena spíše na zahraniční návštěvníky. Stáhnout v anglickém jazyce si lze jak průvodce, tak i mapku. MHD zahrnuta není

V ceně pasu jsou zahrnuty vstupy například:

 • Pražský hrad – Starý královský palác s Vladislavským sálem, Bazilika svatého Jiří, Zlatá ulička s věží Daliborkou, Katedrála svatého Víta. Vstupenka je platná po dobu 2 dnů od prvního vstupu.
 • Židovské muzeum v Praze – Maiselova synagoga, Španělská synagoga, Pinkasova synagoga, Starý židovský hřbitov, Klausová synagoga, Obřadní síň. Vstupenka je platná po dobu 7 dnů od prvního vstupu.

A kde a za kolik jí získat?

Jde koupit jak online, tak Gray Line stánku v centru města na adrese Národní 38, a to:

 • 1390 Kč dospělý
 • 990 Kč dítě

Trojská karta

Trojská karta je zvýhodněná společná vstupenka do:

 • Zoologické zahrady hl. m. Prahy,
 • Botanické zahrady hl. m. Prahy
 • Zámku Troja.

Svého držitele opravňuje k jednomu vstupu do všech tří areálů (v Botanické zahradě do tropického skleníku Fata Morgana i na venkovní expozice). Vstupy nemusí být uskutečněny v jeden den – karta je platná od dubna do září. Žádné další slevy nemohou být uplatňovány. Karta je v v prodeji v pokladnách všech tří institucí a to za:

 • 350 Kč dospělý
 • 200 Kč dítě 3-15 let
 • 950 Kč rodina (2 dospělí a 2 děti nad 6 let)

Morava a Slezko

Olomouc region Card

Předpokládaná platnost od 1.5.2021.Kartu lze zakoupit jako dvoudenní a nebo pětidenní, ceny jsou pak následující:

 • 240-480 Kč dospělý
 • 120 -240 Kč dítě.

Bezplatně lze pak využít více jako 90 atrakcí po celém Olomouckém kraji a využít MHD v Olomouci a Jeseníku. K tomu všemu tištěný průvodce zdarma. Kartu zatím nelze zakoupit online, je k dispozici jen na vybraných obchodních místech.

Mimo vstupy na hrady a zámky (Čechy pod Kosířem, Helfštýn, Úsov, Holečov, Plumlov, Náměšť na Hané, Tovačo), kopy muzeí je v ceně například i jedna jízda na bobové dráze v Hrubé Vodě (65 Kč) či Hlubočkách


Karta Hostynska

za 99 Kč s roční platností. Karta nabízí na pár místech slevy ve výši 10 nebo 20 %, jeden volný vstup do muzea a výhody typu pátá hodina v lyžařské škole zdarma.

Asi nejvíce se vyplatí v zimním období, kdy zajišťuje slevu 20% v Ski Areálu Troják.


Beskydy Valašsko Cards

poskytuje především slevy pro vstup, obvykle ve výši 20%. Platnost karty je 12 měsíců od vydání. Zajímavé místa k návštěvě jsou například tato (je jich mnohem více):

A dalo by se pokračovat – ale jen součet úspory za tato místa je cca 170 Kč, tedy dvojnásobek ceny vlastní karty.

A kde a za kolik jí získat?

Zdarma je při využíti kempu, kartu nabízí dvě zařízení:

 • Rekreační areál U Kateřiny – Štramberk (podmínky získání karty se mi nepodařilo ověřit, bude to ale podobně jako u následujícího kempu podmíněno delším pobytem)
 • Kemp Ranč Bystřička – při pobytu minimálně 4 nocí

a nebo zakoupením ve vybraných informačních centrech v turistické oblasti Beskydy-Valašsko a turistické oblasti Poodří – Moravské Kravařsk a to:

 • 99 Kč dospělý
 • 69 Kč děti do 15 let

Těšínské Slezsko Region Card

Vychutnejte si klid Těšínských Beskyd – opět s platností 12 měsíců od data vystavení. Zdarma je s ní například vstup do zámku Fryštát či na komentovanou prohlídku historického opevnění Šance

Jen tyto aktivity svojí cenou převyšují cenu karty, plus je možné počítat se slevou cca 20% například pro vstup do bazénů v Třinci a Bohumíně (jen je omezen počet čerpání)

A kde jí získat?

Zdarma je při ubytování v penzionu či hotelu, bydlíkáři tedy musí zakoupit ve vybraných informačních centrech v turistické oblasti Těšínské Slezsko a to za:

 • 85 Kč dospělý
 • 70 Kč děti do 15 let

OSTRAVACARD!!!

Tuto kartu lze získat i při pobytu v Landek Parku, kde je vybudováno stání pro obytné vozidla – podmínkou je pobyt minimálně na dvě noci.

Na kartu lze získat ve vybraných zařízeních slevu obvykle ve výši 10-20%


BRNOPASS

výhodou této karty je i jízdenka na MHD v Brně, v zónach 100 a 101. Mimo to zajistí zajímavé slevy a vstupy zdarma i do 5 top cílů (zahrady brněnských vil, na věž Staré radnice, do brněnského podzemí, katedrály sv. Petra a Pavla a do brněnské ZOO) a dále slevy na pár dalších míst na Jižní Moravě.

Ke stažení je i turistický průvoce ke kartě zde.

Cena 290-390-490 Kč na 1-2-3 dny pro dospělého a 190-290-350 Kč pro dítě.


Turistická karta ZnojmoRegionu

platnost od 1.6 do 31.9. 2021 a kartu lze získat i při ubytování v kempu. Na výběr jsou např. volné vstupy do památek či na koupaliště, slevy na konzumaci v restauracích, vinařstvích či regionálních pivovarech anebo originální dárky a bonusové služby. Nabídka odměn a výhod od více než 30 zapojených subjektů – členů ZnojmoRegionu – je velmi pestrá a vyberou si jak rodiny s dětmi, tak mladé páry či aktivní senioři.


Celoplošné

Rodinné pasy

Jedná se o kartu platnou hned pro několik krajů v České Republice a pro oblast Dolního Rakouska. Je určena pro rodiny s dětmi do 18 let, které mají bydliště v rámci buď Jihomoravského kraje, kraje Vysočina, Olomouckého, Pardubického, Zlínského, Ústeckého a nebo Královéhradeckého kraje. Karta je zdarma a lze na ní získat obvykle 10% slevu a není omezena jen na turistické aktivity – zlevněny jsou i různé služby , kurzy a podobně.


Zajímavosti

Minulý rok nabízela některá místa i karty pro turisty k nastartovaní sezóny. Pro zajímavost uvádím například:

Turisticka karta HUMPOLEC, SVĚTLÁ NAD SÁZAVOU, LIPNICE NAD SÁZAVOU A ŽELIV 

Karta byla zavedena jen minulý rok, dostal ji každý, kdo se ubytoval na více jak dvě noci zdarma a platila do konce roku 2020. Mezi vybranými ubytovacími zařízeními byli i dva kempy, Camping Žebrákov a Camp Kadlečák.


Netradiční slevy

Třetí za polovic, sedmá zdarma

Pokud rádi objíždíte hrady a zámky, je zde pro návštěvníky nestátních památek – svírají se razítka z návštěv hradů a zamků, třetí vstupenka je pak za poloviční cenu a sedmá zdarma. K tomu soutěž o volné vstupy, atraktivní ceny a dárky – takže aktivnější rodině se to může vyplatit. Seznam zapojených památek je dostupný na webu programu, tam je ke stažení i hrací karta a pravidla. Získání této slevy je možné od 1.6 do 31.10.2021


Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: