Název Zašlapané projekty je „vypůjčen“ od seriálu České televize a je mírnou nadsázkou – projekty karavanových stání byli u nás spíše ignorovány než aktivně zašlapávany.
V současnosti se zdá, že se konečně oficiálním stáním pro karavany v ČR začíná blýskat na lepší časy. Na zpravodajských serverech i v papírových periodikách se objevují články o boomu karavaningu, o rostoucích prodejích obytných vozidel a i o zájmu obcí a soukromých provozovatelů vybudovat pro ně zázemí. Smutným faktem totiž je, že v tomto Česká republika dost zaspala.
Ale mohlo být lépe, ještě před tím, než i u nás začal poměrně prudký růst stání pro obytná vozidla, tak se občas našel vizionář či se objevil záblesk naděje na zlepšení stavu . Takže jen pro připomenutí vybírám pár příkladů, co se mi podařilo dohledat:
2015 – Plzeň
V rámci projektu Otevřená výzva pro malé změny v plzeňském veřejném prostoru byl podán i návrh na vybudování karavanového stání se servisním místem na nevyužitém pozemku.
Bohužel, vzhledem k tomu, že pozemek byl soukromý, podnět zůstal jen na papíře. Přesto prý projekt porotu velmi zaujal – zůstalo však jen u slovního zaujetí, Plzeň ani po šesti letech takový prostor nemá, do jisté míry jej supluje pouze soukromý subjekt – viz článek Když pro víno na Moravu, tak na pivo do Plzně
2017 – Brno
Návrh vybudovat stání pro karavany se objevil v programu Dáme na vás v roce 2017 a byl také diskutován na serveru Caravan24 – autor myšlenky zde žádal o seznam možných lokací. Nakonec byla vybrána lokalita u Výstaviště. Odhadované náklady se blížili dvou milionům korun a celkově projekt získal 406 kladných a 328 záporných hlasů. Kartu projektu lze nalézt zde.
Projekt propadl a tím tyto snahy v Brně skončili a dodnes zde neexistuje místo vhodné pro oficiální stání a servis obytných vozů. A to přesto, že se zde každoročně pořádá (či pořádala) jedna z největších výstav obytných vozů v zemi. Jako Brňan ovšem můžu být rád, že jsme po vzoru Olomouce parkování obytných vozů ve městě nezakázali a mohu si jen sypat popel na hlavu, že jsem tenkrát nesnažil být v téhle věci aktivnější…..
2018 – Benešov
V polovině roku 2018 se ve zpravodajství objevil článek o tom, jak má v blízkosti zámku Konopiště vzniknout parkování pro obytné vozy včetně možnosti plného servisu. Po přečtení článku mohl snadno vzniknout dojem, že exploze počtu parkovacích a servisních míst je doslova za rohem, v článku se hovoří i o týmu, který pro Středočeský kraj vytváří koncepci takových míst. Realita po tech letech je taková, že místa nejsou a na parkovišti u Konopiště vznikla nanejvýš dobíjecí stanice pro elektromobily.
Závěr
Snad to tentokrát dopadne lépe – přeci jen těch plánů, záměrů a příslibů je v poslední době podstatně více než v minulost. A snad se to nezhoupne do plánů velkých projektů za veřejné peníze – kempy a RV parky ať vznikají čistě na komerční bázi, veřejný sektor by se měl soustředit na jednoduchá parkovací místa, pokud možno s možností servisu.
Vybudovat při rekonstrukci parkovišť a cest v obcích jednoduché servisní místo nemusí být drahé (vztaženo k celkové výšce investic) – není nutno ani utrácet za drahé automaty. Pokud v ČR úspěšně fungují tzv. lesní bary, bude pravděpodobně fungovat i dobrovolné placení za služby. Většina lidí pochopí, že voda ani odpad není zadarmo. Stejně tak i označení parkoviště jako vhodného pro stání větších vozidel není drahé.
Větší města se ale bez nějakých automatizovaných míst neobejde – ale tam se podobná investice ztratí jako by nic třeba již zmíněné Brno v navrhované oblasti plánuje vystavět lanovou dráhu za 500 milionů – spojit to s výstavbou stání pro karavany v Bohunicích by pak nebyl úplně špatný nápad…