Sedlácký život v Rakousku

V Rakousku existují již dvě služby podobné známému francouzskému konceptu France Passion. A to Shau Aufs Land a doposud mi neznámá Bauernleben. Název by se snad dal volně přeložit jako Sedlácký život. Princip služby je velmi podobný jako u všech ostatních. Zakoupí se roční viněta, spolu s tištěným průvodcem a zákaznickou kartou a lze pak strávit jeden den na jedné z více než 400 zemědělských usedlostí v Rakousku. U něj si lze případně zakoupit i lokální potraviny.

Roční viněta je platná do 31.března roku následujícího a je vztažena na zákazníka a vozidlo – nehodí se tedy pro půjčovny, respektive pro vypůjčené vozy. Přijet se může jen se soběstačným vozidlem, na daném místě mohou být současně nanejvýše tři obytná vozidla (toto omezení je dáno rakouskými zákony).

Pro zajímavost:

  • 87% míst je vhodných i pro přívěsy
  • 82% míst akceptuje psy
  • 64% míst za příplatek nabízí i elektřinu
  • 92% míst poskytne za poplatek i vodu

K dispozici je i mobilní aplikace – a jak si lze všimnout na mapce, k dispozici jsou trochu překvapivě i místa v Tyrolsku. Sice jen několik, alej jsou.

Službu založil Franz Roitner, který vyrostl na farmě s hranicemi v Horním Rakousku. Průvodce se poprvé objevil na podzim roku 2020 – tedy doslova před pár měsíci. Díky této i jiné službě se lze dostat na místa normálně nepřístupná, například na horské pastviny nebo k okrajům sjezdovek (přes léto nepoužívané).

Služba je jednou z mnoha podobných po celé Evropě, jejich seznam lze nalézt v článku France Passion a podobné služby v Evropě

Rakousko

Spolkové uspořádání, 8.9 milionu obyvatel, každá spolková země má trochu odlišné zákony co se týče parkování a kempování. Přehled lze najít zde.

V současnosti je v zemi cca 72.000 obytných vozidel, minulý rok (2020) bylo registrováno cca 3.000 nových obytných aut a 1000 nových obytných přívěsů.
Za první čtvrtletí roku 2021 dosáhli nové registrace počtu 905 obytných aut a 192 přívěsů, což je v porovnání se stejným čtvrtletím loňského roku nárůst o +239% u aut a o +57% u přívěsů. Takže co se týče růstu, alespoň u obytných aut tento překonává český trh.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: