Truma Combi 6D – kouř

Komentářů:

0
 • 17.3.2022 – doplněno o zkušenost Jana Haly
 • 20.11.2022 – zkušenosti vanamericana

Při občasném a nepravidelném používání naftového topení Truma D6 může následně dojít k zvýšené tvorbě kouře zejména při zahájení provozu přístroje. To není příjemné, obzvláště pokud zrovna stojíte na veřejném parkovišti s ostatními vozy. Hustý kouř dokáže oblažovat okolí i několik minut.

Příčinou bývají zbytky spalovaní na hořáku , které je obtížné odstranit zejména díky uvedenému režimu nepravidelného provozu. Jako základ prevence se doporučuje dodržovat tyto dva body – ale to jen základ, stojí za to přečíst si další doporučení:

 • tankovat kvalitní palivo, ideálně bez biosložek. U nás tedy naftu EuroOil, případně prémiovější paliva Benzina Verva či OMV MaxxMotion Diesel (aktualizace: vypadá, že to zásadní roli nehraje)
 • jednou za čas (cca 4-6 týdnů) nechat topení topit na maximální výkon něco mezi 15-60 minutami. Což znamená nastavit teplotu na třicet stupňů Celsia a otevřít dveře, aby se větralo a topení hned nevypnulo. Interval 15-60 minut vychází z informací od lidí, co to zkoušeli. Někdo tvrdí, že 15 minut je dostatečná čas, někdo zase trvá na hodině.

Ale ani tyto kroky nemusí vést k uspokojivému výsledku. Samotnému mne topení občas zakouřilo, podstatné zlepšení jsem zaznamenal jednak při důslednějším tankování u EuroOil a dále pak aplikací jiného způsobu vypalování topení:

Obvykle uplatňovaný postup maximálního výkonu na dobu cca 15-60 minut nemusí být totiž efektivní, zahřeje se velmi pouze konec  trubice hořáku, nikoliv oblast na začátku. Lepšího vyčištění lze dosáhnout pouze tak, že se několikrát po sobe – 3 – 4x ohřeje voda na cca 60°C , voda se postupně upouští (3-6 l za 15 minut) tak, aby hořák stále pracoval. Pro ohřev vody je topení aktivní na menší výkonový stupeň, zato ale dlouhodobě,  a celé těleso hořáku se tak ohřeje na samočistící teplotu. Tento postup je vhodné opakovat po každých dvou až šesti týdnech. Často k němu dochází samovolně, například při používání vybavení vozu. Vodu tak nemusím jen tak zbůhdarma vypouštět a může se využít například pro večerním sprchování posádky. Tuhle radu jsem našel na blogu Trumy a mne se zatím tento postup osvědčil. Sice topení občas po startu zakouří, ale s předchozím stavem to nejde ani zdaleka srovnávat.

Na fóru Caravan24 je zmíněn ještě tento postup:

Když chci prostě zatopit, tak nejdřív na ovladači navolím, že chci ohřát jen vodu v bojleru, namačkám tam BOOST, aby to makalo na plný pecky a hned……pak počkám chvíli, až to prostě nažhaví a začne to makat, a pak jen přepnu na ovladači, že chci topit a poté vypnu ten ohřev…..truma se přepne do režimu topení už se žhavou svíčkou a rozjede se rozfuk a topí to….a bez kouře. 

Zajímavou zkušenost má Jan Hala – podrobněji ji popsal ve fb skupině Profi obytné vestavby a vše kolem toho zde , já jsem z toho udělal s jeho svolením tuto zkrácenou verzi:

Začalo jej zlobit topení s chybou E122H, podezření na zanešenou spalovací komour, ale po provedení diagnostiky v servisu padlo podezření i na sensor plamene Flammfuhler . Výměna dílu sice trvá cca půl hodiny, ale k topení musí být přístup, tedy v případě lepších sedadel je nutné jejich rozebrání.

Výměna sensoru ovšem nepomohla, bylo tedy nutné vyrazit přímo do servisu Trumy u Mnichova. Spát je možné přímo před fabrikou – je zde i el. přípojka. Po přistavení auta na dílnu je možné se přesunout do čekací místnosti, dostanete heslo na wifi, k dispozici je káva a chlazené nápoje.

Příčina? Laicky řečeno zanešená spalovací komora. Obnovena tedy byla spalovací komora Brennkammer, žhavicí svíčka Gluhstift, ale měnili také elektroniku. Topení má výkon 6 kW, pracuje ve třech stupních 2, 4 a 6 kW, největší zásluhu na zanešení mělo topení na nízký výkon. V nejnižším režimu mělo topení skoro 1 000 hodin, v ostatních režimech necelých 100.

Doposud pan Hala topil tak, že stahoval topení na 10°C a nechal ho běžet do doby, než po víkendu vypustil vodu. Nebo měl nastavenou teplotu na 19°C a přes den, když byl mimo auto, pak jen na 13°C .

Dostal tyto rady do budoucna:

 • teplotu topení přes den nesnižovat, nechat stále na požadovanou teplotu okolo 20°C
 • po každém použití, třeba po návratu z víkendu, topení vypálit – stačí pustit topení na plný výkon odhadem na 20 minut (než třeba vyložíte auto).

Své zkušenosti ve formě videa zveřejnil i švýcarský karavanista na kanál i vanamericana. Zajímavá je též diskuze pod videem. Jeho doporučením je startovat Trumu na topení na maximální teplotu 30°C, v diskuzi jsou pak další doporučení, která jsou zde již uvedena (kontrola průřezu vodičů, nesnižovat výkon.)

Další příčiny

Na tvorbu kouře může mít i vliv průřez vodičů elektrického připojení vzhledem k vzdálenosti od baterií a i napětí palubní sítě. To částečně souvisí s průřezem vodičů, ale částečně i typem nástavbových akumulátorů. LiFePO akumulátory mají vyšší napětí než klasické GEL. Po jejich montáži je tedy možné, že se i funkčnost topení zlepší a kouř zmizí.

Další příčinou může být častější používání topení ve výškách nad cca 1500 m.n.m. Zde dodává Truma sadu, tzv. výškový set- ten je ovšem pěkně drahý až předražený, viz ostatně tento článek.

Lze také zkusit ještě vyčistit svíčku a spalovací komoru….

Obecný problém topení Truma D6 ve vestavbách

Topení s výkonem 6kW je obecně pro vestavby předimenzované a režim jeho provozu ve vestavbě pak není často souvislý, ale spíše přerušovaný. Mnohem více by se hodilo topení o výkonu 4kW, které by ztráty v dodávce pokrylo také. Takové topení je sice Trumou vyráběno, ale není běžně dostupné – exkluzivitu na něj má francouzská značka Chausson. Nicméně na rok 2023 plánuje Truma uvedení obecně dostupného modelu 4kW. Tohle 4kW naftové topení je takové malé tajemství firmy Truma, tady jej můžete vidět na videu:

Závěr

Na základě všech zkušeností lze jen doporučit řídit se těmito body (plus kontrola průřezu vodičů a jejich případné posílení):

 • teplotu topení nesnižovat na zbytečně dlouhou dobu, snažit se držet teplotu okolo 20°C
 • po pár dnech používání, tj. 3-5, nechat topení vypálit, tj. pustit na plný výkon na min. 20 minut 
  • ideálně nechat otevřené dveře, aby topení zbytečně nevypnulo
  • důležité zejména během provozu jaro-podzim, kdy se topí málo a zejména se ohřívá jen voda
  • u víkendových vyjížděk lze využít dobu na uklizení vozu

Další tipy jsou pak vypsány výše.

Na rok 2023 připravuje Truma novinku, která má nedostatky stávajícího modelu, tedy sklon ke kouřivosti, opravit – či napravit. Navíc bude dostupné i v 4 kW verzi. Detaily v článku Truma Combi D: next generation

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Vytvořte si web nebo blog na WordPress.com

%d blogerům se to líbí: