Tak kolik nás je k druhé polovině roku 2021?

Počty registrací nových obytných vozidel vydávám na svém blogu každý měsíc. A to vždy začátek měsíce, kdy Ministerstvo dopravy uvolní přehled měsíčních registrací. Zpracovávám však jen nové vozy. V takové statistice nejsou podchyceny například individuální dovozy starších vozidel , přeregistrace dodávek, do kterých si někdo udělal přestavbu a další podobná vozidle. Stejně tak nejsou podchyceny úbytky z registru, tedy vyřazení starých vozidel. Tyto statistiky tak slouží spíše pro zachycení trendů než pro získání reálného počtu obytných vozidel na našich cestách. Avšak protože stejné statistiky zveřejnují i v jiných státech , lze je snadno použít pro srovnání vývoje na našem trhu se zahraničím.

Ale pokud chceme získat údaj o skutečném počtu karavanů na našich cestách, je potřeba využít jinou statistiku. Ministerstvo dopravy poskytuje přehled počtů registrovaných druhů vozidel, vždy po půl roce. A tato čísla umožní získat poměrně přesnou představu o tom, jak se tato oblast u nás vyvíjí a kolik příznivců karavaningu u nás je. Na začátku tohoto roku jsem napsal podobný článek, s daty ke konci roku 2020 – nyní je čas podívat se na aktuální data ke konci června 2021.

Celkový počet obytných vozidel nezadržitelně roste

Z těchto čísel plyne, že na konci minulého roku u nás bylo registrováno 50.522 vozidel jako nějakým způsobem obytných. Na konci června tento počet stoupl na 52.603. Za obytné je ale považováno poměrně hodně druhů vozidel a pro reálnější pohled se jeví lepší některé druhy ignorovat.

Po takovém očištění bylo na konci roku 2020 v evidenci celkem 48.128 obytných vozidel. Na konci června 2021, tedy o půl roku později, stoup tento počet na 49.968 . Tedy o 1.840 vozidel více.

Tohle číslo za pouhého půl roku je nutné vnímat v kontextu předešlých let. Za celý rok 2020 přibylo jen 1.489 vozidel ve srovnání s rokem 2019, předtím 1.233, 1.213 atd. Jinými slovy, i přes to, že se vozy z evidence z různých příčin vyřazují (staré, havárie), překonává nárůst rekreačních vozidel v evidenci za pouhých šest měsíců tohoto roku kterýkoliv předešlý rok.

A roste především počet obytných aut

Ještě výraznější změny zjistíme, pokud se podíváme na registrace obytných aut a obytných přívěsů. Obytných přívěsů totiž v evidenci neustále ubývá. Každý rok pár set kusů. Naopak obytných aut neustále přibývá – mezi jedním a dvěma tisíci ročně. Takže za prvních šest měsíců sice přibylo 1.840 vozidel, ale po rozpadu dle typu to znamená přírůstek 2.045 obytných automobilů a úbytek 205 přívěsů.

Celkově tak počet obytných automobilů vzrostl zatím o 11% ve srovnání s rokem 2020. Ostatně rostoucí trend je patrný od začátku sbírání statistik, tedy od roku 2013. Naopak počet obytných přívěsů od roku 2016 neustále klesá, rok 2021 zatím tempo sestupu pouze zpomalil.

Stejně zajímavé je, že z přírůstku 2.045 bylo celkem 1.276 vozidel zcela nových. Obytná auta jsou v ČR populární a jejich vozový park se modernizuje a je tedy poměrně mladý.

Co to znamená

Zkusme chvilku počítat – pokud jeden obytný automobil využívají pro cestování odhadem 3.5 člověka a stejný počet pak i obytný přívěs, pak to vypadá takto – v tabulce je odhadovaný počet uživatelů v tisících v jednotlivých letech:

201220132014201520162017201820192020nyní
obytná auta 23262832374551586572
obytné přívěsy106107109112111110108105104103

Z dat lze vyčíst, že počet cestovatelů v obytných automobilech neustále a nezadržitelně roste. Zatímco na začátku roku 2019 bylo takových cestovatelů něco málo přes 50.000, dnes je jich již přes 70.000. Jejich počet se od roku 2012 ztrojnásobil A to jsou lidé, kteří chtějí cestovat, poznávat a …. utrácet. A k nim se přidávají další, kteří cestují v různě upravených autech, která ale nejsou oficiálně vedená jako obytná. Celkově se tak dnes již může jednat o skupinu více jak 100.000 lidí. Aktivních, s dostatkem volného času i peněz – tak lze zjednodušeně tuto skupinu charakterizovat.

Ignorované příležitosti

Přehlížením této skupiny se tak Česko připravuje o příležitost z tohoto vzestupu těžit. Lidé v obytných vozech už nejsou typickými hledači kempů a zkoušejí se obejít bez nich. Kempy jsou navíc obvykle mimo klasické sezonní období květen-září zavřeny. Pro tyto cestovatele pak chybí u nás potřebné zázemí – tedy vyhrazená stání či servisní místa. Taková zařízení by se určitě vyplatila a mohla by pomoci přitáhnout lidi i do doposud méně atraktivních míst a více rozprostřít jak v místech, tak i v čase. A to by se jednalo pouze o tuzemské cestovatele. Stejně překotný nárůst však probíhá i v okolních státech. Rakousko, Polsko a Německo. V jeho případě pak nelze hovořit o statisících, ale o milionech potenciálních návštěvníků.

Zkrátka při pohledu na tyhle statistiky by se měl každý veřejný činitel, zastupitel či starosta, vážně zamyslet, zda mu neunikají příležitosti k místnímu oživení. Přitom, jak píšu v některých dalších článcích, začátek nemusí být nijak drahý. Pro začátek stačí skutečně málo. Trochu jsme zaspali a reálně hrozí, že nováčci podlehnou svodům ciziny, kde potřebnou a dostupnou infrastruktury pro tyto cestovatel již vybudovali. A přilákat je zpět může být náročnější než jim již dnes vyjít vstříc.

Že se to vyplatí naznačují další služby, které se na karavaningové nadšence zaměřili. BezKempu zvedlo nabídku míst pětinásobně, v sousedním Rakousku existují od minulého roku hned dvě služby, nabízející pobyt s obytným vozem na farmách, ve Švýcarsku mají nyní trojnásobek míst na stání než před dvěma lety a podobných příkladů by se našlo více.

Sečteno a podtrženo

Růst obliby obytných vozidel ani v tomto roce neustává, spíše nabírá výrazně na popularitě. Zejména obytná auta se pak těší neutuchající oblibě a jejich počet v evidenci se za sledované období ztrojnásobil a přehoupl se přes 20.000.

Údaje pro prezentované statistiky byly získány z dat Ministerstva dopravy. Zpracovaná data si  lze stáhnout ve formě Excel souboru níže a volně použít k jakýmkoliv potřebám a generování vlastních grafů. Není potřeba uvádět odkaz na zdroj dat, i když to samozřejmě potěší.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: