Na Mangart obytným vozem

Varování

Pokud byste chtěli cestu obytným vozem nahoru risknout, učiňte tak bud velmi pozdě večer a nebo velmi brzy ráno. Vyhnete se tak provozu a budete moci projet tunely bez toho, aniž byste omezili další auta. Nahoře je stejně velmi málo místa k zaparkování. Během dne se o výjezd nepokoušejte v žádném případě – zablokovali byste provoz a po právu naštvali spoustu lidí. A mějte na paměti, že jednak porušujete dopravní předpisy a jednak že přespávání ve voze je ve Slovinsku zakázáno a pokutované. Obzvláště v národních parcích – a Mangart leží na území Triglavského národního parku.

Mangart je hora ve Slovinsku, respektive v Julských Alpách na hranici s Itálií s výškou 2677m.n.m. Ostatně na odbočku na ní lze narazit hned při přejezdu hranice od jezera Predil – popsal jsem to již v příspěvku Tip na místo u jezera při cestě do Itálie. Jen dostat se k ní, respektive do blízkosti vrcholu, je s obytným vozem problém. A to i když až pod vrchol, do výšky cca 2000 metrů vede asfaltová silnice. Hned na jejím začátku, na konci malého parkoviště, je zákaz vjezdu s vozidly nad 2.2m.

Důvodem je omezení v několika tunelech, kterými se po cestě na vrchol musí projet . Ale přesto je možné se tam s obytným vozem o výšce do cca 2.9m dostat, jak zkusil Aleš Hrubeš. S jeho svolením je tady jeho zážitek:

Cesta byla celkem v pohodě, couvali jsme jen 4x, abychom se vyhnuli protijedoucím autům. Tunely jsou do 3m výšky v pohodě. Vyjížděli jsme tam kolem 19h, takže provoz už nebyl takový. Bylo tam asi 10 aut, které tam nocovali, ale my jsme byli nejnápadnější. A tak jsme měli ráno v 5:45h kontrolu strážcem národního parku. Bylo to za 50eur, byl hodný. Prostě pátek 13. Ale stálo to za to. Při vjezdu je automatická závora a ta se otevře když k ni náhledu. Vjezd je zdarma. Když jsem se ptal strážníka, zda jim nevadí výška, odpověděl mi, ze výška je opravdu kvůli autobusům, že si z toho soukromníci udělali byznys a bylo tam k nehnutí. Jde vyjet na spodní parkoviště, výše se musí pěšky, sesunula se tam skála a vzala kus vozovky.

Okružní cesta v sedle je již nedostupná, což je škoda, zde šlo vždy najít místo na zaparkování. Navíc to byl dobrý výchozí bod na vlastní vrchol hory, kam se šlo dostat i ferratou. Popřípadě ferratami, pokud se nejprve trochu sestoupilo na italskou stranu.

Pro lepší představu, tady je mapka cesty. Stoupání od Lago del Predil lze zvládnout, není to náročná cesta. Po přejezdu hranic následuje po necelém kilometru odbočka s již zmíněným parkovištěm. Od vodopádů nahoru se jedná o horskou cestu, parkuje se v blízkosti Rdeča skala:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: