Registr obytných vozidel srpen 2021 – stále růst, jen těžkotonážníci padají

Prezentována data byla získána z volně dostupných dat o registracích poskytovaných Ministerstvem dopravy. Údaje nemusí být vzhledem k povaze dat naprosto přesné, jakkoli jsem se snažil je zpracovat co nejlépe. Jako nové je počítáno vozidlo nové nebo registrované do šesti měsíců po prvním přihlášení v Evropě (dovoz)

V srpnu 2021 se registrovalo celkem 160 obytných automobilů a 50 přívěsů. Meziroční měsíční nárůst registrací obytných aut o 70% znamená, že srpen je zatím třetím nejúspěšnějším měsícem v tomto roce, i když s letošním březnem a dubnem se měřit nemůže.

I obytné přívěsy svým nárůstem o 32% překvapili.

Jediným zklamáním je tak pokles v počtu registrací obytných automobilů s hmotností vyšší než 3.5t – pouhých 8 registrovaných kusů je dokonce o jeden méně než před rokem, došlo i k poklesu procentuálního zastoupení těchto vozidel v celkovém objemu registrovaných vozidle. Podíl 5.3% není nijak přesvědčivý a zdá se, že pokles mýtných sazeb v tomto roce k většímu zastoupení těchto vozů zatím nevede.

Na oblíbenosti provedení jednotlivých typů obytných automobilů se nic nemění a polointegrované provedení je nadále nejoblíbenější (43%). S velkým odstupem následují alkovny (20%), poté vestavby (16%) a za nimi s nepatrným odstupem pak celointegrované provedení (15%). Kempovací dodávky typu VW California Beach pak tvoří cca 6% všech obytných aut.

Nezměnila se jasná dominance podvozku Fiat Ducato a ani i vedoucí postavení značky Adria na poli obytných automobilů. I když v srpnu ji co do počtu registrací předstihla značka Carado/Sunlight a Volkswagen. Tomu se daří především s modelem California Beach. Prodeje modelu Grand California jsou bohužel neznámé, neboť data MD neumožňují identifikaci tohoto modelu a zastoupení VW další údaje neposkytuje. Ale modelu Crafter v kategorii M1 bylo registrováno 5 ks.

Závěr

Klesající počet registrací po červnovém vrcholu kopíruje trendy z minulých let a není tedy překvapivý. Určitou roli v tom ale může hrát obecný nedostatek vozidel, popřípadě útlum způsobený prázdninami.

I tak se již v třetím čtvrtletí registrovalo více obytných vozidel než kdykoliv v minulosti – a to je před námi ještě celé září. To bývá nejslabším měsícem v roce, takže jeho výsledky budou více než zajímavé.

Poznámka

Data, ze kterých byly generovány výše uvedené grafy, si lze stáhnout ve formě Excel souboru níže a volně použít k jakýmkoliv potřebám a generování vlastních grafů. Není potřeba uvádět odkaz na zdroj dat, i když to samozřejmě potěší.

úvodní obrázek: demonstrace za otevření kempů v Německu, jaro 2021  Mainz a Wiesbaden image-alliance / dpa

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: