Pod slepicí v Rakousku – oblast mezi Bad Kleinkirchheim a Millstatterským jezerem

Bad Kleinkirchheim

V oblasti tohoto lázeňského i lyžařského městečka obytným vozům moc nepřejí. Stání přes noc je zákázáno, naštěstí je zde pořád možnost parkovat u lanovky Brunnach  (viz článek Vysokohorská silnice Nockalm – zepředu, zezadu i z boku obytným vozem ).

Pokud ale chcete využít i lanovku Kaiserburgbahn, máte v noci smůlu. Parkovat tady jde jen přes den. A tahle možnost je tady využívána, obytných vozidel tady stálo hned několik.

Naštěstí parkoviště je velké a tak nebyl problém místo najít. Což ale mohlo být dáno i nepříliš příznivou předpovědí počasí, v příznivějších dnech tomu může být jinak a je možné, že bude problém místo najít. Ostatně není divu, co z hlediska atrakcí je to tady více rozvinutější, nabízí se zde hned několik aktivit. Mimo samotné jízdy lanovkou a turistiky to jsou například:

  • jízda na bobu Kaiserburg-Bob, jedna jízda stojí €15. balíček 5 jízd pak €52.5. Jedna jízda trvá cca 8 minut, má 26 zatáček a celkovou délku 1.400 metrů
  • sjez na kole Flow Country Trai – prý nejdelší podobná dráha v Evropě – 15 km tratě vhodné i pro rodiny. Spolu s lanovkou, kterou potřebujete na dopravu ke startu, je součástí regionálního svazku, vícedenní lístek tedy můžete použít i v ostatních zapojených střediscích – mimo Bad Kleinkirchheim je to i Nassfeld, Petzen, Turracher Höhe a Weissensee. Sezonní lístek stál v roce 2021 €369, dvoudenní pak €76 pro dospělého a €46 pro dítě.

My opět využili lanovky, která je zahrnuta do seznamu bezplatných lanovek v rámci korutanské karty, a vydali se nahoru. Jen počasí v srpnu bylo spíše aprílové. A tak jsme zažili sluníčko, mlhu, krupobití, sněžení a déšť. Některé z těchto jevů i opakovaně. Ale i takové počasí má něco do sebe a třeba rychle se zvadající a zase padající mlha, odkrývající a zase zahalující úzké výhledy do krajiny a údolí kolem, má něco do sebe. Taková mystická atmosféra. Ale popravdě, celkově jsme byli po výletu mokří až moc a byli rádi za možnost zahřátí, převlečení a relaxace v autě.

Wildpark

A po výletu lanovkou nahoru je čas na klidnější aktivitu. S mírnou zajížďkou při jízdě k Millstatterskému jezeru lze navštívit Alpen Wildpark Feld Am See. Takovou jinou ZOO. Při příjezdu, na jednom z parkovišť, zaujme obrovská socha slepice. Zatím to byla ta největší slepice co jsem kdy v životě potkal.

Vlastní zoo je taková jiná – ve zděné budově je expozice modelů zvířat z různých kontinentů a dob. Vidět tak lze třeba Grizzly World – výstavu více jak 200 vycpanin divokých zvířat Severní Amerky, v African Experience pak zase kolem 50 vycpaných zvířat. A hned na začátku i rybí muzeum, ukázku ryb z místních vod.

Venku pak zase naleznete už živou ukázku místní hospodářské i lesní fauny, ovšem třeba včetně lam. Pro děti jsou zde pak hřiště a jako atrakce i traktor. Občerstvení je laděno do stylu Divokého Západu, podezděná stodola pak skrývá dračí jeskyni. Na návštěvu je lépe počítat s nejméně dvěma hodinami.

Millstatterské jezero

Je lemované domy a kempy. Těch je zdě hned několik a recenze na ne si jde přečíst různe po internetu, například: Millstätter See – hezké zastavení na cestě k moři

Voda v jezeře je příjemně teplá, koupat se v ní rozhodně dá i když je třeba okolní vzduch chladnější – v létě si svou teplotu drží. Díky korutanské kartě je možná i bezplatná okružní plavba lodí. Ideální výchozí místo na vyjížďku je z přístavu Millstatt.

Ve městě jsou parkoviště placená, ale zase v blízkosti přístavu. Jízdenka na loď se nikde nemusí obstarávat dopředu – počkáte si na vyhlédnutou loď a poté při vstupu ukážete korutanskou kartu, popřípadě si koupíte lístek. Na výběr je hned z několika okruhů:

  • Velký – na mapce označen fialovou barvou, cca 2.5h
  • Panorama – oranžová barva, po východní části jezera cca 1.2h
  • Krátký – na mapce modrou barvou, po západní části jezera. cca 1h

My si zvolili ten prostřední. Na lodích si jde koupit občerstvení, ale zase déle jak hodinu se nám na palubě trávit nechtělo.

Jak se orientovat v jízdním řádu

Jezdí dvě lodě, Karnten a Seeboden. Naleznete si přístav, ze kterého chcete vyjet. Doporučuji Millstatt. Loď Karnten pak na velký okruh vyjíždí v 10, 12:30 a 15:00

Seeboden v 11:10, 13:50 a 16:10. Ovšem můžete přijít i na 9:45, poté uděláte nejprve okruh Panorama, následně Krátký a v Millstattu v 12:10 plavbu ukončíte.

Hradní mučeníčko

Kousek od jezera je pak další z možných atrakcí, muzeum mučení. je umístněné v opraveném hradě nad jezerem a funguje jako součást restaurace. zajímavá je provozní doba. Korutanský tištěný průvodce udával otevírací dobu až do 21 hodin, web muzea do šesti a na místě bylo cedule, že otevřeno je do osmi. Pěkný zmatek. Ale v muzeu jsme byli prakticky sami. Ke shlédnutí jsou všechny možné způsoby mučení lidí zejména z Evropy, ale zase nijak drastické to není. Z hradní vyhlídky je pěkný pohled na jezero.

Volné nocování v oblasti

Jak již bylo zmíněno, přímo v Bad Kleinkirchheimu je to špatné. Stejně tak i přímo u jezera – zejména jeho severní břeh je prakticky souvisle zastavěn a parkování je zde obtížné. Nicméně stačí vyjet na silnici L17 a míst na stání se zda najde habaděj. Příznivci kempování si také přijdou na své – kempů je zde dost.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: