ADAC test: zadní sedadla v obytných autech

Popularita obytných aut neustále roste. U nás, v Evropě a vlastně všude po světě. Spolu se zvyšujícím se počtem obytných automobilů na cestách ale roste i počet závažných dopravních nehod. Což je logické – ostatně nejedná se o žádná „jatka“ na silnicích, sami uživatelé většinou jezdí tzv. na pohodu, opatrně a předvídavě. Ale občas se zkrátka něco tragického přihodí – obytná auta jsou zranitelná například v zácpách na dálnicích, kdy do kolony nedobrzdí řidič nákladního auta.

Není tedy divu, že bezpečnost obytných vozidel přitahuje různé testovací organizace a v poslední době bylo provedeno hned několik testů, často následně hojně citovaných. Posledním testem z léta tohoto roku (srpen 2021) je test ADAC zaměřený na konstrukci zadních sedadel obytných automobilů. Tedy na ta sedadle, kde zpravidla sedí děti.

2021: Sedadla

U testu v roce 2020 se ukázala také chabá konstrukce zadního sedadla ze dřeva. To se při nárazovém testu prakticky rozpadlo. V roce 2021 se tedy ADAC k testování obytných vozidel vrátil a zaměřil se na testování konstrukce zadních sedadel. V testech ADAC použil testovací zařízení, které používá pro testování dětských sedaček. Pro test vybral několik konstrukci:

  • standardní dřevěnou lavici běžně používanou v konstrukcích obytných vozidel (Gurtbock)
  • lavici s kovovou konstrukcí, s tenčím čalouněním bez výrazného oddělní míst na sezení (Sitzgestell)
  • lavici s kovovou konstrukcí a masivnějším čalouněním s dvěma místy na sezení (Sitzbank)

Výsledek nárazového testu provedeného v technologickém centru ADAC v Landsbergu je jasný: Riziko zranění je na sedadlech s kovovou spodní konstrukcí výrazně nižší než u dřeva. V obou případech kovová konstrukce odolává namáhání při nárazu, chrání pánevní oblast i hlavu.  V případě nárazu by bylo riziko vážných poranění hlavy a vnitřních cestujících velmi nízké.

V testu si překvapivě o něco lépe vedla jednodušší lavice s tenčím čalouněním. Mnohem silnější a tudíž i pružnější čalounění sklopné dvojité lavice zvyšuje namáhání hrudníku u obou figurín. Tím je riziko zranění o něco vyšší, ale není to pro cestující při nehodě ani zdaleka tak nebezpečné jako u dřevěné konstrukce. Na video z testu se lze podívat na youtube:

Závěr ADACu je jasný – v konstrukcí obytného vozu by měl být pro zadní sedadla vždy použit kovový rám. Přidává sice pět až deset kilogramů k hmotnosti vozu, ale jeho bezpečností přínos je nesporný. Stávající dřevěné konstrukce by měly být, pokud to jde, dodatečně vyztuženy kovovým rámem.

A upozornění – pro větší bezpečnost by měl být před jízdou oddělán stolek před druhou řadou sedaček a řádně uložen a přichycen ve vozidle. Ale v praxi to dělá málokdo (přiznám že já také ne).

Ohlédnutí do nedávné historie testů

2019: Polointegrované a celointegrované vozy

Testy švédské dopravní správy provedené v roce 2019 ukázaly na zásadní nedostatky v konstrukci polointegrovaných a celointegrovaných obytných vozidel. Zejména konstrukce celointegrálu je na pováženou, dřevěné konstrukce v přední části vozu prakticky neposkytuje žádnou ochranu. Polointegrované vozidlo je ale na tom jen o trochu lépe. Průběh a výsledky testů lze vidět i na tomto shrnujícím videu:

Nutno podotknout, že přes rostoucí popularitu obytných vozů ve Švédsku bylo za pět let, v období 2014-2019 zaznamenáno jen 7 úmrtí v souvislosti s nehodami obytných vozidel (z toho 4 jen v roce 2018) a dalších 120 osob bylo zraněno.

2020: Vestavby

Vestavby jsou obecně díky své konstrukci považovány za bezpečnější. Minulý rok, tedy v roce 2020, provedl test německý ADAC a jeho výsledky byly zmíněny hned v několika českých médiích. Při čelní kolizi s mírným přesahem došlo k deformaci kabiny řidiče, podlahy v místě řidiče, poškození sedadla i vylomení sloupku řízení. Některé dřevěné díly vestavby se uvolnily do prostoru, stejně tak jako obsah skříněk – zranění posádky by asi byla vážná:

Ostatní

Crash testy obytných vozů se většinou nedělají. Provedením testů se chlubí například výrobce Niesmann+Bischoff se svým Flair modelem, k nalezení je i starší test Hymeru. V obou těchto případech se ale jedná o vozy vyšších tříd, viz přehled v článku Jezdíte v economy a nebo v prémii? …a není to jedno?

Ke shlédnutí na internetu jsou i starší testy obytných vozidel:

V úvodu zmíněná nehoda obytného vozu v zácpě na dálnici při zadním nárazu nákladním autem je pak simulována zde:

Zdroje

Obrazový materiál: ADAC

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Začít s blogem na WordPress.com.

%d blogerům se to líbí: