V Evropě existují desítky výrobců obytných vozidel. Někteří mají za sebou dlouhou tradici, někteří vznikli teprve nedávno. Někteří pokrývají celý segment – tedy vyrábí alkovny, polointegrované vozy, integrované, vestavby i kempovací dodávky. někteří se soustředí jen na určité typy vozidel. Skupina Possl tak nabízí pouze vestavby a kempovací dodávky a výrobci luxusních vozidel jako Morelo jen integrované provedení
Při takovém počtu výrobců se pak nutně v diskuzích objevují otázky, která značka je lepší, luxusnější a podobně. Nutno říci, že to nelze jednoznačně posoudit, i levné vozidlo může být vyrobeno kvalitně a oproti tomu dražší značka může mít provedení některého svého konkrétního modelu ostudné. Navíc dnes je hodně z vybavení sdíleno napříč třídami – topení, lednice, dřezy, baterie. Podobné vybavení tak můžeme najít zejména v nižších segmentech (ekonomický až střední třída). I tak samozřejmě každá značka cílí do určitého segmentu trhu a v něm se snaží najít zákazníky. A tomuto segmentu pak víceméně odpovídá i cena a kvalita provedení a výbavy.
Na zařazení vozidel do tříd podle kritérií se po několik let zaměřili i němečtí blogeři Anja a Björn. Ti vzali do úvahy jak cenové hladiny prodávaných vozidel, tak i celkové vyznění prezentací té které značky i vlastní zkušenosti a dojmy sesbírané z prohlídek vozidel například na veletrzích. Vše pak shrnuli do tabulky, jejíž českou podobu s jejich svolením níže přikládám. Ostatně i obsah tohoto článku je jimi inspirováno. Do tabulky jsem doplnil jen pár dalších značek – jedná se o značky Clever (zde jsem přidal své hodnocení ), Globecar a Roadcar od skupiny Possl, dále byli přidány značky Benimar a Etrusco.
Jak se hodnotilo?
A jak hodnotili Anja a Björn jednotlivé výrobce a jejich značky? Snažili se poctivě odpovědět na tyto otázky:
- Jak chce být výrobce vnímán? Jakou reklamu používá a jak se prezentuje? Co se objevuje v jeho reklamách – dobře situované starší páry, smějící se rodina s dětmi na louce u jezera či sportovec na horském kole?
- Ve kterém cenovém segmentu se pohybují nabídka vozidel?
- Jaké komponenty a materiály jsou použity?
- Jaká je kvalita montáže obytného vozu?
- Kde se vyrábí vozidlo a pověst společnosti (pokud to lze posoudit)?
- A zejména: Jaký je dojem, když nastoupíme do vozidla? Jak vypadá? Jak působí, jaké jsou materiály na dotek či uchopení?
Pokud s hodnocením některé značky nesouhlasíte, můžete svůj názor přidat do diskuze, pokud možno i s důvody vašeho hodnocení. V přehledu jsou i různé diskontní značky (XGO, nobelart apod.) – jejich kvalita provedení i nabízené provedení se může měnit a je dobré se v jejich případě spíše spolehnout na osobní kontrolu provedení konkrétního ročníku. Jsou zahrnuty i některé značky dostupné či známé jen na německé trhu – jak jsem napsal, je to jen jiná podoba přehledu ze stránek německých karavanistů
Rozmanitost?
Na začátku jsem zmínil, že existují desítky značek, ze kterých si lze vybírat. Tahle rozmanitost je ale jen zdánlivá. Mnoho značek je dnes součástí velkých skupin a těch je jen několik. Mimo velkých skupin jako Trigano a Hymer jsou zde menší skupiny Pilote, Rapido a ještě méně početné Possl nebo Knaus. A mimo tyto skupiny již existuje jen pár nezávislých výrobců, často se orientující spíše na movitější klientelu, popřípadě lokální výrobci vestaveb. U nás třeba Krs, RV evolution či Woodvans.
Velké skupiny mají takovou šířku nabídky vozidel, že prakticky pokrývají všechny běžné segmenty, tedy od economy až po vyšší střední třídu. A v rámci skupiny si asi i koordinují, v určitých mezích, svoji cenovou politiku a nabídku. Rozmanitá nabídka značek na evropském trhu je tak často jen zdánlivá a peníze za obytný vůz nezřídka končí ve stejných kapsách. Například skupina Trigano dnes zahrnuje tyto značky:
- Adria
- Sunliving
- Forster
- Benimar
- Challenger
- Chausson
- McLous
- Eura mobil
- Roller Team
- Elnagh
- Rimor
- Ahorn
- Notin
- CI
- ….
Skupina Hymer je početně menší, navíc sám je členem světové skupiny Thor:
- Hymer
- Niesmann+Bischoff
- Burstner
- Dethleffs
- Laika
- Carado
- LMC
- Sunlight
- Etrusco
- …
Lze si všimnout, že skupina Trigano má těžiště své nabídky spíše někde na rozhraní nižší a střední třídy, skupina Hymer má své portfolio posunuto blíže vyšší střední třídě. Obě velké skupiny ale nabízí vozidla v širokém spektru trhu, Nemohou si totiž dovolit ignorovat jakoukoliv skupinu zákazníků. I méně movití uživatelé mohou při dobré zkušenosti při příštím nákupu zvolit vozidlo od stejné skupiny z vyššího segmentu a proto je nutné cílit i na vstupní segment, alespoň jednou či dvěma značkami skupiny,
Přehled
A tady je slibovaný přehled, méně výrazná barva znamená, že výrobce je sice v daném segmentu zastoupen, ale ne tak silně jako v ostatních. Připojen je i stručný přehled provedení obytného vozu nabízeného pod danou značkou. Význam zkratek:
- A – alkovna
- P – polointegrované provedení
- I – Integrované provedení
- V – vestavba, kempovací dodávka




Přehled je ke stažení i jako pdf soubor:
A co český zákazník?
V českém registru silničních vozidel mají poměrně vysoké zastoupení značky Adria, Sunlight, Hymer, Burstner a Volkswagen (není uveden v přehledu, jeho doménou jsou především kempovací dodávky). Početně zajímavé zastoupení mají i značky Knaus, Dethleffs, Rimor, Rollerteam a Weinsberg. Ale to je jen část mozaiky.
Pokud se podívám na nová vozidla registrované od roku 2018, tak seznamu dominují výrazně dvě značky: Adria a Sunlight (Carado). Na druhé pomyslné příčce jsou s víceméně stejným počtem vozy značek Hymer, CI, Weinsberg, Rimor, Burstner, Knaus, Euramobil, Rollerteam.
Český zákazník se umí vyhnout značkám s nižší kvalitou či horším provedením – například XGO. Naopak dost zvažuje poměr ceny a kvality, o tom svědčí výrazná preference značky Adria. Obecně vyhledává spíše značky na rozhraní nižší střední třídy a pokud to jde, rozuměj pokud na to má, volí osvědčenou značku střední a vyšší střední třídy, například Hymer. Francouzské značky pak u nás spíše trpí na nedostatečné zastoupení, i když jejich nabídka by asi byla pro českého zákazníka zajímavá. Ostatně Pilote si nevede v tomhle kontextu špatně. Shrnuto v kostce, český zákazník se sice orientuje na cenu, ale nezapomíná ani na kvalitu.
A nakonec
A nakonec snad jen upozornění – tenhle přehled může vyvolat různé vášně. Jistě, existují lidé, kteří ke spokojenému životu potřebují mít kolem sebe výrobky značky odpovídající jejich úrovni. Zatřídění vozidel do tříd tak může použít kupec, který se chce ujistit, že obytné vozidlo vhodně zapadne do jeho stávajícího vozového parku. Pokud v něm má vozy značek Audi, Volvo či Mercedes, asi by třeba nechtěl zvolit značku XGO či nějakou jinou diskontní značku. V jeho hledáčku by spíše měla být značka Pilote, Hymer, N+B či Morelo. Někteří lidé pak mají sklon hodnotit ostatní právě podle značek – k tomu ale tento přehled snad sloužit nebude. Měl by poskytnout jen vodítko k orientaci mezi značkami. U osobních automobilů je to přehlednější, Dacii, Škodu, Mercedes a další značky si každý roztřídí a zaškatulkuje snadno. U obytných automobilů takové podvědomí není, navíc i zde platí, že lepší značky jsou obvykle dražší.
A tak se ti méně movití musí smířit s tím, že mají vůz obyčejnější značky a vybrali si, co se jim líbilo a odpovídalo stavu jejich peněženky. Trochu složitější je to při rozhodování, zda koupit nový vůz z nižšího segmentu a nebo ojetý vůz z vyššího segmentu. Zde se skutečně musí zvážit cena i nároky. Přiměřeně ojeté vozidlo prémiovější značky může být lepší volbou než nová diskontní značka jakou je již zmíněné XGO.
A nakonec, důležitá snad ani není tak značka, ale zážitky.
Další informace
- Přehled prodejců jednotlivých značek lze najít na stránkách Akromobil zde.
- Přehled prodejců vestaveb lze najít na stránkách Vanisti zde.
Jak již bylo zmíněno, zařazení do segmentu neplatí absolutně a je potřeba se řídit i vlastním rozumem a citem. Dobrým pomocníkem při nákupu a hodnocení modelu a výrobce pak může být i série článků uveřejněná na stránkách Náš parťák obytňák:
úvodní obrázek: Image by Siggy Nowak from Pixabay